Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Sri Lanka sloni
Srí Lanka Srí Lanka
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Sri Lanka od 1. ledna 2012 zpoplatňuje krátkodobý pobyt cizinců (do 30 dnů). Každý zájemce o pobyt na ostrově se musí před příjezdem na Sri Lanku elektronicky registrovat na www.eta.gov.lk(ETA=Electronic Travel Authorization) a zaplatit kartou 20 USD (stejná částka pro turistická i business víza). Platba prostřednictvím ETA je možná i po příletu na letišti v ceně 25 USD.

Každý návštěvník se musí prokázat pasem (s platností minimálně 180 dnů v den příjezdu), předložit zpáteční letenku i doložit dostatečné finanční prostředky na dobu pobytu. V systému ETA vyplní požadované osobní údaje, číslo pasu, jeho platnost a předpokládané datum příjezdu a odjezdu. Na jím zadané kontaktní údaje pak dorazí vyrozumění o přijaté platbě a souhlas se vstupem na území Sri Lanky, který platí 3 měsíce. Registrace je možná individuálně, v případě skupinových zájezdů registraci provede turistická kancelář.

V případě cesty za jiným než turistickým účelem je nutno žádat o vízum na velvyslanectví Srí Lanky ve Vídni: Rainergasse 1/2/5, Vienna A-1040, tel: +43-1-5037988, fax: +43-1-5037993. Velvyslanectví Srí Lanky ve Vídni uděluje také zdarma turistická víza k pobytu do 90 dní.

V současné době je možné přijet na Srí Lanku pouze letecky.

Při příletu je třeba vyplnit Immigration Landing Card.

Do oblastí, jejichž hranice se pohybují spolu s vývojem bojové linie, je turistům zakázán vstup. V souvislosti s uklidněním situace v severní části ostrova došlo k otevření této oblasti, nicméně vstup reguluje policie a armáda.

Při pobytu nad 30 dní je z důvodu žádosti o prodloužení víza požadována registrace u Aliens Bureau, Ground Floor, New Secretariat Building, Colombo.

Při příletu je třeba vyplnit Immigration Landing Card.

Ministerstvo zahraničních věcí upozorňuje české občany, kteří hodlají cestovat do severních oblastí Srí Lanky, tj. do oblastí Vavuniya, Mannar, Kilinochchi, Mulaithivu a Jaffna, že ke své cestě potřebují nově písemné povolení vydávané Ministerstvem obrany Srí Lanky. Toto povolení bude kontrolováno na vojenském stanovišti v Omanthai při pozemní komunikaci (cestě na sever země). Povolení je vyžadováno i při leteckých spojeních.

K získání povolení je nutné alespoň pět pracovních dní před plánovanou cestou požádat písemně Ministerstvo obrany Srí Lanky o jeho vydání.
V písemné žádosti musí být uvedeno:
- účel cesty,
- data pobytu a délka pobytu,
- destinace a příp. i konkrétní navštívená místa,
- jména, národnosti, čísla pasů a příp. i označení skupiny u zahraničních osob,
- jména, národní identifikační číslo (NIC number) a označení skupiny doprovázejících srílanských občanů,
- jméno a národní identifikační číslo (NIC number) řidiče,
- státní poznávací značka automobilu,
- příp. místa, kde návštěvník hodlá přenocovat,
- kontakt (např. telefonní číslo).

Žádost musí být adresována na následující adresu:
Ministry of Defence and Urban Development
Major General Palitha Fernando USP psc (styčný důstojník)
Secretary
15/1, Baladaksha Mawatha
Colombo 3

Kontaktní spojení:
Tel. 0094-11-243-0860
Fax. 0094-11-232-8109

Žádost lze zaslat i faxem, ale je nutno ji následně doplnit i o originál.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.