Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Petr Drulák a státní ministr pro Evropu Ministerstva zahraničí Německa Michael Roth
Foto: Robert Janás (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Česko-německé sympózium na MZV

Kdy: 18.06.2014 , Kde: Praha, Černínský palác

První náměstek ministra zahraničí Petr Drulák spolu se státním ministrem pro Evropu na Spolkovém ministerstvu zahraničních věcí Michaelem Rothem zahájili dne 18. června 2014 v Černínském paláci Česko-německé symposium „Česká republika a Německo – partneři pro evropskou budoucnost“. Sympozium se konalo pod záštitou ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka.

V obou vystoupeních byl zdůrazněn význam česko-německé spolupráce v minulých letech, zejména v souvislosti s přístupem České republiky k EU, s tím, že potenciál vzájemné spolupráce v rámci EU zdaleka není vyčerpán a zejména v souvislosti s proevropskou vládní politikou ČR se může dále rozvíjet.

Konkrétněji se možnostmi takové spolupráce zabývaly následující dva diskusní panely. První z nich byl věnován sociální a hospodářské dimenzi EU. Vedle bývalé členky Evropské komise a místopředsedkyně Evropského hnutí Německo Michaele Schreyerové v něm vystoupil Petr Zahradník, člen někdejší Národní ekonomické rady české vlády (NERV) a Marek Mora, vedoucí kabinetu generálního tajemníka Rady EU. Panel se mimo jiné zabýval problematikou společné měny či spolupráce v oblasti energetiky.

Ve druhém panelu k zahraničně politické a bezpečnostní dimenzi spolupráce v EU vystoupili poslanci Spolkového sněmu Doris Barnettová a bývalý premiér spolkové země Sasko-Anhaltsko Christoph Bergner, za ČR promluvili ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl a vedoucí katedry západoevropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Tomáš Weiss.

Akce se zúčastnili zástupci státní správy, akademických a vědeckých kruhů, či členové pražského diplomatického sboru. Sympózium lze chápat jako významný příspěvek k současné intenzivní debatě o posilování česko-německé spolupráce na půdě EU a v řadě dílčích unijních politik.

.