Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg na zasedání Rady pro zahraniční věci

Kdy: 27.05.2013 , Kde: Brusel, Belgie

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg vedl českou delegaci na zasedání Rady pro zahraniční věci (FAC), které se uskutečnilo 27. května 2013 v Bruselu.

Vysoká představitelka EU pro zahraniční záležitosti a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonová ministry zahraničí informovala o dialogu mezi Kosovem a Srbskem, zprostředkovávaným EU. Dále je seznámila s hodnocením situace ve Středoafrické republice a v Somálsku. Ministři zahraničí se zabývali politickým řešením situace v Sýrii ve světle iniciativy Ruska a USA na svolání Ženevské konference k Sýrii II.

Rada FAC vyhodnotila restriktivní opatření EU vůči Sýrii, včetně zbraňového embarga. Důležitost zabývat se další efektivitou sankcí EU vůči Sýrii vyplývala mj. z faktu, že jejich stávající podoba platila do 1. června 2013. Ministři zahraničí si vyměnili názory ohledně podpory EU pro úsilí USA znovu zahájit rozhovory  v rámci Blízkovýchodního mírového procesu. Ministři se věnovali situaci v Mali po úspěšné donorské konferenci a přípravě prezidentských voleb v této zemi v červenci 2013. S výhledem na jednání Evropské rady o bezpečnostní a obranné politice EU (CSDP) v prosinci 2013 se ministři zaměřili na průběžné vyhodnocení její civilní dimenze.

.