Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Kolumbie Cartagena
Kolumbie Kolumbie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Před cestou se doporučuje zaregistrovat se v databázi „Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí“ - DROZD (http://drozd.mzv.cz/).

Pro individuální cesty do vnitrozemí, mimo velká města, se doporučuje kontaktovat náš zastupitelský úřad v Kolumbii a informovat jej o cíli cesty. Velvyslanectví ČR v Bogotě je připraveno poskytnout turistům či obchodním cestujícím aktuální informace a doporučení. K dotazům i doporučením je vhodné využít také honorární konzuláty ČR v Kolumbii, konkrétně ve městech Cartagena, Barranquilla, Bucaramanga, Cali a Ibagué.

Obecná doporučení při návštěvě Kolumbie:

Na rozdíl od většiny zemí Latinské Ameriky pro Kolumbii platí, že je lepší bezpečnostní situace ve větších městech a vnitrozemí, zatímco zejména pohraniční regiony jsou stále ohniskem napětí a centrem působnosti ozbrojených povstalců (zbytky guerilly FARC, ELN). Nicméně i v Bogotě a dalších velkých městech existuje riziko spojené s činností kriminálních skupin zvaných BACRIM (ze španělštiny „bandas criminales“), které se částečně rekrutovaly z bývalých ozbrojených organizací. Záměry těchto skupin jsou čistě kriminální (obchod s drogami, krádeže). V zásadě lze konstatovat, že v posledních letech se bezpečnostní situace v zemi zlepšila, nicméně stále existuje riziko přepadení či únosu cizinců, i když podle aktuálních statistik toto riziko radikálně kleslo.

Nedoporučuje se vůbec cestovat vozem ani autobusovými linkami v nočních hodinách. Během dne je nutno počítat s častými kontrolami ozbrojených složek a policie, hlavní silniční tahy jsou poměrně bezpečné, je na nich patrnější přítomnost armády a policie. Nejspolehlivějším dopravním prostředkem je s ohledem na stav vozovek a bezpečnost letecká doprava, jejíž vnitrostátní síť je velmi hustá.

Při používání taxislužby v Bogotě, ale i dalších městech, je vhodné se vyhnout zastavování vozidel taxi na ulici, bezpečnější je využít radiotaxi či hotelové taxislužby nebo služby společností jako Uber a jim podobné a to především v nočních hodinách.

Podle možností se doporučuje nenosit cenné předměty na viditelném místě a větší hotovost, po setmění zvýšit ostražitost, vyhnout se rizikovým městským čtvrtím, nenavštěvovat odlehlá místa. Využívat hotelové bezpečností schránky pro uložení cenností a cestovních dokladů. Doporučuje se pořídit si fotokopie dokumentů a originály podle možností uložit na bezpečném místě. V případě krádeže je nutno se obrátit ihned na policii a sepsat příslušný protokol pro potřeby pojišťovny, při krádeži dokladu pro potřeby vystavení náhradního cestovního dokladu.

Oblasti v Kolumbii, které představují vážné bezpečnostní riziko a kterým se doporučuje v každém případě vyhnout:

- dlouhodobě se nedoporučuje zdržovat se v pohraničních oblastech s Venezuelou, Ekvádorem a Panamou,
- v žádném případě se nedoporučuje návštěva přístavů Buenaventura (departament Valle de Cauca) a Tumaco (Nariňo) na Pacifickém pobřeží,
- s výjimkou velkých měst se nedoporučuje cesta do departamentů Putumayo, Arauca, Cauca, Caquetá, Guaviare, Guainía, Vichada a Norte de Santander,
- departament Chocó (kromě měst Nuquí a Bahía Solano),
- departament Nariňo (kromě hraničního přechodu Ipiales a hlavního silničního tahu do vnitrozemí Kolumbie),
- departament Meta (kromě hlavního města Villavicencio a turistického lákadla Caňo Cristales),
- nedoporučují se cesty do venkovských oblastí severní části departamentu Antioquia, jižních částí departamentů Cordoba, Valle de Cauca a Bolívar,
- velmi složitá situace panuje v příhraničních částech s Venezuelou, zejména v departamentech La Guajira, César a Boyacá.

Za bezpečné oblasti pro cestovatele lze označit:

- obecně lze za relativně bezpečné považovat bohatší části velkých měst (Bogota, Medellín, Cali, Cartagena, Bucaramanga, Barranquilla či Santa Marta), nicméně i v těchto místech hrozí „drobná kriminalita“,

- kávová oblast (departamenty Risaralda, Caldas a Quindío),

- departamenty Cundinamarca, Boyacá, Santander, Tolima, Huila,

- karibské pobřeží,

- souostroví San Andrés y Providencia.

V období dešťů je vhodné se informovat o stavu infrastruktury, jelikož často dochází k sesuvům půdy a komunikace tak může být omezená či úplně znemožněna i několik dní.

Do Kolumbie se nevyžaduje zvláštní očkování. Pro cestovatele do tropických oblastí, zejména oblasti La Guajira, Norte de Santander, Putumayo, dále Llanos Orientales, Amazonía, Sierra Nevada de Santa Marta a na atlantické pobřeží, se doporučuje očkování proti žluté zimnici, popř. žloutence, břišnímu tufu, tetanu a také vybavení vhodnými antimalariky. Podle ředitelství národních parků Kolumbie je nutno při návštěvě 36 národních parků a chráněných území Kolumbie předložit očkovací průkaz potvrzující očkování proti žluté zimnici. Podrobný seznam je k dispozici na webové stránce: http://www.parquesnacionales.gov.co. Rovněž v případě, že cestovatel odlétá z Kolumbie do zemí, kde je očkování proti žluté zimnici povinné (např. státy Střední Ameriky) nebo do země, která vyžaduje očkování při cestě z Kolumbie, je nutné potvrzení o očkování předložit již na letišti. Proto je nejlépe mít očkování již před odletem z ČR.

Časový rozdíl mezi Kolumbii a ČR je v letním období mínus 7 hodin, v zimním období mínus 6 hodin.

V Kolumbii je napětí 110 V, telefonní předvolba země je 0057.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.