Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Austrálie Ayers Rock
Austrálie Austrálie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Zdravotnictví v Austrálii je velmi kvalitní, ceny jsou však vysoké. Dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče mezi ČR a Austrálií neexistuje. Za návštěvu všeobecného lékaře se platí základní poplatek od AUD 60-80,- a výše, za návštěvu odborného lékaře cca AUD 100-150,-, za antibiotika cca AUD 30,-/balení, za 1 den pobytu v nemocnici od AUD 500,- výše, za rentgenové vyšetření AUD 120,-. Z tohoto důvodu je nezbytné, aby turista před cestou do Austrálie uzavřel na cestu a dobu pobytu v zahraničí kvalitní pojistku.

Zdravotní rizika        
Austrálie je považována za zemi s nízkým stupněm výskytu nebezpečných přenosných chorob. V zemi se nevyskytuje ani malárie, ani žlutá zimnice, avšak v tropických částech Austrálie (Queensland) se vyskytuje horečka dengue.

V Austrálii je velmi vysoký výskyt rakoviny kůže způsobený silným slunečním zářením. S ohledem na tuto skutečnost je třeba se při slunění vždy chránit krémy s vysokým UV faktorem, používat tmavé brýle s UV a polarizačním filtrem a dodržovat pitný režim. Při pobytu na slunci rovněž hrozí nebezpečí úpalu či úžehu.

Při cestách mimo velká města se doporučuje pít pouze balenou vodu.

Při cestách do volné přírody hrozí nebezpečí uštknutí jedovatými hady a pavouky. V tropických vodách hrozí napadení krokodýlem. V Austrálii se opakovaně vyskytují případy napadení člověka žralokem při koupání či surfování v moři. Velké nebezpečí hrozí i od smrtelně jedovatých medúz (box jellyfish), které se vyskytují nejhojněji v teplých tropických vodách severního Queenslandu. Mohou se vyskytovat celoročně, ale nejnebezpečnější období je od října do dubna. Při koupání v neznámých vodách je potřeba nejdříve konzultovat případné nebezpečí s místními obyvateli nebo použít ochranný koupací oblek, který lze v Austrálii koupit v obchodech se sportovním zbožím a dbát instrukcí pobřežních hlídekV některých oblastech byla zaznamenána napadení divoce žijícími psy dingo.

Při koupání a surfování v moři je třeba dát zvýšený pozor na výskyt nebezpečných proudů, které mohou plavce odtáhnout daleko od pobřeží.

Důležitá telefonní čísla:       
policie - tísňové volání: 000 bez poplatku    
záchranná služba: 000 bez poplatku 
hasiči: 000 bez poplatku

 

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.