Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Maledivy ostrov
Maledivy Maledivy
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Před každou cestou na Maledivy je doporučováno informovat se aktuálním vývoji situace, pokud jde o přírodní jevy a také případná bezpečnostní rizika. Vezměte v úvahu, že Česká republika zde nemá velvyslanectví. Pro Maledivy je akreditován zastupitelský úřad České republiky v Dillí. Česká republika nemá na Maledivách žádný honorární konzulát.

Maledivy se nacházejí v oblasti, kde hrozí riziko tsunami a občasných záplav. Zvýšená rizika panují při cestování v období monzunových dešťů, tj. od června do září. Sledujte doporučení místních úřadů.

Moře na Maledivách se vyznačuje silnými proudy a každoročně se v něm utopí řada turistů. Před vstupem do moře je třeba dbát příkazů místních orgánů.

Masivnější politické protesty v zemi odezněly po prezidentských volbách v září 2018.  Vyloučit se ovšem nedají  menší protestní shromáždění především v hlavním městě Malé. Je vhodné sledovat před příjezdem do země aktuální politickou situaci a v případě demonstrací a nepokojů se vyvarovat návštěvy míst se zvýšeným počtem lidí. Odlehlé ostrovy a resorty nejsou obvykle protestními shromážděními postižena.

Maledivy jsou  relativně bezpečnou zemí. Většina návštěvníků Malediv zůstává v „resortních hotelech“, kde je úroveň kriminality relativně nízká. Dochází však k drobným zločinům, včetně krádeží zboží, které zůstalo bez dozoru na pláži nebo v hotelových pokojích. V ostrovních letoviscích používejte bezpečnostní schránky.  

Maledivy jsou muslimská země a tomu odpovídají i místní zákony. Veřejné dodržování jakéhokoli jiného náboženství než islámu je zakázáno. Měli byste vždy respektovat místní tradice, zvyky, zákony a náboženství a vystřhat se chování, které by mohlo být nábožensky urážlivé.  Obecně lze nosit neformální šaty, které by ale měly být přizpůsobeny tomu, že se nacházíte v muslimské zemi.

Nudismus a opalování nahoře bez nejsou dovoleny nikde, včetně resortů. 

Cizincům je zpřístupněno jen cca 70 ostrovů.  V případě zájmu dostat se na některý nezpřístupněný ostrov je třeba se informovat  na další postup po příjezdu do země. V případě výletu pořádaného místní cestovní kanceláří či hotelem se zvláštní povolení nevyžaduje.

Česká republika nemá na Maledivách své velvyslanectví. V případě, že se dostanete do potíží, neváhejte se obrátit na Velvyslanectví České republiky v Dillí s těmito kontaktními údaji:

50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi

Telefon:          +91-11-2415 5200

Fax:                 +91-11-2415 5270

Nouzová linka: +91-99-10999460

Email:             newdelhi@embassy.mzv.cz

Konzulární úsek:        consular_delhi@mzv.cz

Vedoucí:         Milan Hovorka

Funkce:           VZÚ

 

Obecné informace, měna

V letoviscích, hotelích i na úřadech není problém dorozumět se anglicky. Neočekávejte však, že tímto jazykem hovoří všichni místní obyvatelé.

Časový posun proti České republice je v zimě čtyři hodiny a v létě tři hodiny.

Platí se místní měnou (maledivská rupie), většina obchodníků přijímá i americké dolary. V bankách na letišti a v hotelích lze bez problémů vyměnit EUR i USD, přijímají se cestovní šeky a platební karty všech velikých finančních institucí. Na Maledivách nejsou k dispozici bankomaty,

 

Ubytování

Ceny za ubytování jsou poměrně vysoké, vyplatí se zaplatit si organizovaný pobyt.

 

Podnebí a počasí

Na Maledivách je povětšinu roku vlhko, nejsušší období je leden a únor. Prší poměrně často, někdy i několikrát denně. Průměrné denní teploty se pohybují v zimě kolem 27 stupňů Celsia, v létě kolem 31 stupňů Celsia. Vzhledem k vlhkému podnebí se doporučuje bavlněné oblečení Turistická sezóna probíhá celoročně, nejvhodnější je pobyt v období od listopadu do dubna
 

Doprava a telekomunikace

K cestování mezi ostrovy se používají lodě nebo hydroplány. Lodní přeprava existuje i mezi jediným mezinárodním letištěm Velana a hlavním městem Malé. Silniční síť odpovídá malé rozloze ostrovů.

 

Telefonní linky do zahraničí fungují poměrně dobře. Spolu s telefony lze bez problémů využívat i faxové a internetové spojení. 

Kód Malediv pro mezinárodní hovory +960
Předvolba Malé +960 331, 2, 3
Předvolby mobilních telefonních operátorů
Dhiraagu – 78, 76, 79
Watanya Telecom – 96, 97, 98, 99
Tísňová volání: Záchranná služba – 102
Hasiči – 118

 

Hygienické podmínky

Tak jako i v jiných zemích jižní Asie, je třeba zejména mimo resorty dodržovat ve zvýšené míře základní hygienická pravidla pro pobyt v tropických zemích, včetně příslušného očkování, popř. používání antimalarik, a být opatrní při konzumaci potravin a nápojů.

 

Strava

Je zapotřebí uplatňovat zvýšené požadavky na stravovací návyky, zejména při konzumování potravy mimo hotely a zavedené restaurace.  Vzhledem k muslimskému charakteru země nelze konzumovat vepřové maso. Běžné je především drůbeží maso i mořské produkty nebo importované potraviny z Indie, Srí Lanky a dalších zemí.

Voda se na mnoha místech získává z moře, proto zůstává mírně slaná. Některé ostrovy mají nádrže na dešťovou vodu, spodní pramenitá voda se vyskytuje jen na několika málo ostrovech. Je třeba dávat si dobrý pozor na kvalitu pitné vody, doporučuje se konzumovat pouze balenou vodu v plastikových lahvích. Na Maledivách je k dostání poměrně slušný sortiment nealkoholických nápojů, v hotelích a letoviscích je pro cizince k dostání i alkohol.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.