Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Velká Británie Buckinghamský palác
Velká Británie Velká Británie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Pro vstup a pobyt ve Velké Británii nepotřebuje český občan povolení (informace o cestovních dokladech nutných pro vstup do Velké Británie naleznete v části Dokumenty).

Přihlašovací povinnost pro české občany ve Velké Británii neexistuje. V případě, že si z určitých důvodů přeje mít potvrzení o pobytu, tzv. registraci, můžete o ni požádat u UK Border Agency, a to buď osobně po předchozím sjednání schůzky v kanceláři UK BA ve městě Croydon (adresa: Lunar House, 40 Wellesley Road, Croydon CR9 2BY, bližší informace naleznete zde: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/aboutus/contact/applyinginperson/peos/), nebo písemně, zasláním na adresu uváděnou na žádosti o registraci. O pobytové povolení lze žádat u pobytů delších 90 dnů. Další podrobné informace o registraci naleznete na stránkách UK Border Agency (http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucitizens/documents-eea-nationals/).

V souvislosti s bojem proti terorismu a s ohledem na nutnost ochrany hranic je zaváděn integrovaný systém hraniční kontroly cestujících, fungující na bázi elektronického sběru údajů o cestujících přijíždějících a opouštějících Velkou Británii, získaných od leteckých či námořních přepravců. Údaje mají zahrnovat jméno, příjmení, datum narození, údaje z cestovního pasu, popř. další údaje.

Britské Panenské ostrovy:
Vzhledem k četným dotazům se uvádí, že čeští občané nepotřebují vízum pro pobyt na Britských Panenských ostrovech, který nepřesahuje 30 dnů. Platnost pasu musí být minimálně o 90 dnů delší, než je předpokládaná doba pobytu. V pasu je třeba mít minimálně jednu volnou stránku na příslušná imigrační razítka. Další podrobnosti ke vstupu Britské Panenské ostrovy naleznete zde: http://british-virgin-islands.visahq.com/requirements/Czech_Republic/.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.