Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Chile sochy Moai
Chile Chile
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Ve srovnání s ostatními latinskoamerickými zeměmi byla Chile relativně bezpečnou zemí, nicméně v posledních dvou letech se bezpečnostní situace značně zhoršuje. Zvláště ve velkých městech jako je Santiago de Chile, Valparaíso, Viña del Mar, Antofagasta, Calama a Iquique se turisté setkávají s organizovanými skupinami kapesních zlodějů, kteří se různými triky snaží odlákat jejich pozornost a využít nastálé situace (např. při potřísnění barvou). Upozorňujeme zvláště na vysokou kriminalitu ve Valparaísu, kde byla zaznamenána i loupežná přepadení a násilné činy, jejichž obětí se stali turisté, a také ve městech v blízkosti bolivijských a peruánských hranic. Zvláštní pozornost doporučujeme věnovat osobním věcem během cest autobusem (vysoké riziko hrozí zvláště na autobusových nádražích, nejčastěji jsou ztráty hlášeny z města Calama a San Pedro de Atacama) a v restauracích navštěvovaných cizinci (např. ve čtvrti Bellavista v Santiagu). Při cestování autem, především označeným nálepkou z půjčovny, doporučujeme nikdy nenechávat osobní věci a cennosti v uzamčeném vozidle. Automobily z půjčovny užívané turisty se především v oblastech mimo Santiago de Chile často stávají terčem zlodějů. V restauracích a barech také doporučujeme nepouštět z dohledu své nápoje, registrujeme bohužel případy, kdy byli turisté po požití omamných látek ve spánku okradeni.

Doporučujeme proto turistům důsledně předcházet rizikovým situacím, nepohybovat se osaměle v noci, vyhýbat se velkým shromážděním, nestopovat, nenosit při cestování drahé šperky, fotoaparáty či luxusní doplňky a věnovat pozornost ochraně svých zavazadel, dokladů a cenných předmětů. Nebraňte se fyzicky pokusům o loupež. Zločinci zřídka pracují sami a osobní věci nestojí za možnost fyzické újmy nebo smrti.

Pořiďte si kopie cestovních a dalších dokladů, finanční prostředky a cennosti neukládejte na jedno místo a snažte se je rozdělit na více částí a v případě možnosti využívejte trezoru na hotelovém pokoji. Užitečné informace k bezpečnému cestování lze dohledat na webových stránkách MZV tzv. Desatero na cesty a doporučujeme se také seznámit s rozsahem pomoci v nouzi, kterou je velvyslanectví připraveno poskytnout cestovatelům z ČR. 

Trestný čin, krádež cestovních dokladů nebo finanční hotovosti je třeba ohlásit na nejbližší pobočce Policia de Investigaciones (PDI) anebo na nejbližší pobočce Carabinieros de Chile a sepsat příslušný protokol. Sepsání protokolu doporučujeme také za účelem následného uplatnění cestovního pojištění. V případě odcizení cestovního pasu je zapotřebí před vydáním cestovního průkazu k návratu do ČR sepsat oznámení o ztrátě či odcizení dokladu.

V případě odcizení biometrického pasu ČR v Chile nelze s vystaveným cestovním průkazem ČR uskutečnit zpáteční let přes USA. Cestovní průkaz ČR neobsahuje biometrické prvky, nelze tedy při zpátečním letu využít ESTA. K návratu do ČR je pak třeba změnit původní zpáteční letenku (např. DELTA Air Lines, LATAM Airlines, SKY) na letenku s trasou mimo území USA (např. KLM, AIR France).

Některé andské země (zejména Kolumbie) uplatňují razantní postup proti mezinárodnímu obchodu s narkotiky. Obchodníci s drogami proto hledají alternativní cesty pro dodávkyna americký a evropský trh, včetně zásilek prostřednictvím tzv. kurýrů. Jednou z těchto tras se stává také Chile (mezinárodní letiště v Santiagu a pozemní hraniční přechody z Bolívie a Peru). Doporučujeme proto např. nenechávat bezprostředně před odletem z Chile bez dozoru svá zavazadla, ani nepřepravovat cizí zavazadla či balíčky.

Doporučujeme vyhýbat se politickým demonstracím (typicky 11. září na výročí vojenského puče, dále 29. března, 1. května a 21. května, 11. září a 18. října) včetně studentských akcí. Není výjimečné, že politická shromáždění vyústí v násilné střety demonstrantů s policií. V regionu Araucanía jsou několikrát do roka zaznamenány násilné ozbrojené protesty aktivistů domorodného etnika Mapuče, kdy si někteří jednotlivci nebo skupiny chtějí vymoci nápravu křivd vypalováním kostelů, domů a pastvin a útoky na nákladní auta, autobusy a zemědělská či těžební zařízení. Ačkoliv tyto skupiny cílí především na lesnické korporace a vlastníky pozemků, doporučujeme při pohybu v tomto regionu dbát zvýšené opatrnosti.

Místní měna

Aktuální kurs chilského pesa lze dohledat např. v kurzovním lístku ČNB.

Bankomaty jsou rozšířeny ve větších městech. Většina hotelů a obchodů akceptuje kreditní karty (potíže však někdy nastávají při platbách po internetu, kdy lze platit pouze kartou vydanou v Chile). Přijímají se i cestovní šeky, nejlépe v USD. V případě ztáty či odcizení finančních prostředků je nejrychlejším způsobem pomoci zaslání peněz prostřednictvím specializovaných služeb jako např.  Western Union nebo Wise.com Vedle rychlosti je výhodou široká síť poboček i neomezená výše zasílané částky.

Přírodní rizika

Chile je známo širokou nabídkou tzv. "adrenalinových" a jiných netradičních sportů. V tomto směru doporučujeme využívat služeb zavedených cestovních kanceláří s důvěryhodnými referencemi. Vysokohorská turistika v místních podmínkách vyžaduje využívat služeb osvědčených a zkušených průvodců. Před výstupy do velkých nadmořských výšek je nutné počítat v plánu cesty s dostatečně dlouhou aklimatizací. Bližší informace k přípravě trasy lze dohledat na webu specializovaném na vysokohorskou turistiku v Chile.

Čeští turisté cestující do Chile mají často zájem o návštěvu oblasti kolem nejvyšší hory kontinentu Aconcaguy, která je sice nejsnadněji dostupná z chilského území, leží však na argentinské straně And. V případě mimořádných událostí při návštěvě této oblasti je nutné kontaktovat buď velvyslanectví ČR v Buenos Aires nebo honorární konzulát v Mendoze. Povolení k návštěvě výše položených oblastí Národního parku Aconcagua lze získat v cestovních kancelářích v Mendoze. Cestujete-li z Chile, budete muset na chilsko – argentinské hranici (silniční přechod Los Libertadores - Cristo Redentor) projít hraniční kontrolou. Toto platí i pro pozemní cesty do některých oblastí v jižní části chilského území, jako např. Magallanes y Antártica Chilena, které jsou po zemi dostupné pouze z území Argentiny.

Chile patří k seismicky nejaktivnějším oblastem na světě, zemětřesení tedy nelze vyloučit ani během krátkodobých pobytů. Na území se nachází několik set sopek, z nichž několik desítek je aktivních. Pokud hodláte cestovat do oblasti s aktivní vulkanickou činností, je nutné předem zjistit aktuální situaci (například uzavírky silnic či celých národních parků). Doporučujeme seznámit se s bezpečnostními opatřeními v případě zemětřesení a tsunami, které lze dohledat např. na webových stránkách chilského Úřadu pro prevenci katastrof SENAPRED a bezpodmínečně respektovat případný pokyn k evakuaci. Chilané bezpečnostní opatření znají, celostátní i místní úřady jsou na zemětřesení dobře připraveny. Z hlediska ochrany před tsunami je problematické přespávání turistů na odlehlých plážích, kam nemohou dojít zprávy o vyhlášení evakuace. Doporučujeme proto pečlivě si prostudovat pokyny pro případ zemětřesení (v angličtině)

V centrálním a jižním Chile dochází v suchém období (prosinec až březen) vlivem vysokých teplot a silného větru k rozsáhlým lesním požárům, během nichž úřady uzavírají postižené oblasti pro turistiku.V případě jakýchkoli přírodních katastrof je třeba řídit se pokyny místních úřadů.

Zdraví

Doporučujeme před cestou do Chile bezpodmínečně uzavřít příslušné cestovní zdravotní pojištění dle zamýšleného charakteru pobytu, včetně případného připojištění rizikových sportů, vysokohorské turistiky, atd. a důkladně se seznámit s podmínkami úhrady zdravotní péče ve své pojistné smlouvě.

ČR nemá s Chile uzavřenu dohodu o bezplatném poskytování zdravotní péče. Státní zdravotnictví pro poskytování zdravotních služeb nedoporučujeme, poskytuje ošetření na nízké úrovni s velmi dlouhou čekací dobou.

Zdravotní péče v soukromých zařízeních, a to i základní (o případné hospitalizaci či operačním zákroku nemluvě), je v Chile velmi nákladná; několikaminutové vyšetření u lékaře pouze ke stanovení jednoduché diagnózy představuje výdaj minimálně v desítkách dolarů, hospitalizace bývá pak otázkou tisíc až desítek tisíc dolarů. Je nutné počítat s tím, že některé soukromé kliniky požadují uhrazení zdravotní péče ihned (ještě před vlastním ošetřením) v hotovosti, a to bez ohledu na to, zda cizinec má či nemá mezinárodní pojištění. Je vždy nutné uschovat pro zdravotní pojišťovnu veškeré doklady od chilského lékaře, včetně písemné diagnózy s čitelným jménem pacienta. Příznivcům extrémních sportů doporučujeme u pojišťovny předem ověřit, zda je sjednaná pojistka platná i pro daný sport a zda kryje i náklady na transport helikoptérou záchranné služby.

Hygienické podmínky v Chile jsou na dobré úrovni (včetně kvality pitné vody z veřejné vodovodní sítě ve větších městech, kterou však doporučujeme s ohledem na minerální složení filtrovat).

Mezinárodní očkovací průkaz se při cestách do Chile nevyžaduje; zvláštní očkování není obvykle vzhledem k místním hygienickým a klimatickým podmínkám potřebné. Pokud to však charakter vaší cesty vyžaduje, doporučujeme nepodceňovat očkování proti tyfu, hepatitidě A či vzteklině a konzultovat např. Centrum cestovní medicíny zvláště pokud cestujete z Chile do dalších zemí Latinské Ameriky - někdy se stává, že např. letecká společnost nenechá cestujícího bez povinného očkování pro cílovou zemi vůbec nastoupit do letadla.

Pro turisty, kteří cestují z Chile dále do zdravotně rizikových států Latinské Ameriky, ve kterých může být dané očkování povinné, existuje možnost nechat se naočkovat v některém z tzv. Vacunatorio Internacional – jednotlivé pobočky lze dohledat na webových stránkách chilského ministerstva zdravotnictví  

Upozorňujeme, že užívání a vlastnictví drog je v Chile trestné a může vést k trestům odnětí svobody. Homosexualita je v Chile legální a její přijetí ve společnosti zvolna vzrůstá, většina chilské společnosti je však konzervativní.

Doprava

Vzhledem k extrémně velkým vzdálenostem se pro cestování po Chile používá letecká doprava, kterou zajišťují společnosti LATAM a Sky Airline nebo JetSmart. Při transportech na kratší vzdálenosti nebo při dostatku času je nejvýhodnější autobusová doprava, která má velmi hustou síť (několik společností operujících ze Santiaga do velkých měst, v regionech pak menší místní dopravci). Ceny jízdenek v jedné a téže kategorii (lůžko, standard apod.) a na stejné trase se mezi jednotlivými společnostmi nijak podstatně neliší. Na velké vzdálenosti jsou k dispozici lůžkové vozy (salón cama) a prostorná sedadla (semicama). V provozu jsou i mezinárodní linky. Železniční osobní doprava existuje pouze mezi Santiagem a jihem země (Chillán, Concepción, Temuco). Velká část jižního Chile, z turistického hlediska velmi atraktivní, je dostupná bez opuštění chilského území pouze lodí nebo letecky (silniční spojení pak pouze přes Argentinu); doporučujeme zajišťovat trajekty do této oblasti s předstihem.

Při uzavírání smluv v půjčovnách aut doporučujeme důkladnou kontrolu smlouvy a jejích podmínek, pojištění a řádné převzetí vozidla přesně podle protokolu o jeho technickém stavu a případném vnějším poškození. Se zapůjčeným vozidlem nelze ve většině případů vycestovat mimo území Chile; pokud hodláte cestovat mimo Chile, je nutné takovou cestu avizovat předem při rezervaci a počítat s určitým příplatkem na pojištění. Vzhledem ke stavu vozovek v odlehlých oblastech se vyplatí při pronájmu vozidla připlatit si pojištění (v některých oblastech se však pojištění neposkytuje – např. celý region Magallanes y Antártica Chilena a provincie Palena).

Na dálnicích a za průjezdy tunely se platí poplatky, které jsou relativně vysoké. S těmito výdaji je nutno počítat předem, neboť zpoplatněné úseky nemají často alternativu. Nelze platit kreditními kartami ani cizí měnou, je tedy třeba cestovat s dostatkem peněz v hotovosti.

Většina cest je asfaltovaných, ale na cesty do odlehlejších oblastí (včetně mnoha národních parků) je třeba terénní vozidlo (4x4). Do odlehlých oblastí pouště Atacama a na Altiplano doporučujeme cestovat ve skupině s minimálně dvěma auty a dostatečnými zásobami benzínu a vody. Řízení v Chile je dosti náročné (obrovské vzdálenosti, nekázeň místních řidičů, rozmanité podmínky od sněhu na silnici až po extrémně horké pouštní cesty). Horské hraniční přechody jsou poměrně často neprůjezdné v zimním období, tj. červen až září, a to včetně nejfrekventovanějšího průsmyku na silnici mezi Santiagem a argentinskou Mendozou. Uzavírky silnic působí i sesuvy po zemětřeseních a povodních.

Příprava cesty

Pro přípravu cesty do Chile doporučujeme turistického průvodce z ediční řady Lonely Planet, případně z edice The Rough Guide, Bradt nebo Dorling Kindersley. Poměrně kvalitní jsou i každoročně aktualizované průvodce spojené s automapou příslušné oblasti, které se prodávají u čerpacích stanic společnosti COPEC; tyto jsou k dispozici pouze ve španělštině. V Chile neexistuje podrobný kvalitní autoatlas, lze však určitě využít GPS navigace.

Podrobné informace pro návštěvníky Chile v angličtině obsahují webové stránky a zajímavé informace lze dohledat také na webu Národní turistické služby.

MZV ČR doporučuje všem cestovatelům se před cestou zaregistrovat v systému DROZD. V případě nouzové situace je možné kontaktovat pohotovostní linku velvyslanectví ČR v Santiagu de Chile: +56 9 9919 2724.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.