Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

ministr_jan_kohout
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Kohout zahájil konferenci Českých škol bez hranic

Kdy: 05.08.2013 , Kde: Toskánský palác, Praha

Ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout zahájil dne 5. srpna 2013 v Toskánském paláci mezinárodní konferenci Českých škol bez hranic působících v zahraničí.

Problematika a význam výuky češtiny v zahraničí, otázky spojené s dvoujazyčnou výukou a výchovou a v neposlední řadě vztah českého státu ke svým občanům žijícím trvale v zahraničí jsou tématy této konference. Pořádá ji nezisková organizace Česká škola bez hranic k 10. výročí svého založení a pod záštitou ministra zahraničních věcí.

Účastníky konference jsou přední čeští i zahraniční odborníci, zástupci Senátu a Poslanecké sněmovny PČR, MZV, MŠMT, Českých center, České školní inspekce, pedagogové, profesní odborníci a především ředitelé a učitelé jednotlivých škol, které v zahraničí působí.

Občanské sdružení Česká škola bez hranic zaštiťuje v současné době činnost více než 40 škol po celém světě. Díky svému více než desetiletému působení má bohaté zkušenosti s šířením českého jazyka a kultury v zahraničí. Školy umožňují setkávání českých dětí dlouhodobě žijících mimo území České republiky - Islandem počínaje a Novým Zélandem konče - a zároveň usnadňují rodičům nelehkou snahu o bilingvní výchovu jejich dětí.

MZV výuku českého jazyka v zahraničí dlouhodobě podporuje prostřednictvím velvyslanectví a Českých center.

Českou školu bez hranic založila na podzim 2003 v Paříži lékařka Lucie Slavíková-Boucher. S rostoucím zájmem rodičů se tato aktivita postupně stala školou a rozvinula se až do stávajícího systému, který nabízí vyučování českého jazyka a českých reálií pro děti ve věku od 18 měsíců do 15 let. Dlouhodobým cílem je zvyšování úrovně znalosti českého jazyka ve světě a počtu rodilých mluvčích, kteří budou mít k České republice vztah a budou ji považovat za druhý domov.

V loňském roce obdržela Lucie Slavíková-Boucher cenu ministra  zahraničních věcíGratias Agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

Tisková konference:  5. 8. 2013 od 17:30 hod v Toskánském paláci, Hradčanské nám. 5, Praha 1. Účast po předchozí písemné akreditaci.

Kontakt pro média: Ivana Valkusová, iva.valkusova@csbh.cz, 774 58 22 38

Informace o konferenci, program: www.csbh.cz, více o politice MZV vůči Čechům v zahraničí: www.mzv.cz/krajane

Datum vydání: 1 .srpna 2013

 

.