Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

x2012_11_13_ministr_karel_schwarzenberg_na_zasedani_eu_las_v_kahire
Foto: Karel Šrol (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg v Egyptě

Kdy: 13.11.2012 , Kde: Káhira, Egypt

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg se dne 13. listopadu 2012 zúčastnil v Káhiře ministerského zasedání EU – Liga arabských států (LAS).

Toto, v pořadí již druhé setkání, navazuje na první ministerské zasedání EU-LAS na Maltě v roce 2008 a jeho cílem je pokračování dialogu mezi EU a LAS k regionálním otázkám a vzájemné spolupráci. Ministr Schwarzenberg byl k účasti pozván dopisem vysoké představitelky EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku baronky Catherine Ashton a Generálního tajemníka LAS Nabila al-Arabího.

Hlavním tématem vystoupení většiny ministrů byla situace v Sýrii a proces sjednocování syrské opozice v reakci na právě skončenou schůzku syrských opozičních sil v katarském Doha.

Přítomnosti mnoha zahraničních státníků z členských zemí LAS využil ministr Schwarzenberg také k uskutečnění několika bilaterálních setkání s ministry zahraničních věcí Palestinské národní správy Rijádem al-Malkím, Království Saúdské Arábie Saúdem Al Fajsal bin Abdulazíz Ál Saúdem a rovněž s ministryní zahraničního obchodu Spojených arabských emirátů Sheikhou Lubnou Bint Khalid Al Qasimi. Obsahem těchto jednání byla diskuse s arabskými partnery o současném turbulentním vývoji v regionu, zejména s ohledem na poslední vývoj v Sýrii. Ministr Schwarzenberg s partnery rovněž projednal poslední palestinské iniciativy v OSN a v neposlední řadě byla během jednání prodiskutována také bilaterální témata s důrazem na ekonomickou spolupráci. Závěrem schůzek došlo k výměně vzájemných pozvání k pracovním návštěvám ministrů, v jejichž rámci budou mimo jiné realizovány i podnikatelské mise.

.