Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Belize Altun Ha
Belize Belize
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Zahraničně-politická orientace

 

3.1. Členství v mezinárodních organizacích a regionálních uskupeních

Vlastní odpovědnost za zahraniční politiku mělo Belize již od roku 1964, ještě před vyhlášením nezávislosti v roce 1981. Od vyhlášení nezávislosti je Belize členem následujících mezinárodních a regionálních organizací a integračních uskupení:

ECLAC, FAO, G-77, ICAO, ITU, IOM, INTELSAT, INTERPOL, OPANAL, OSN, UNESCO, UNICEF, UNIDO,  UNCTAD, UPU, WHO, WIPO, WMO, Britské společenství národů (Commonwealth), Světová obchodní organizace (WTO), Světová organizace pro duševní vlastnictví (WIPO), Organizace amerických států (OAS), Karibské společenství (CARICOM), Asociace karibských států (ACS), Systém středoamerické integrace (SICA), Skupina zemí Afriky, Karibiku a Pacifiku (ACP), Pakt ze San José, Mezinárodní měnový fond (IMF), Světová banka, Karibská rozvojová banka (CDB), Mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj (IBRD), Meziamerická rozvojová banka (IADB), Hnutí nezúčastněných zemí (NAM), Latinskoamerický ekonomický systém (SELA)

Belize má jako členská země CARICOMu uzavřenu dohodu o volném obchodu s Venezuelou a s Kolumbií. Belize využívá výhod preferenčního režimu poskytovaného ze strany USA (Cuenca del Caribe) a také od EU v rámci preferencí pro státy Skupiny zemí Afriky, Karibiku a Pacifiku (ACP). Bezcelní vstup má belizské zboží také do Kanady, což vyplývá z členství Belize v Britském společenství národů.

Na summitu EU-LAC v květnu 2010 byla úspěšně dokončena jednání o Asociační dohodě EU-Střední Amerika. Dne 29. června 2012 byla Asociační dohoda na Středoamerickém summitu v Hondurasu podepsána.

3.2. Účast země na mnohostranných smlouvách a dohodách

Belize ratifikovalo dohodu o zamezení dvojímu zdanění zemí CARICOMu, která zahrnuje Barbados, Belize, Dominiku, Grenadu, Jamajku, Sv. Kryštof a Nevis, Svatou Lucii a Trinidad a Tobago.

3.3. Přehled bilaterálních smluv s ČR (včetně data vstupu) – mimo smluv dle kap.7.1.

Mezi ČR a Belize nebyly podepsány žádné bilaterální dohody.


.