Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Bělorusko ruiny
Bělorusko Bělorusko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Časový rozdíl mezi Prahou a Minskem je 1 hodina v létě, 2 hodiny v zimě (tzn. Bělorusko má stejně jako Rusko trvale letní čas).

V Bělorusku je možné platit pouze v místní měně - běloruský rubl (BYR). Směna volné měny na ulici je ze zákona trestná. Směnáren je v hlavním městě dostatek, je možné je nalézt i ve větších obchodech.

Obchody s potravinami jsou většinou otevřeny od 09,00/10,00 hod. často do 20,00 hod. Obchodní domy mají otevřeno i v sobotu a v neděli. Obchody s průmyslovým zbožím pracují i v sobotu, obvykle od 10,00 do 20,00 hod. Běžné jsou obchody typu našich samoobsluh, v Minsku je řada nových supermarketů.

Ubytovací služby na hlavních trasách jsou na skromné úrovni, campingové ubytování není nabízeno. Ubytování v kvalitních hotelech je možné ve větších městech, při hlavní trase je to Brest, Kobrin, Baranoviči, Minsk, Borisov, Orša.

V Bělorusku v současné době fungují tři mobilní operátoři. Signálem je pokryta většina území, i když mimo města je signál slabší. Mobilní telefony českých operátorů fungují v Bělorusku bez problémů.

Na některých běloruských dálnicích se platí elektronické mýtné, konkrétně jde o tyto dálnice:
M1/E30 Brest – Minsk – hranice s RF
M2 Minsk – mezinárodní letiště Minsk
M3 Minsk – Vitebsk
M4 Minsk – Mogilev
M5/E271 Minsk – Gomel
M6/E28 Minsk – Grodno – hranice s PL
Použití elektronického systému je povinné pro vozidla registrované mimo území Celní unie RF-Bělorusko-Kazachstán, tzn. i pro vozidla s českou SPZ. Netýká se motocyklů a speciálních vozidel typu sanitek a traktorů. Cena za kilometr se pohybuje dle typu a váhy vozidla od 0.04 do 0.12 euro. Řidiči vozidel, jichž se elektronické mýtné týká, jsou povinni se zaregistrovat na www.beltoll.bya proti záloze si vyzvednout palubní jednotku na stanicích poblíž hraničních přechodů či benzínových stanic. Výše zálohy se odvíjí od váhy a typu vozidla, platit lze v BYR nebo palivovými kartami. Více informací lze získat na telefonním čísle +375 172 798 798.

Státní svátky v Bělorusku

1. leden - Nový rok
7. leden - pravoslavné Vánoce
8. březen - Mezinárodní den žen
pravoslavné dušičky - pohyblivý svátek (8. den po Velikonocích)
1. květen - Svátek práce
9. květen - Den vítězství
3. červenec - Státní svátek Republiky Bělarus (Den nezávislosti)
listopad - Den VŘSR
25. prosinec – Vánoce

Hygienické a zdravotní podmínky

Z hygienického hlediska je Bělorusko bezpečná země. Ze zdravotních důvodů se pouze nedoporučuje návštěva míst bezprostředně zasažených následky havárie Černobylské jaderné elektrárny, k níž došlo v roce 1986 na Ukrajině pouhých 10 km od hranic Běloruska. Jedná se přibližně o oblast na jihovýchodě Běloruska, rozprostírající se mezi městy Loev, Mozyr, Petrikov a David-Gorodok. V této oblasti, kde se nachází rovněž Pripjatskij národní park, platí pravidla radiačně-ekologické zóny, která je pod kontrolou příslušných státních orgánů.

Místní zákony a zvyklosti

Upozorňujeme na nutnost striktního dodržování běloruských zákonů při pobytu v Bělorusku. Především varujeme před překročením platnosti uděleného víza a před nabízením úplatků běloruským státním orgánům (např. běloruská pohraniční a celní kontrola). Nabízení úplatků je závažným trestním činem a viník může být potrestán až několikaletým vězením (nehledě na velikost úplatku). Proto důrazně doporučujeme se vyvarovat chování, které by mohlo vyvolat podezření z korupčního jednání.

Taktéž snaha o vyhnutí se zaplacení cla (přičemž množství neprocleného zboží není rozhodující) může vést ke konfiskaci celého nákladu (který byl řádně přihlášen celním orgánům) a dokonce i ke konfiskaci dopravního prostředku, ve kterém bylo nepřihlášené zboží zajištěno.

Nedoporučuje se konzumovat alkoholické nápoje (včetně piva) či projevovat opilost na veřejných prostranstvích (např. nádraží, letiště, ulice města apod.). Hrozí zajištění policejními orgány a pokuta. Rovněž za držení drog jsou v Bělorusku vysoké tresty.

Případné změny podmínek vstupu do Běloruska i pobytu v Bělorusku je možné najít na webových stránkách Velvyslanectví Republiky Bělarus v Praze http://czech.mfa.gov.by/


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.