Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Guyana pohoří Roraima
Guyana Guyana
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


V hlavním městě Georgetownu se vyskytuje poměrně vysoká kriminalita. Guyanské vnitrozemí je bezpečné (mimo hornických městeček na jihozápadě země). V hlavním městě je možno se setkat s přestřelkami, ozbrojenými loupežemi a únosy aut. Zvláštní pozor je potřeba dávat na východním břehu řeky Demerara (v blízkosti vesnic Buxton, Friendship a Annandale) podél Temehri k dálnici do Lindenu. V případě podezřelých okolností urychleně opusťte zónu. Vyhněte se cestám v noci a pokud možno vždy cestujte ve skupině. Severní guyanské pobřeží je pod úrovní moře, v měsících prosinec/leden a květen/červen dochází k rozsáhlým záplavám.

Zahraniční turisté jsou považováni za bohaté osoby, a jsou tedy cílem místní kriminality. Po hlavním městě se nedoporučuje chodit pěšky a vůbec už ne po setmění. Rovněž není vhodné nosit vyzývavé oblečení, cennosti či šperky. Při dopravě se vyhýbejte minibusům z důvodů jejich časté poruchovosti a haváriím. Doporučuje se použití taxislužby, pozor ovšem na neregistrované taxi. V Georgetownu je z bezpečnostních důvodů třeba se vyhnout tržišti Stabroek a oblasti Tiger Bay. Pozor je třeba dávat i v okolí katedrály St. George´s Cathedral.

S Venezuelou a Surinamem existují letité pohraniční spory. Je třeba mít tuto informaci na paměti při pohybu v pohraničních zónách. Při pozemní cestě ze Surinamu je potřeba použít oficiálních převozů (ferry) při překračování hraniční řeky Corentyne. V případě použití vodních taxi hrozí zatčení a deportace pro porušení imigračních předpisů. Do Venezuely neexistuje žádný pozemní hraniční přechod.

K řízení vozidla se doporučuje mezinárodní řidičský průkaz, není však vesměs vyžadován a dle velvyslanectví Guyany ve Venezuele postačí i řidičský průkaz ČR. Na základě českého řidičského průkazu lze požádat o místní řidičský průkaz v Licence and Revenue Office v Georgetownu. V Guayně se jezdí vlevo. Kvalita silnic je velmi špatná a téměř se nedodržují dopravní předpisy. Používání bezpečnostních pásů je povinné a nedodržování je pokutováno. Cesta napříč zemí do Brazílie je sjízdná jen pro silné terénní vozy, a to ještě jen po část roku.
V zemi existuje přísná kontrola pašování drog. Za pašování hrozí trest odnětí svobody ve vězeních špatné kvality až na dobu 3 let. O praxi, kdy je Evropanům nabízena cesta zdarma do Guyany za „protislužbu“ přivezení „balíčku“ jsou guyanské protidrogové autority informovány a podrobují je přísné kontrole na evropských trasách.
Vzhledem k vysoké vlhkosti vzduchu mohou nastat problémy s nefungujícími digitálními fotoaparáty a kamerami. Filmy je rovněž třeba chránit před vlhkem. V hotelových pokojích se nedoporučuje vypínat klimatizaci, vzhledem k velké vlhkosti by mohlo dojít k poškození oděvů a jiných textilných výrobků.

V zemi je velmi omezená možnost použití platebních karet, je možno jimi platit většinou jen ve velkých hotelech. Pouze Bank of Nova Scotia umožňuje výběr na kreditní karty, je proto nutno disponovat dostatečnou hotovostí. Nejrozšířenější směnovanou měnou jsou USD, je nutno disponovat i drobnými. Směna je povolena ve vybraných bankách, směnárnách a turistických zařízeních. Většinou lze platit i USD v hotovosti.

Další informace je možné získat na adrese www.guyana.org


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.