Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Gruzie Gagra
Gruzie Gruzie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Gruzie

 

Podle odhadu zastupitelského úřadu žije v Gruzii přibližně 100 krajanů. Jedná se jak o potomky českých vystěhovalců z 19. století, z nichž většina již nemluví česky, tak v menší míře o české občany, kteří se v Gruzii usadili v nedávné době.

První české osady na severním Kavkaze byly založeny koncem 60. let a další v průběhu 70. let 19. století. Češi se usazovali také v Tbilisi, Ordžonikidze, Suchumi, Kutaisi. Působili jako hudebníci v různých orchestrech, vojenských kapelách nebo jako učitelé hudby a klasických jazyků. Pravděpodobně nejznámější z nich byl český operní pěvec Josef Navrátil (v Gruzii známý jako Ratil), který založil první gruzínský pěvecký sbor, jehož repertoár byl zaměřen na gruzínské lidové písně. V Tbilisi působil první cvičitel Sokola v carském Rusku Antonín Lukeš a několik desítek Čechů vyučovalo tělocvik na gymnáziích. České stopy vedou také do zdravotnictví. Český lékař Jan Přibyl, který v první polovině 19. století založil první vojenskou nemocnici v Tbilisi a působil tam jako hlavní lékař, se zasloužil o propagaci léčivých účinků minerálních vod Bordžomi a Abastumani. Na přelomu 19. a 20. století v Tbilisi působili také významní čeští sochaři, stavitelé a dekoratéři. Dílně Antonína Nováka (a jeho synů Františka a Josefa) vděčí Tbilisi za reliéfní a sochařské ztvárnění fasád většiny klenotů tbiliské secese.

 

V současné době jsou v Gruzii tři krajanské spolky:

„Bohemica“

Krajanský spolek „Bohemica“ byl založen 30. května 2019 a jejím předsedou je p. Vojtěch Kubec.

Vojtěch Kubec v letech 2007 – 2013 působil v rámci programu Domu zahraničních služeb MŠMT ČR jako vyslaný lektor českého jazyka a literatury na Fakultě humanitních věd a Ekonomické fakultě Tbiliské státní univerzity Ivane Džavachišviliho, na Suchumské státní univerzitě v Tbilisi a na střední škole Kharthuli sascavlebeli. Od roku 2013 se v různých pozicích podílí na realizaci projektů zahraniční rozvojové spolupráce ČR v Gruzii. Díky své hluboké znalosti historie, etnologie a kultury jihokavkazského regionu se v rámci spolkové činnosti věnuje uchovávání informací o vývoji zdejší krajanské komunity. Dále se věnuje překladům literatury a odborných textů z gruzínštiny do češtiny a poskytování průvodcovských služeb a sestavování průvodcovských příruček v kavkazském regionu, včetně značení turistických tras a cyklostezek.

Jedním z hlavních impulzů pro vznik tohoto spolku byl de facto zánik Asociace gruzínsko-českých vztahů Láska-Praha vedené p. Bežašvilim, který zemřel v lednu 2019.

Kontaktní údaje:

Sídlo spolku: Varketili - Zemo Plato, II. micr., build. 9, app. 76, Tbilisi, Gruzie

Mobil.: +995 593 568 738

Email: bohemika.tbilisi@gmail.com

 

Asociace česko-gruzínských vztahů

Byla založena r. 1946, jejím předsedou je od r. 1963 prof. Karlo  Kveladze.

Karlo Kveladze je  absolventem fakulty mechaniky a teorie výroby přístrojů Polytechnické university v Tbilisi. V letech 1962-63 v době svého působení v bývalém Československu získal titul kandidáta věd. Na mateřské universitě v Tbilisi působil 50 let, postupně jako asistent, docent a nyní  jako profesor akademik. Je nositelem řady ocenění a vyznamenání, mimo jiné i stříbrné medaile za vědecký přínos a Čestného řádu.

Kontaktní údaje:

Sídlo Asociace: ul. Ketevan Tsamebuliav, č. 23, Tbilisi, Gruzie

Tel.: +995 32 236400/2745496; mobil: +995 599 158 017

Email: karlo.k@mail.ru

 

Zlatá Praha

Krajanský spolek Zlatá Praha byl založen v r. 1996. Jeho předsedou byl od založení p. Harold Šmalcel, který dne 12. prosince 2020 ve věku 88 let zemřel.

Spolek se věnoval výuce českého jazyka, pořádání společenských akcí při příležitosti různých výročí (české státní svátky, životní jubilea významných osobností českého kulturního života atp.) a publikační činnosti (sborník „Zlatá Praha“, brožura „Češi v Gruzii“). V roce 2010 vznikla webová stránka http://zlatapraha.org.ge.

Kontaktní údaje:

Sídlo spolku Zlatá Praha: ul. Djavakhishvili, č.62, Tbilisi, Gruzie

.