Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Honduras papoušci
Honduras Honduras
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Očekávaný vývoj v teritoriu

 

Politická i hospodářská situace je po volbách v listopadu 2009 a návratu bývalého prezidenta Zelayi do Hondurasu v roce 2011 relativně stabilní. Vzhledem k tomu, že Honduras patří k zemím s nejvyšší kriminalitou v celosvětovém měřítku, je nutno při všech investičních záměrech v Hondurasu s touto skutečností počítat a zvažovat otázky bezpečnosti uvažovaného projektu. ZÚ nejsou z médií známy události či indicie, které by z hlediska vládních institucí vedly k legislativnímu ohrožení podnikání. Pro rok 2012 je MMF předpokládán růst HDP kolem 3,5 % a inflace kolem 6 %. Příští prezidentské volby se uskuteční v listopadu 2013, nová vládní garnitura nastoupí v lednu 2014.

10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země

Země je v současnosti stabilizovaná a neočekávají se mimořádné události do konce roku 2012, které by vedly recesi ekonomiky nebo ohrožení podnikatelských aktivit. Ve druhé polovině roku 2013 se uskuteční prezidentské a všeobecné volby, avšak nepředpokládá se, že by jejich výsledek negativně ovlivnil podnikatelské klima v zemi. Nicméně i v budoucím období bude mimořádně komplikovaná bezpečnostní situace, což je při rozhodování o podnikatelských záměrech v zemi nutné brát v úvahu. Vysoká míra zločinnosti je navíc zkomplikována neadekvátní funkcí státního aparátu včetně soudů, což způsobuje nevyšetření většiny zločinů a beztrestnost pachatelů. Po nástupu prezidenta Porfiria Loba do funkce se politická i hospodářská situace v zemi uklidnila a s výjimkou zmíněné problematiky bezpečnosti lze do budoucna charakterizovat Honduras jako zemi s normálním podnikatelským prostředím.

10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.

Prezident P. Lobo po nástupu do funkce inicioval vypracování dlouhodobého „Národního plánu rozvoje“. Všeobecně však zůstává skutečností, že v rámci středoamerického regionu vykazuje Honduras stále nízké makroekonomické ukazatele. Lze nicméně předpokládat, že po vstoupení v platnost Asociační dohody EU – SA, jejímž je Honduras členem, dojde k oživení obchodní a hospodářské spolupráce Hondurasu s firmami ze zemí  EU. Ministr hospodářství Hondurasu jednal v polovině r. 2012 ve Washingtonu o poskytnutí nových půjček MMF před koncem roku 2012 (v předchozí tranži obdržel Honduras z MMF úvěry v hodnotě 202 mil. USD). Vláda připravuje změny zákonů, které by odstranily existující daňové výjimky, zvýšily kontrolu výdajů státního rozpočtu a zlepšily bezpečnost obyvatelstva.

10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

Evropská unie a země Střední Ameriky (Kostarika, Salvador, Guatemala, Honduras, Nikaragua a Panama) projednaly v květnu 2010 v Madridu text „Asociační dohody mezi EU a Střední Amerikou“. Dohoda obsahuje kapitoly týkající se politiky, obchodní části a vzájemné spolupráce. Na Summitu zemí SA v Tegucigalpě dne 29. 6. 2012 byla tato dohoda slavnostně podepsána a předpokládá se její ratifikace středoamerickými zeměmi do konce roku 2012. Dohoda přinese nové možnosti pro evropské (české) podnikatele, a to v oblasti obchodu zbožím a službami. EU je druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem Hondurasu po USA.

Dovoz ze zemí Střední Ameriky do EU tvoří hlavně zemědělské produkty, káva, banány, ananas a další ovoce. Mezi nejvýznamnější vývozní artikly vyvážené z EU do Střední Ameriky naopak patří strojní zařízení, chemikálie, lodě, čluny, automobily a pohonné hmoty. České firmy zajímající se o spolupráci s Hondurasem mohou v případě potřeby využívat zastoupení Delegace EU v Nikaragui, která nerezidentně působí také v Panamě, Hondurasu a Kostarice (i když v těchto státech je také dílčí kancelář EU). 


.