Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Kostarika žáby
Kostarika Kostarika
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Občané ČR, držitelé cestovních pasů, mohou cestovat do Kostariky na dobu do 90 dnů bez víza (vzájemná vízová povinnost byla zrušena v roce 2000). Bezvízový pobyt za účelem turistiky do 90 dnů nelze prodloužit a je nutno vycestovat z Kostariky na alespoň 90 dní, tzn. v průběhu jednoho roku je možné strávit v Kostarice bez víza maximálně 180 dní.
Pro občany ČR je minimální délka platnosti pasu 6 měsíců po datu plánovaného opuštění území Kostariky. Dále se předkládá doklad o způsobu vycestování (např. zpáteční letenka nebo jízdenka) a finanční prostředky ve výši 100 USD na každý měsíc pobytu.
Je vyžadováno očkování proti žluté zimnici v případě příjezdu cestovatele ze země s výskytem této choroby (Angola, Benin, Burkina Faso, Kamerun, Demokratická republika Kongo, Gabon, Gambie, Ghana, Guinea, Libérie, Nigérie, Sierra Leone, Súdán, Bolívie, Brazílie, Kolumbie, Ekvádor, Peru, Francouzská Guyana a Venezuela), další povinná očkování nejsou vyžadována.


Případná víza na delší pobyty a k jiným než turistickým účelům udělují kostarická velvyslanectví a konzuláty.


Při porušení pobytového režimu se občané ČR vystavují riziku zadržení kostarickou policií a deportace ze země. V poslední době kostarické orgány zpřísnily kontrolu pobytového režimu cizinců. Doporučujeme proto dbát zejména na to, aby při přechodu kostarické hranice v obou směrech bylo do cestovního pasu otištěno příslušné vstupní či výstupní razítko, nehledě na skutečnost, že v mnoha případech migrační úředník razítko otisknout nechce. V blízkosti hranic, zejména s Panamou a Nikaraguou, jsou kostarickou policií prováděny časté kontroly např. na silnicích, kdy jsou kontrolovány zejména cestovní doklady a v nich otištěná tato vstupní nebo výstupní razítka. Pokud nějaké razítko chybí, byť chybou či neochotou kostarického, panamského nebo nikaragujského úředníka na hranicích, dostávají se turisté do značných komplikací a hrozí jim vysoká pokuta či deportace.


Od srpna 2002 došlo ke změně migračního zákonodárství a dlouhodobé a trvalé pobyty v Kostarice je možné vyřídit pouze na kostarickém velvyslanectví v zahraničí, nikoliv po příjezdu v Kostarice na migračním úřadě - podrobněji viz "Žádosti o dlouhodobý pobyt v Kostarice".
Kostarické velvyslanectví v Praze bylo k 1. 3. 1999 uzavřeno a zastupitelský úřad pro ČR nyní působí v Berlíně - SRN (emb@botschaft-costarica.de, consulado@botschaft-costarica.de).


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.