Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Litva hrad Trakai
Litva Litva
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Ubytování, obchody a restaurace mají srovnatelnou úroveň s ČR, ceny jsou o cca 30% vyšší než v ČR. Za zboží a služby lze ve většině případů platit kartou a není tedy nutné vozit s sebou příliš velkou zásobu hotovosti (EUR). Síť bankomatů ve městech a ve větších obcích je pro běžné potřeby dostatečně hustá.
Nejpoužívanějším cizím jazykem je angličtina, ruština a v oblastech kolem hlavního města Vilniusu pak polština.
Úroveň silniční sítě v Litvě je obecně poměrně dobrá, nicméně ve venkovských regionech je třeba počítat i s jízdou po prašných silnicích. Nejvyšší povolená rychlost v obcích je 50 km/h, na dálnicích 130 km/h v období od 1. dubna do 30. října, respektive 110 km/h v období od 1. listopadu do 31. března. Na silnicích s oddělenými jízdními pruhy je nejvyšší povolená rychlost 100 km/h, na ostatních silnicích 90 km/h. V období od 1. září do 31. března jsou řidiči povinni svítit potkávacími světly celý den. Pro období od 10. listopadu do 1. dubna pak platí povinnost používat zimní pneumatiky.
Cyklisté jsou v Litvě při jízdě na veřejných komunikacích od 1.1.2015 povinni nosit reflexní vestu, platí též povinnost svítit i ve dne (vepředu bílé světlo, vzadu červené). Doporučuje se světla používat i při provozu na cyklistických stezkách, které se s veřejnými komunikacemi často prolínají a kříží. V místech, kde cyklostezku protíná silnice, nesmí cyklista po přechodu pro cyklisty jet, ale je povinen sesednout a kolo přes silnici vést. Ve vztahu k povinnému vybavení, LT požadavky odpovídají standardům v EU. Při jízdě po veřejné komunikaci se doporučuje dbát maximální pozornosti, jelikož litevští řidiči právě nevynikají ohleduplností vůči cyklistům. Tam, kde vede cyklostezka, je cyklista povinen ji využít, byť by paralelní silnice byla v lepším stavu.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.