Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

x2014_06_06_martin_tlapa_na_konferenci
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Náměstek Tlapa ve Vídni

Kdy: 03.06.2014 , Kde: Vídeň

Náměstek ministra zahraničních věcí ČR Martin Tlapa se dne 3. června 2014 ve Vídni zúčastnil konference o západním Balkánu a pravidelné schůzky ministrů zahraničí Středoevropské iniciativy.

Na konferenci uvedl evropský komisař pro rozšíření a evropskou sousedskou politiku Štefan Füle - i v kontextu 100. výročí vzniku 1. světové války, že proces rozšiřování EU o země západního Balkánu je významnou součástí úsilí EU o zajištění míru a stability v Evropě. Zároveň informoval, že jednou z priorit jeho mandátu je posilování kredibility tohoto rozšiřovacího procesu tak, aby kandidátské země vstupovaly do EU plně připraveny. V souvislosti se záplavami na území Chorvatska, Bosny a Hercegoviny a Srbska ujistil jejich představitele o solidaritě EU a její pomoci postiženým oblastem. Ministři zahraničních věcí zemí západního Balkánu se přihlásili k další intenzivní spolupráci s EU, která by zajistila kvalitní přípravu na jejich budoucí členství v EU.

Pravidelná schůzka ministrů zahraničních věcí členských zemí SEI se zaměřila na nové výzvy v souvislosti s 25. výročím jejího založení. Ministři ocenili roli SEI při podpoře stability v regionu, prohlubování regionální spolupráce, spojování evropských makroregionů a posilování své angažovanosti při realizaci projektů financovaných z fondů EU. V souvislosti s aktuální situací v regionu SEI ministři vyjádřili znepokojení nad událostmi na Ukrajině a podporu její územní integritě. Vyjádřili rovněž solidaritu s oblastmi postiženými záplavami v Bosně a Hercegovině, Chorvatsku a Srbsku a uvítali pokrok zemí západního Balkánu v procesu jejich integrace do EU. V souvislosti s prezentací zprávy ředitele Energy Community byla tématem diskuse rovněž energetická situace v Evropě. Na závěr zasedání bylo konsenzuálně přijato komuniké k aktuální situaci v regionu SEI a činnosti tohoto regionálního mezivládního fóra.

přílohy

MFA Communiqué Vienna 2014 126 kB pdf (Acrobat dokument) 5.6.2014

.