Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

nmvg_ilustracni
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Náměstek Galuška vedl delegaci k přezkumu dodržování lidských práv

(Archivní článek, platnost skončena 19.10.2013.)

Kdy: 22.10.2012 , Kde: Ženeva, Švýcarsko

Náměstek Vladimír Galuška vedl meziresortní delegaci k přezkumu dodržování lidských práv v České republice v rámci Rady OSN pro lidská práva, které se zúčastnila i vládní zmocněnkyně pro lidská práva.

Příprava na tento přezkum byla koordinována úřadem zmocněnkyně pro lidská práva v součinnosti s ministerstvem zahraničních věcí.

Dne 22.10.2012 byla Česká republika podruhé v historii podrobena kontrole dodržování lidských práv v rámci mechanismu Univerzálního periodického přezkumu Rady OSN pro lidská práva v Ženevě, který hodnotí lidskoprávní situaci ve všech členských státech OSN v rámci pravidelných čtyřletých cyklů. Během tohoto zasedání delegace odpovídala na dotazy, kritiku a doporučení jednotlivých států týkající se ochrany lidských práv v České republice. Meziresortní delegace byla složena ze zástupců ministerstva zahraničních věcí, Úřadu vlády, ministerstva spravedlnosti, ministerstva vnitra, ministerstva zdravotnictví,  ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a ministerstva práce a sociálních věcí. Hlavní otázky přezkumu směřovaly k romské problematice, problematice ochrany práv dětí a žen a k antidiskriminační legislativě. Česká republika se zavázala, že předloží průběžnou zprávu o plnění doporučení, která v rámci přezkumu přijala. Další přezkum České republiky se uskuteční přibližně v roce 2017, kde bude hodnoceno naplňování těchto doporučení a další vývoj v oblasti ochrany lidských práv.

Přezkum se uskutečnil na základě třech hlavních dokumentů: národní zprávy ČR, zprávy systému OSN a zprávy nevládních organizací. Celý průběh přezkumu České republiky je možné sledovat ze záznamu.

.