Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Kostarika žáby
Kostarika Kostarika
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


V poslední době kostarické orgány zpřísnily kontrolu pobytového režimu cizinců. Doporučujeme proto dbát zejména na to, že při přechodu kostarické hranice v obou směrech bude do cestovního pasu otištěno příslušné vstupní či výstupní razítko, nehledě na skutečnost, že v mnoha případech migrační úředník razítko otisknout nechce. V blízkosti hranic, zejména s Panamou a Nikaraguou, jsou kostarickou policií prováděny časté kontroly např. na silnicích, kdy jsou kontrolovány především cestovní doklady a v nich otištěná výstupní nebo výstupní razítka. Pokud nějaké razítko chybí, byť chybou kostarického úředníka na hranicích, dostávají se turisté do značných komplikací a hrozí jim deportace.

Přestože v minulých letech platilo, že Kostarika je na středoamerické poměry nadprůměrně bezpečnou zemí, od začátku 90. let se bezpečnostní situace postupně zhoršuje. V souvislosti se stále se zvyšující kriminalitou nejen v centru hlavního města San José, ale i na celém kostarickém území, je při cestách do Kostariky doporučováno dodržovat tyto základní zásady:

- uschovat cestovní pas, letenku a další doklady v hotelovém trezoru, nenosit je zbytečně u sebe,
- podle zájmu je možné uložit si cestovní pas a další cennosti na velvyslanectví ČR a cestovat pouze s fotokopií pasu opatřenou vstupním razítkem a potvrzením velvyslanectví o uložení pasu,
- cestovat jen se skutečně potřebnou částkou peněz,
- nenosit šperky, dávat si pozor na cenné věci - videokameru, fotoaparát atd.,
- parkovat vždy na hlídaném parkovišti, v autě nenechávat žádné věci,
- nebrat stopaře,
- objednávat taxi-službu prostřednictvím recepční, pronajímat auta pouze u známých půjčoven,
- cestovat se zdravotním pojištěním, před cestou si ověřit rozsah jeho pokrytí v Kostarice,
- dávat si pozor na zavazadla a tašky s doklady v centru měst, v recepcích hotelů, na autobusových zastávkách a také přímo v autobusech (časté jsou krádeže osobních zavazadel z police nad hlavou cestujících v autobuse),
- při pronájmech vozidel v Rent a Car dobře zkontrolovat podmínky smlouvy.

Naprostá většina obchodů, restaurací, půjčoven automobilů a hotelů akceptují běžné kreditní karty (nejrozšířenější VISA nebo Mastercard). V San José i v dalších městech jsou na nejdůležitějších místech (velká nákupní centra, banky apod.) umístěny bankomaty. Kreditní karta je vyžadována ve většině hotelů (pokud jí host nevlastní, je vyžadována platba předem za celou předpokládanou dobu pobytu). Vedle kostarických colónů jsou při nejrůznějších platbách běžné americké dolary, které jsou bez problémů přijímány ve větších obchodech a ve všech hotelích. Některá prodejní místa odmítají přijímat bankovky v hodnotě 100 USD. Je třeba důsledně zkontrolovat, aby peníze byly zcela nepoškozené. V bance nevyměňují americké dolary, které jsou třeba jen lehce natržené. Velmi špatně směnitelné jsou jiné měny než USD, zejména Euro. Euro lze sice v některých bankách vyměnit (Banco Nacional de Costa Rica), ale ve velmi nevýhodném kursu.

V Kostarice neexistuje železniční doprava, proto se většina nákladní přepravy soustřeďuje na dopravu po silnicích. Silniční síť je poměrně ve špatném stavu vlivem špatných klimatických podmínek. Silnice jsou úzké, s mnoha zatáčkami, často chybí silniční značení, což komplikuje dopravu zejména v noci nebo při dešti a mlze. Hustý je také provozu nákladních automobilů. Doporučuje se nepřeceňovat vlastní síly, necestovat v noci a za hustého deště.

Kostarické pláže jsou poměrně nebezpečné, ač to tak na první pohled vůbec nevypadá. Pláže na obou stranách pobřeží se vyznačují silnými proudy, které mohou neopatrného plavce odnést hluboko do moře. Doporučujeme věnovat koupání v moři zvýšenou pozornost. V Kostarice se v minulosti utopilo již několik občanů ČR.

Hotelů je celá řada ve všech cenových relacích. Obecně platí, že cena standardně vybaveného pokoje (samostatné sociální zařízení, lednička, případně televize a telefon) v bezpečném hotelu evropského typu začíná od 45,- USD za noc. Luxusněji vybavené čtyřhvězdičkové a pěti hvězdičkové hotely se pohybují v relaci 90,- USD výše. Za jedno jídlo v restauracích střední kategorie se platí v průměru 7 - 10 USD, levněji je v lidových restauracích (3 - 5 USD), dráže naopak v hotelích. Spropitné se neplatí, je většinou pod názvem "servicio" automaticky připočítáno k účtu a jeho výše je 10 %. Mnohé restaurace uvádějí ceny jídel bez daně z obratu - v takovém případě je třeba přičíst dalších 13 %. Cena 1 litru benzínu Super je cca 0,8 USD, na rychlostních silnicích (zejména při výjezdu ze San José) se platí symbolické mýtné. Pronájem automobilu střední třídy stojí cca 65 - 100 USD/den, dražší jsou terénní automobily 4x4, vzhledem ke stavu kostarických silnic jsou však vřele doporučovány.

Poplatky při vstupu do národních parků a rezervací nebo na klubové pláže jsou pro zahraniční turisty vyšší než pro místní občany. Jejich výše se pohybuje na osobu v rozmezí od 7 do 20 USD. Některá turisticky atraktivní místa (národní parky a pláže) jsou přístupná pouze autem s náhonem na všechna 4 kola. Stav většiny silnic je poměrně špatný (chybí souvislý asfaltový povrch, opravy jsou provizorní, vyskytují se sesuvy půdy z důvodu deště nebo eroze, chybějí krajnice nebo označení), což komplikuje řízení zejména v noci, v mlze či v období dešťů (květen-prosinec). Dopravní předpisy jsou ze strany místních řidičů často ignorovány, běžnou skutečností je zejména v nočních hodinách jízda pod vlivem alkoholu.

V Kostarice je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.