Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Švédsko Stockholm
Švédsko Švédsko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Švédsko je zemí poměrně bezpečnou, ve které neexistují žádná zvláštní opatření nebo omezení. I zde se však vyskytují případy vloupání a vykrádání osobních automobilů a autobusů na volných prostranstvích nebo i parkovištích, a to zejména v nočních nebo brzkých ranních hodinách. V centrech větších měst může dojít ke kapesním krádežím. Proto je lépe přenocovat v četných kempech či hotelech. Doporučuje se parkovat na vyznačených místech a zaplatit stanovený poplatek. Pokuty za špatné parkování se udělují i cizincům.
Ve Švédsku platí zákaz kouření v pohostinských zařízeních (nikoliv venku na "zahrádkách").
Turista, který navštíví Švédsko, má za povinnost respektovat švédské zákony a další předpisy, Upozorňujeme, že např. za nelegální dovoz narkotik může dosáhnout trest odnětí svobody až 10 let.
Jsou evidovány i případy uvěznění českých řidičů z důvodu nálezu alkoholu v krvi během řízení motorového vozidla. V této souvislosti apelujeme na řidiče, aby nesedali za volat po požití alkoholického nápoje. Trestnost je stanovena limitem 0,02 promile.
Ve Švédsku není dovoleno požívat alkohol na veřejných prostranstvích. Za alkohol je považováno i pivo od 3,5% výše. Alkohol se prodává výhradně ve státním monopolním podniku Systembolaget, jehož obchody mají omezenu prodejní dobu (zejména o víkendech a státních svátcích). Pivo do 3,5% je v prodeji i v běžných obchodech.
Ve Švédsku je povinnost jezdit s rozsvícenými světly automobilů po celých 24 hodin. Dále se doporučuje v zimních měsících (listopad - duben) používat zimní pneumatiky. Povinnost vybavit automobil zimními pneumatikami v těchto měsících se vztahuje na automobily registrované ve Švédsku. Na dálnicích se sice nevybírá poplatek, ale ve Stockholmu je zavedeno mýto (Trängselskatt) za vjezd do města ve všední dny. Poplatek se ovšem nevztahuje na vozy s cizími registračními značkami. Podrobné informace jsou i v angličtině na webové stránce švédského Dopravního úřadu (Transportstyrelsen, Swedish Transport Agency) - www.transportstyrelsen.se (rubrika Congestion tax in Stockholm).
Pro úplnost dodáváme, že ve Švédsku je trestné přijímat sexuální služby nabízené za úplatu (tzv. kriminalizace "zákazníků" prostituce). Za poskytování sexuálních služeb hrozí správní vyhoštění.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.