Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Saudská Arabie poušť u Rijádu
Saúdská Arábie Saúdská Arábie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Doporučujeme věnovat nejprve pozornost aktuálním sdělením v kapitole "Upozornění pro cesty do zahraničí".

Kriminalita

Saúdská Arábie je z hlediska běžné kriminality relativně bezpečnou zemí, přestože její výskyt má vzrůstající tendenci.
V případě zadržení českého občana v Saúdské Arábii je zapotřebí trvat na umožnění kontaktu se zastupitelským úřadem České republiky.

Terorismus, nepokoje
Výskyt a riziko bezpečnostních incidentů a teroristických útoků je v zemi vysoké, převážná většina z nich je směřována vůči bezpečnostním složkám státu a šíitské menšině. V minulosti se však již stali cílem útoků cizinci a míra rizika únosu či útoku na cizince zůstává nadále významná. Tendence sociálních nepokojů je zejména ve Východní provincii s početnou šíitskou menšinou. Doporučujeme sledovat aktuální doporučení a varování vydávané Ministerstvem zahraničních věcí ČR pro cesty do Saúdské Arábie.

Kulturní specifika
Život v Saúdské Arábii je přísně podřízen zásadám islámu. Pětkrát denně probíhá modlitba v délce 20-30 minut, během níž může být přerušen chod úřadů, institucí, obchodů i restaurací. Časy modliteb jsou publikovány v denním tisku, existuje i řada aplikací pro chytré telefony. V postním měsíci Ramadánu je během dne na veřejnosti zakázáno jíst, pít či kouřit. Obecně je doporučeno respektovat specifika místní kultury.


Praktikovat jiné než muslimské náboženství je povoleno pouze v soukromí. Není dovoleno nosit viditelně křížek na krku, oslavovat na veřejnosti Vánoce či Velikonoce, nebo jinak “propagovat” jakékoliv jiné náboženství než islám. Nemuslimům je omezen přístup do měst Mekka a Medína a dalších významných muslimských míst.

Pro ženy již není povinná ani pokrývka hlavy (hidžáb) ani abája (dlouhý plášť pokrývající tělo). Povinné je decentní, tělo neobepínající oblečení a zakrytá ramena a kolena. Muži mohou nosit krátké kalhoty. Více informací k etiketě v KSA naleznete na webové stránce https://visitsaudi.com

Kultura
Z hlediska kulturního vyžití ve formě divadelních představení, filmových projekcí, koncertů či zábavních podniků nabízí Saúdská Arábie pouze omezené možnosti, přestože počet akcí tohoto typu postupně narůstá. Na území Saúdské Arábie se nachází řada významných historických památek (např. Diriyah v Rijádu, Madain Saleh v provincii Medína, historická vesnice Dhee Ain v provincii Baha, aj.) a přírodovědných skvostů. Saúdská Arábie si klade za cíl rozšířit počet památek na seznamu UNESCO.

Zdravotní rizika
Během letních měsíců (květen-září) panují v Saúdské Arábii velmi vysoké teploty dosahující 40-50 stupňů Celsia. V Rijádu je podnebí velmi suché, jsou zde velké rozdíly mezi nočními a denními teplotami. Přímořská města jako Džidda nebo Dammám mají sice mírnější, ale vlhké podnebí. Je potřebné mít se na pozoru před úžehem, úpalem, dehydratací či spálením pokožky. Zdravotní problémy mohou mít kardiaci či osoby s oslabeným organismem. Zdravotní riziko nakažlivých chorob je malé, určité riziko představuje onemocnění MERS (viz níže) a na jihu země u hranic s Jemenem se vyskytují případy malárie.

V Saúdské Arábii lze nakoupit většinu běžných potravin a spotřebního zboží. Stravování většinou nepředstavuje na rozdíl od některých jiných zemí Blízkého a Středního východu zvýšené zdravotní riziko. Nedoporučuje se pít vodu z vodovodu.

Onemocnění MERS
MERS (Middle East Respiratory Syndrome) je virové onemocnění dýchacího ústrojí, jehož výskyt byl poprvé zaznamenán v dubnu r. 2012 v Saudské Arábii. Po větším rozmachu epidemie v r. 2014 jsou v posledních letech v zemi ročně zaznamenány jen desítky případů. Nemoc způsobuje koronavirus zvaný MERS, hlavním projevem nemoci jsou těžké dýchací  problémy s mírou úmrtnosti místy až 40%. Proti viru nelze očkovat. Mezi charakteristické symptomy patří zvýšená teplota, kašel, dušnost a obecné potíže s dýcháním. K dalším průvodním symptomům mohou patřit bolest svalů, průjem, zvracení a malátnost. Vážný průběh nemoci byl zaznamenán zpravidla u osob, které trpí následujícími zdravotními problémy: diabetes, onemocnění ledvin, vysoký tlak, astma a plicní choroby, rakovina a kardiovaskulární choroby. Vzhledem k souvislosti mezi virem a velbloudy je v případě návštěvy velbloudích farem, tržnic a podobných lokalit osobám trpícím výše uvedenými zdravotními omezeními doporučováno omezit přímý kontakt se zvířaty. Obecným pravidlem prevence je dodržovat základní pravidla hygieny, zj. časté mytí rukou, i běžnou opatrnost při stravování. Doporučuje se též omezit kontakt s osobami, které projevují uvedené symptomy onemocnění.
Pro aktuální informace navštivte webovou stránku Světové zdravotnické organizace (www.who.int), případně webové stránky ministerstva zdravotnictví jednotlivých zemí Arabského poloostrova.
V souladu se stanoviskem Světové zdravotnické organizace dosud nebyla vydána žádná restriktivní doporučení ohledně cest do zemí Arabského poloostrova.

Bezpečnost a podmínky silničního provozu
Saúdská Arábie patří statisticky k zemím s největším počtem dopravních nehod a úmrtním s nimi souvisejících. Ve snaze snížit tyto počty zavedly saúdské úřady zpřísnění trestů pro řadu dopravních přestupků, včetně rychlé jízdy, jízdy na červenou, používání mobilního telefonu při jízdě, aj.
 

Dálniční poplatky nejsou zavedeny. Odlišností oproti ČR jsou velké vzdálenosti jak uvnitř měst, tak i mezi městy. Hlavní město Rijád  se rozléhá na ploše 40 x 70 km. Ve městech neexistuje veřejná hromadná doprava. Je nutno využívat taxi, příp. služeb jako Uber apod.

Ostatní
Je zakázáno fotografovat vojenské či vládní objekty. Je nevhodné fotografovat cizí ženy.

 

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.