Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Pákistán Mešita
Pákistán Pákistán
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Doporučujeme věnovat nejprve pozornost aktuálním sdělením v kapitole "Upozornění pro cesty do zahraničí".

MZV ČR z důvodu dlouhodobě probíhajících operací pákistánské armády a bezpečnostních sil doporučuje vyvarovat se v Pákistánu veškerých cest do tzv. Federally Administered Tribal Areas (FATA) a do většiny míst na území provincie Khyber Pakhtunkhwa, distriktů Charsadda, Kohat, Tank, Bannu, Lakki, Dera Ismail Khan, Swat, Buner a Lower Dir, jakož i cest do Peshawaru a distriktů jižně od něho a cest po silnici Peshawar – Chitral ve směru Lowari Pass. Zároveň se z důvodu dlouhodobě zhoršené bezpečnostní situace nedoporučuje cestovat do severních a západních oblastí provincie Balochistan a po Karakoram Highway od Islámábádu do Gilgitu.

MZV ČR dále doporučuje zvážit nutnost cestování do Kalesh Valley, Bamoboret Valley a distriktu Arandu na jih a na západ od Chitralu v provincii Khyber Pashtunkhwa, cestování do měst Quetta a Nawabshah a vnitřních oblastí provincie Sindh především na sever od Nawabshah a dalších oblastí provincie Balochistan a dále do oblasti Gilgit Baltistán.

MZV ČR doporučuje zvýšenou opatrnost při cestování do všech ostatních oblastí Pákistánu neboť stále trvá vysoké nebezpečí únosů a sektářského násilí na celém území Pákistánu.

Před cestou se doporučuje sledovat dostupná média a seznámit se s aktuální bezpečnostní situací v jednotlivých místech a oblastech a zaregistrovat se na webové aplikaci DROZD. Současně se doporučuje informovat o příjezdu do země Velvyslanectví ČR v Islámábádu.

Čas:
Pakistan Standard Time (PST) je GMT + 5:00 hod. Oproti ČR je časový posun SEČ +4.00 hod. V období SELČ (letního času) činí posun +3.00 hod.

Klimatické podmínky:
Pákistán leží v pásmu tropické a především subtropické asijské monzunové oblasti. V Balúčistánu, Sindhu, Paňdžábu i NWFP mohou letní teploty v dubnu až září přesáhnout +45 C. Letní monzun s vydatnými srážkami přichází v červenci a srpnu. Ve vyšších polohách jsou letní teploty o málo nižší, letní monzun doznívá ještě v září (nezasahuje Balúčistán a severní horské oblasti nacházející se ve srážkovém stínu Himalájí). Zima (listopad až únor) je v severních a výše položených částech Pákistánu relativně chladná, zvláště v noci. Vysokohorské oblasti mají vysokohorské klima s mrazy až pod -20 C. V důsledku dešťů, povodní či vysoké sněhové pokrývky mohou být celé oblasti odříznuty od okolního světa bez dodávek potravin a energií.
Oblečení je třeba přizpůsobit nejen počasí, ale také, zejména u žen, islámským zvykům, které přikazují zahalovat nahotu od kotníků ke krku a zápěstí. Dodržování tohoto příkazu však ve větších městech není rigorózní, zejména v případě cizinců.

Drogy
Pákistán je spolu s Afghánistánem jednou z významných oblastí tranzitu drog. V boji proti distribuci narkotik spolupracuje Pákistán i se západními zeměmi. Dovoz a vývoz drog a chemikálií potřebných k jejich výrobě není dovolen. Za pašování a přechovávání narkotik může být podle zákona vyměřen trest smrti, ten se však zpravidla neuplatňuje vůči cizincům. Cizinci zadržení za pašování narkotik jsou zpravidla trestáni několikaletým vězením ve velmi tvrdých podmínkách.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.