Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Velká Británie Buckinghamský palác
Velká Británie Velká Británie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Při cestách do Velké Británie se doporučuje dbát zvýšené opatrnosti během pobytu ve větších aglomeracích. V případě mimořádných situací je nutno bezvýhradně dbát pokynů příslušných místních orgánů.

Velká Británie má relativně nízkou úroveň zločinnosti. Ve zvýšené míře se kriminalita vyskytuje zejména v Londýně a ostatních větších městech. Krádeže a loupežná přepadení se bohužel vyskytují i na poměrně frekventovaných místech Londýna a v parcích.  Turistům se doporučuje pohybovat se ve skupinách či alespoň ve dvojicích.

Krádež či ztráta cestovního dokladu by měla být nahlášena místní policii, která případ zaeviduje a postiženému předá minimálně tzv. referenční číslo nahlášeného případu.

Doporučujeme každou ztrátu či odcizení cestovního dokladu či občanského průkazu nahlásit co nejdříve úřadům v ČR, či Velvyslanectví ČR v Londýně nebo Generálnímu konzulátu ČR v Manchesteru.

Dále je užitečné znát nasledující britská specifika - dle zákonných ustanovení Velké Británie je nůž s čepelí delší než 7,62 cm považován za útočnou zbraň, a za držení či manipulaci s takovýmto nožem na veřejnosti hrozí trestní postih. Stejně tak není možné do UK dovážet a používat pepřové či jiné spreje sloužíčí k sebeobraně ani elektrické tasery. Výše uvedené dale samozřejmě platí i pro střelné zbraně i jejich repliky.

Při pobytu u moře je nutné věnovat pozornost skutečnosti, že rozdíl mezi hladinou za přílivu a odlivu na mnoha místech činí i několik metrů a že příliv přichází velmi rychle. V některých oblastech na pobřeží jsou tzv. plovoucí písky, které jsou nebezpečné. Při procházkách na plážích (zejména odlehlejších) se doporučuje informovat se předem na situaci v konkrétním místě.

Ubytování


Ve Spojeném království je nabízena kompletní škála ubytovacích služeb od základních kempů, přes penziony až po luxusní hotely. Ceny jsou poměrně vysoké a není neobvyklé, že v plné sezóně či v době konání významnější události v daném místě ceny násobně rostou. Příkladem jsou města s fotbalovou tradicí jako Manchester a Liverpool a nedostupnost ubytování nebo jeho několikanásobně vyšší cena během fotbalových zápasů.

Letecká doprava

Letiště ve Spojeném království a zejména v Londýně čelí dlouhodobým problémům s nedostatkem kvalifikovaného personálu a opakujícími se stávkami. Stávky jsou často vyhašovány jen s malým předstihem a pro zvýšení efektu jsou vyhlašovány v obdobích zvýšeného provozu, jako jsou státní svátky, začátky školních prázdnin apod. Důrazně doporučujeme průběžne sledovat informace leteckých přepravců v době před odletem.

Vzhledem k poměrně častým incidentům doporučujeme respektovat pokyny letištního personálu byť mohou, ve srovnání s letišti v jiných státech, působit až příliš direktivně. Odmítání pokynů nebo emotivní diskuze často končí problémy s odbavením, změškáním spoje a dlouhým zdržením. 

V souvislosti s obecnou hrozbou teroristických útoků jsou stále v platnosti bezpečnostní opatření.

Letecké společnosti a zejména nízkonákladové společnosti létající do Velké Británie uplatňují mio obecných i své vlastní předpisy, které je třeba respektovat. Občanům ČR cestujícím mezi Českou republikou a Velkou Británií důrazně doporučujeme, aby postupovali v souladu s pokyny britských bezpečnostních orgánů, chovali se zodpovědně, respektovali doporučení leteckých společností a informovali se u příslušné letecké společnosti o termínech letů a podmínkách přepravy.

Silniční doprava

Ve spojeném království se jezdí vlevo. Obecně je silniční doprava poměrně hustá. Silniční i dálniční síť je velmi vytížená a parametry vozovek jsou odlišné od kontinentálních standardů. Dálniční pruhy i silnice nižších tříd jsou užší, než je obvyklé v Evropě, často bez jakýchkoli únikových zón, odstavných pruhů, příkopů. Doporučujeme proto věnovat řízení maximální pozornost. Poplatky za používání dálnic byly v Británii zavedeny pouze na krátkém dálničním úseku (M6 Toll) u Birminghamu, který má zkrátit cestu na sever Spojeného království (více informací naleznete na stránkách organizace M6toll - http://www.m6toll.co.uk/). Na ostatních dálnicích v Británii zatím poplatky zavedeny nebyly. Všeobecný rychlostní limit na dálnicích je 70 MPH (cca 112 km/h).

Poplatky za vjezd do Londýna

V rámci snahy o maximální snížení emisí z dopravy byla zavedena pravidla pro vjezd vozidel do Londýna.

Území širšího centra města pokrývá tzv. ULEZ (Ultra Low Emission Zone), kam mohou bezplatně vjíždět osobní automobily, splňující emisní normu EURO 4 u benzínových motorizací a EURO 6 u naftových motorizací. Ostatní vozy, které tyto normy nesplňují, mají vjezd do ULEZ zpoplatněn částkou £12.50, pokuty při nedodržení jsou £160 (£80 pokud je zaplacena v průběhu 14 dnů).

V nejužším centru Londýna za vjezd všech vozidel platí tzv. Congestion charge ve výši £15 za den. Tento poplatek je potřeba zaplatit v době 7:00-18:00 Po - Pá a 12:00-18:00 So- Ne. Neplatí se v určené státní svátky UK.

Detailní informace, včetně přesných map uvedených zón naleznete na adrese https://tfl.gov.uk/modes/driving/

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.