Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr L. Zaorálek a nám. K. Borůvka - tisková konference k zahájení letní turistické sezóny 2014
Foto: Antonín Nádvorník (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Zahájení letní turistické sezóny 2014

Kdy: 12.06.2014 , Kde: Praha, Černínský palác

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek zahájil dne 12. června 2014 v Černínském paláci každoroční tiskovou konferenci, kterou Ministerstvo zahraničních věcí ČR pořádá vždy před zahájením letní turistické sezóny.

Ministr Zaorálek zdůraznil, že jedním z důležitých úkolů zahraniční služby je poskytnout potřebné služby i českým občanům, kteří z nejrůznějších důvodů potřebují v zahraničí pomoc státu.

Připomněl také, že v letošní sezóně MZV opět otevírá v nejvytíženějších destinacích konzulární jednatelství, a to v Bulharsku (Burgas), Chorvatsku (Rijeka a Split) a Španělsku (Barcelona).

Již třetím rokem budou v Chorvatsku a Bulharsku opět hlídkovat společně s místními policisty i policisté čeští.

Náměstek Karel Borůvka zdůraznil, že kromě EU (od r. 2013 včetně Chorvatska) a Schengenského prostoru lze cestovat na platný občanský průkaz i do Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Kosova, Makedonie, Srbska nebo Albánie, a to po zemi i letecky.

Do ostatních zemí lze cestovat pouze s platným cestovním pasem. MZV opět doporučuje, aby si občané před cestou u příslušného velvyslanectví daného státu vždy ověřili dobu platnosti pasu po plánovaném termínu ukončení cesty, kterou má každý stát stanovenou jinak dlouhou.

MZV dále připomíná, že děti mohou do zahraničí cestovat výhradně s vlastním cestovním dokladem (občanský průkaz, pas).

Čeští občané, zejména pokud cestují individuálně do vzdálenějších destinací, by před cestou měli využít nabídky dobrovolné registrace v internetové aplikaci, tzv. DROZD, kterou nabízí Ministerstvo zahraničních věcí na svých stránkách: http://drozd.mzv.cz.

V případě zhoršené bezpečnostní situace v zemi, či jiném druhu ohrožení, má díky údajům v DROZDu příslušný zastupitelský úřad možnost včas cestovatele varovat a nabídnout jim adekvátní varianty pomoci.

Údaje v DROZDu slouží výhradně pro případy nouze a zůstávají v systému pouze po dobu pobytu v zahraničí. Pokud je registrovaný neodstraní sám, jsou údaje automaticky vymazány po uplynutí ochranné lhůty 1 měsíce.

Veškeré informace pro cestovatele, např. Jak řešit situace v zahraničí, Mimořádné a krizové situace, či Desatero na cesty, jsou přehledně uvedeny na internetových stránkách MZV ČR: www.mzv.cz v sekci Cestujeme.

přílohy

MZV zahájení turistické sezóny 2014 2 MB ppt (Prezentace) 12.6.2014

.