Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

japonske_deti_na_ozdravnem_pobytu_1
Foto: Antonín Nádvorník
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Japonské děti z města evakuovaného po Fukušimě na ozdravném pobytu v ČR

Kdy: 03.08.2012 , Kde: Praha, Černínský palác

Náměstek ministra zahraničních věcí Vladimír Galuška přivítal 3. srpna 2012 v Černínském paláci děti z japonského města Namie. Město těsně sousedí s havarovanou jadernou elektrárnou Fukušima 1, všech jeho 20 tisíc obyvatel bylo po ničivém zemětřesení a tsunami v březnu 2011 evakuováno bez možnosti návratu.

Skupina 34 dětí pobývá v České republice od 1. do 12. srpna 2012 na základě nabídky učiněné 1. místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem během pracovní návštěvy Japonska v říjnu 2011.

japonske_deti_na_ozdravnem_pobytu

Děti absolvují rekondiční pobyt v Olivově dětské léčebně v Říčanech. Celý projekt financuje vláda České republiky. 

Projekt ozdravného pobytu v ČR pro děti z oblastí postižených nukleární katastrofou po havárii JE Fukušima byl před odletem dětí do Prahy zahájen na Velvyslanectví ČR v Tokiu, kam je i s jejich doprovodem pozvala velvyslankyně Kateřina Fialková.

japonske_deti_na_ozdravnem_pobytu_3

S dětmi se na velvyslanectví přišlo rozloučit také několik oficiálních japonských představitelů - náměstek ministra zahraničních věcí Kazuyuki Hamada, tři poslanci za město Fukušimu, zástupce prefektury Fukušima a velvyslanec EU v Japonsku.

Namie je z vnitropolitických důvodů často předmětem zájmu japonských médií. Nejen, že město utrpělo vážné škody, ale v prvních dnech po havárii jaderné elektrárny Fukushima 1 byli obyvatelé vystaveni i účinkům radioaktivního spadu. Město je od elektrárny vzdáleno pouhých cca 8-10 km, spadá tedy do oblasti, která je prohlášena za neobyvatelnou. Obyvatelé Namie jsou proto odsouzeni na dlouhá léta k životu v provizoriu v různých náhradních lokalitách.

Mezi dětmi je tak i několik z těch, kteří při katastrofě přišli o někoho z blízkých.

japonske_deti_na_ozdravnem_pobytu_2

 

.