Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Nikaragua pláž San Juan
Nikaragua Nikaragua
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Vnitropolitická charakteristika

 

2.1. Stručná charakteristika politického systému

Nikaragua je republikou prezidentského typu. Hlavou státu a současně předsedou vlády je prezident volený spolu s viceprezidentem v přímých volbách na funkční období 5 let. Výkonnou moc má prezident a kabinet ministrů. Zákonodárným legislativním orgánem je jednokomorové Národní shromáždění (Asamblea Nacional) s 90 poslanci volenými na období 5 let. Právní moc představuje Nejvyšší soudní dvůr (Suprema Corte de Justicia), který řídí 12 magistrátních soudů. Platná ústava pochází z roku 1987. Poslední prezidentské volby se uskutečnily 6. 11. 2011. Znovu byl zvolen prezidentem Daniel Ortega Saavedra.

Hlavní politické strany:

Sandinistická fronta národního osvobození (FSLN)

vládnoucí strana, levicová, vedená prezidentem Danielem Ortegou. Strana je pojmenována podle národního hrdiny A. C. Sandina, který vedl v 30. letech minulého století boj proti okupaci USA. FSLN svrhla v r. 1979 Somozovu dynastii a ustavila revoluční vládu, která trvala až do r. 1990. Ve volbách v r. 2006 se znovu po 16 letech vrátila k moci a její vůdce Daniel Ortega Saavedra se stal prezidentem republiky. Ve volbách 6. 11. 2011 potvrdila vedoucí postavení v zemi a Ortega pokračuje ve funkci prezidenta. Strana bez omezení ovládá Národní shropmáždění.

Liberální konstitucionální strana (PLC)

je hlavní opoziční strana. Je nástupkyní Liberální strany, která existovala již od vyhlášení nezávislosti v r. 1830. Strana byla marginalizovaná během Somozova a následného sandinistického režimu. V 90. letech byla opětovně zkonsolidována a stala se vítězem voleb z let 1995 a 2000. V dalším vývoji utrpěla korupčním skandálem svého předsedy exprezidenta Arnolda Alemána odsouzeného v roce 2002 na 20 let za korupci a praní špinavých peněz a následným odchodem některých svých významných členů. Alemán, díky benevolenci sandinisty ovládaných soudů, nemusel nastoupit svůj trest, ale stal se závislým na Ortegovi (v domácím vězení). Souhlasil s vytvořením paktu PLC a FSLN, kterým si obě strany rozdělily sféry vlivu.

Liberálně konstituční strana 

ve volbách v roce 2006 se stala třetí významnou politickou silou.

V nikaragujském parlamentu zasedá celkem 92 poslanců. Po volbách 6. 11. 2011 je zastoupení politických stran v parlamentu následující:

  • Sandinistická fronta národního osvobození (Frente Sandinista de Liberación Nacional): 60 poslanců
  • Aliance nezávislé liberální strany a sandinistické strany obnovy (Alianza Partido Liberal Independiente y Movimiento Renovador Sandinista): 26 poslanců
  • Liberálně konstituční strana (Partido Liberal Constitucional): 6 poslanců

2.2. Hlava státu (jméno, kompetence)

Prezident má rozsáhlé pravomoci včetně vedení vládního kabinetu, je volený na 5 let s možnosti znovuzvolení. Dne 6. listopadu 2011 byl znovu zvolen prezidentem Nikaraguy Daniel Ortega Saavedra na funkční období 2012–2016. Viceprezidentkou je Ingrid Roxana Baldetti.

2.3. Složení vlády


.