Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Pákistán Mešita
Pákistán Pákistán
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Celní a devizové předpisy

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Omezení pro dovoz:
Turista starší 18 let vstupující do Pákistánu na dobu delší než 24 hodin a kratší než 6 měsíců, který nemá zdroj příjmů v Pákistánu, může bezcelně dovézt:

- oblečení, cestovní zavazadla a cestovní potřeby, vyznamenání a trofeje, šperky a bižutérii nepřesahující hodnotu 1.000,- PKR (asi 200,- Kč), ostatní osobní potřeby včetně elektrického holicího strojku, brýle a ostatní zdravotnické pomůcky, 1 zapalovač, 2 plnící pera, 1 kapesní nůž, 1 žehličku, 1 vysoušeč vlasů, 1 fotografický aparát a k němu 5 cívek filmu, 1 invalidní křeslo v použití, 1 dětský kočárek a přiměřené množství hraček, pokud se cestuje s dítětem, 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 1/2 kg tabáku, parfémy a kosmetické přípravky do celkového obsahu 1/4 litru, potraviny včetně bonbónů a nealkoholické nápoje do hodnoty 100.- PKR (asi 20.- Kč). Cizincům se toleruje dovoz vepřového masa a výrobků z něj v množství přiměřeném pro krátkodobou osobní spotřebu. Při cestách s pobytem delším než 6 měsíců jsou povolená množství u některých položek větší.

Turisté mohou bezcelně dovážet i další předměty v přiměřeném množství, jako dary a suvenýry v celkové hodnotě 1000,- PKR (asi 200,- Kč).

Pákistán je islámskou zemí, ve které platí zákaz dovozu alkoholu. Nákup alkoholu na místním trhu pro nemuslimy je možný na základě zvláštního povolení.

Dovoz malých domácích zvířat je dovolen jen osobám oprávněným k dlouhodobému pobytu. Předem je nutné u Directorate of Export and Import vyžádat Importing Licence a splnit veškeré veterinární předpisy. Je vyžadováno potvrzení českého veterinárního zařízení (v angličtině) o zdravotním stavu zvířete a vakcinaci. Potvrzení musí obsahovat údaje o zvířeti, tj. druh, stáří, barvu, rodiče, apod. Turistům je dovoz malých domácích zvířat zakázán.

Po několika letech, kdy byla při příletu prohlížena pákistánskými celními orgány zavazadla prakticky všech cestujících, se v dubnu 2001 celní správa vrátila k původní praxi dvou oddělených linií odbavování cestujících: zelené pro ty, kteří nedeklarují žádné zboží k proclení, a červené pro cestující se zbožím k proclení.

Při vstupu do Pákistánu není povinná výměna peněz, nicméně cizinec musí na požádání prokázat, že při vstupu do Pákistánu má hotovost ve výši nejméně 1.000.- USD. Při krátkém pobytu může být tato částka i nižší. Celní orgány obvykle finanční prostředky nekontrolují.

Omezení pro vývoz:
Dle informace pákistánského ministerstva obchodu z listopadu 2000 mohou fyzické osoby, cestující z Pákistánu, jako spoluzavazadlo vyvézt neomezené množství zboží a nemusí mít potvrzení o platbách v místní či cizí měně.

Toto uvolnění se netýká zboží, jehož vývoz je všeobecně zakázán, jako jsou toxické látky a vybrané chemikálie, alkohol, flora a fauna chráněná místními zákony, dřevo a paliva, starožitnosti a další komodity, uvedené v právní normě “Export Policy and Procedures Order 2000".

Vývoz zvířat podléhá povolení Wild Life Department, Ministry of Food and Livestock a celních orgánů.

Prokazování finančních prostředků, povinná směna valut:
Při vstupu do Pákistánu není povinná výměna peněz, nicméně cizinec musí na požádání prokázat, že při vstupu do Pákistánu má hotovost ve výši nejméně 1.000.- USD. Při krátkém pobytu může být tato částka i nižší. Celní orgány obvykle finanční prostředky nekontrolují.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.