Internetová rozprava

Petr Vaškovič       odpovězeno: 28.2. 2002 11:55:39
OTÁZKA: Co je podle Vás pravdy na tom, že v případě útoku USA na Afghánistán nešlo o žádný boj proti terorismu, ale o středoasijskou ropu?
ODPOVĚĎ: (tahle otázka se myslím nějak zdvojila. jednou jsem ji již odpověděl.)

      odpovězeno: 28.2. 2002 11:54:54
OTÁZKA: Jaký je vztah NATO k Irsku?
ODPOVĚĎ: Irsko je s Aliancí napojeno skrze své členství v Radě euro-atlantického partnerství (EAPC). Vstoupilo teprve před rokem či dvěma, do té doby se drželo stranou i této organizace. Dnes s Aliancí Irsko spolupracuje i v operacích na Balkáně. Jeden z irských velvyslanců v Bruselu (nepamatuju se z hlavy, zda při Belgii či při EU) působí i jako velvyslanec při NATO.

Marek a Veronika       odpovězeno: 28.2. 2002 11:52:36
OTÁZKA: Jak se divate na vytvoreni jeste tesnejsiho vztahu mezi NATO a Ruskem, pripadne na udeleni prava veta Rusku.
ODPOVĚĎ: Ve chvíli, kdy Aliance a Rusko má určitý okruh naprosto společných zájmů, je přirozené, že budou spolupracovat těsněji. Jde o záležitosti často poměrně specifické - jako zachraňování námořníků. Právo veta ale usové nemají a mít nebudou - a nikdo o tom ani neuvažuje. V současné chvíli se o institucionálním rámci vztahu s Ruskem jedná; a tisk (západní) je bohužel v těchto dnech pln spekulací, které se dost liší od skutečného stavu věcí. Žádné veto, žádné členství.

MR       odpovězeno: 28.2. 2002 11:50:01
OTÁZKA: Nezda se Vam,ze se Evropa příliš odcizuje Americe? Myslim,že společná zahraniční a bezpečnostní politika EU je /bohužel/hlavne doménou Francie,ktera zde akcentuje svuj latentní antiamerikanismus.Nemuze toto vest,nekdy v budoucnosti,k přeměmě z akceschopné organizace na bezmocny diskusni krouzek,ve kterem se Evropane a Američané nebudou moci dohodnout ani na zakladnim směřování NATO?
ODPOVĚĎ: Posilování evropských obranných schopností je i v zájmu USA. Důraz na slovo "posilování": je totiž nutné, aby se na tyto schopnosti ynakládaly i dodatečné prostředky, aby se totiž nevytvářely jen nové instituce. Je záležitostí všech členů NATO (a rozhodně v jejich bytostném zájmu), aby si Aliance udržela svoji akceschopnost. Zatím je to jediná organizace, která umí. Po 11/9 śi to myslím připomněla i řada lidí ve Francii.

Marek a Veronika       odpovězeno: 28.2. 2002 11:47:14
OTÁZKA: Ktere staty se podilely na vytvoreni skupiny Bleackseafor, co ma za cil tato skupina?
ODPOVĚĎ: Blackseafor - zase mě někdo chytil! Neumím - hned se na to budu muset zeptat. (Je to skutečně alianční síla?)

      odpovězeno: 28.2. 2002 11:46:31
OTÁZKA: Jste spokojen s prací českých médií a tím, jak informují o evropských institucích?
ODPOVĚĎ: V poslední době, jak nám jde spíš o EU než o NATO, je větší jejich pozornost soustředěna na druhý konec Bruselu. Víme ale o sobě, a vždy, když něco e, tak se scházíme. Takže - co se Aliance týče, jsem v podstatě spokojen.

      odpovězeno: 28.2. 2002 11:45:16
OTÁZKA: Kolik Čechů pracuje přímo v ústředí NATO?
ODPOVĚĎ: Je až neuvěřitelné, že v Mezinárodním sekretariátu (nemluvím o vojenských orgánech) pracují 3 (slovy: tři) Češi. Méně jich tu má už jen Island. Sám nevím, čím ším to je: zda se informace o volných místech nedostávají k zájemcům (zájemci: adresujt svůj zájem nikoliv mně, ale na MZV!), zda lidé nemají kvalifikaci (odbornou, ale rozhodně i jazykovou, tzv vynikající jeden a ucházející druhý z jazyků Aliance - angl. a fr.), či zda je jádro pudla v bezpečnostnícu prověrkách (na stupeň Tajné, minimálně).

Honza       odpovězeno: 28.2. 2002 11:42:32
OTÁZKA: Jak NATO spolupracuje s EU a ZEU?
ODPOVĚĎ: ZEU zapomeňme, bylo v podstatě Unií spolknuto. S EU spolupracuje Aliance lépe prakticky - např. na Balkáně - než teoreticky. Bylo by daleko jednodušší, kdyby v obou organizacích byli titíž evropští členové. Ale nejsou, takže se musíme velmi důkladně, pečlivě, a pohříchu obtížně dohadovat často i o věcech, které navenek připadají člověku bnální. Spolupráce se ale rozvíjí, a sám doufám, že na pražském summitu bude nějakým způsobem vyznačen další její milník.

      odpovězeno: 28.2. 2002 11:40:11
OTÁZKA: Jaký může muže s vaší kariérou čekat další post?
ODPOVĚĎ: Například důchod.

Lukáš       odpovězeno: 28.2. 2002 11:39:55
OTÁZKA: Když jsem dělal odpovědi na otázky ze soutěže Aliante narazil jsem na jednu zajímavost. Island je součástí vojenské organizace, ale při tom nemá vlastní armádu. Není trochu jako "příživník"? Čím přispívá do NATO?
ODPOVĚĎ: Island skutečně armádu nemá. Ale - uvažujte o ní jako o neničitelné základně či letadlové lodi. Zejména před 50+ lety, kdy se Aliance vytvářela, by USA nebyly mohly ani uvažovat o pomoci Evropě, kdyby na Islandu nebyly mohly jejich letadla mezipřistávat.

      odpovězeno: 28.2. 2002 11:38:40
OTÁZKA: Byl jste na vojně?
ODPOVĚĎ: Na vojně jsem nebyl. Měl jsem modrou knížku kvůli poruše krevního oběhu. Je to paradoxní, že republiku může v obranně-bezpečnostně-politické organizaci zastupovat nevoják, viďte?

vasek       odpovězeno: 28.2. 2002 11:37:39
OTÁZKA: Nemyslite si, ze lide u nas uvazuji zpusobem:nas se to netyka,tak proc se angazovat,at si to zaridi mocnosti? Jak je vniman cesky pristup k mezinarodni politice. Myslim pristup "obycejnych" obcanu, ktery je jiny nez oficialni linie
ODPOVĚĎ: Je pravda, že tak lidé uvažují. Ale jen někteří. Jiné zase se nesmírně obětavě věnují obecnému dobru, ať už ve svém okolí (nejrůznější dobročinné organizace), anebo i daleko za našimi humny (tady mě napadá Člověk v tísni, organizace, jíž si nesmírně vážím).

Dr_ZERO       odpovězeno: 28.2. 2002 11:36:16
OTÁZKA: Co vše musí člověk dokázat a obětovat, aby se dostal na váš post?
ODPOVĚĎ: Dokázat - na tuto otázku už jsem myslím odpovídal. Obětovat - myslím, že nic. Je to otázka hlubokého zájmu o mezinárodní politiku a o jazyky (minimálně), dobrého vzdělání - a toto všechno mají dnes mladí lidé k dispozici. Na MZV dají rádi informaci, jak se na ministerstvo dostat; a pro mladé elévy - budou-li dobří, bude z nich za takových 15 let velvyslanec. (Rychleji to šlo v dobách těsně porevolučních, teď už moc ne.)

      odpovězeno: 28.2. 2002 11:33:56
OTÁZKA: Mohl byste "diplomaticky" srovnat ministry Zieleniece a Kavana?
ODPOVĚĎ: S oběma se mi pracovalo či pracuje velmi dobře, jakkoliv jsou oba lidsky dost rozliční.

      odpovězeno: 28.2. 2002 11:33:22
OTÁZKA: V roce 99 jste byl při útocích NATO velmi otevřený a málem Vás to stálo křeslo. Jak vše hodnotíte dnes?
ODPOVĚĎ: Důležité jsou výslkedky - a výsledkem tehdejších diskusí bylo, že ČR nikdy nenarušila konsensus spojenců. Vnitropolitické diskuse se ostatně odehrávaly v řadě zemí - ale alianční solidaritabyl ten prubířský kámen. Jak jsme se k ní dopracovali, je dnes už věc vedlejší.

hlina       odpovězeno: 28.2. 2002 11:32:06
OTÁZKA: Nedávno se objevila informace, že se ve výprodeji objevil počítač s diskem obsahujícím tajné informace o náletech na Balkáně. Jaké pozdvižení podobné zprávy budí v ústředí NATO?
ODPOVĚĎ: Nepochybuju o tom, že se záležitostí velmi pečlivě zabývá Bezpečnostní úřad NATO, a příslušné zpravodajské orgány. Ale mezi nezasvěcenými diplomaty (včetně mne) se o tom,nemluví vůbec.

      odpovězeno: 28.2. 2002 11:31:01
OTÁZKA: Podle životopisu jste měl zajímavý život? Na jaké období rád vzpomínáte? A jste rád, že jste se vrátil do Čech?
ODPOVĚĎ: Život jsem měl skutečně neobyčejně zajímavý, i když nikterak lehký či nenáročný. Velmi rád (kromě své diplomatické praxe) vzpomínám na některé podniky, pro které jsem v USA pracoval v manažerských funkcích. Že jsem se mohl vrátit po dvaceti letech emigrace do Čech, považuju na největší štěstí svého života. Bez něho bych nebyl na svém diplomatickém působišti - nemluvě o tom, že bez něho bych asi nebyl potkal svou ženu, se kterou jsme nevýslovně šťastni.

JV       odpovězeno: 28.2. 2002 11:28:27
OTÁZKA: Moc se mi líbil výrok G.W.B. o ose zla. Zejména když vezmu v úvahu, že za existenci zla si mohou USA samy. S vývojem ZHN pomáhaly Iráku USA a západoevropské státy, protože Saddám byl výtaným spojencem proti Iránu (tehdy ještě Saddám chápal, že dokud se bude kamarádit s těmi správnými, projdou mu jakékoli zločiny). Současný režim přišel v Íránu k moci poté, co USA sponzorovaly převrat proti vládě, která jim nebyla po chuti. No a celá současná válka vznikla v Afgánistánu, kam USA posílaly peníze a zbraně, aby destabilizovaly SSSR (a tvrdí se, že jedním z příjemců byl i jistý pan bin Ládin). Opravdu se na tomhle musíme podílet a vyrábět si nepřátele po celém světě za peníze daňových poplatníků?
ODPOVĚĎ: Celá Vaše úvaha je záležitost názoru a hodnocení historie, v němž se budou lidé lišit. Vaše otázka je potom ovšem zavádějící - odpovědět ji může jen ten, kdou souhlasí s Vašimi premisami. Je to otázka typu, "Ještě stále bijete svou ženu?" (Jak se na to dá odpovědět?)

Lenka       odpovězeno: 28.2. 2002 11:26:14
OTÁZKA: Jaká je přesná náplň Vaší práce jako velvyslance při NATO?Co jste musel udělat,abyste se jím stal?
ODPOVĚĎ: Jako velvyslanec čtu, čtu, a čtu, píšu, jednám se svými kolegy, řídím zdejší cca 50-člennou delegaci, jezdím na různá zasedání atd. (příští víkend např. na vojenské cvičení), informuju Prahu o tom, co se tu děje a zdejší o tom, co na nich chce Praha. Stal jsem se tu elvyslancem po osmiletém působení v čeké zahaniční službě, jíž předcházelo 20 let emigrace, povětšinou v USA. Předtím jsem sloužil jako Váš velvyslanec v OSN, včetně v Radě bezpečnosti. Potřebaje široký, skutečně široký politický rozhled, umět řídit lidi, umět perfektně, ale fakt perfektně anglicky nebo francouzsky, a měl diplomatickou zkušenost. A umět psát odpovědi do iDnes.

Petr Vaškovič       odpovězeno: 28.2. 2002 11:22:15
OTÁZKA: Co je podle Vás pravdy na tom, že v případě útoku USA na Afghánistán nešlo o žádný boj proti terorismu, ale o středoasijskou ropu?
ODPOVĚĎ: Nevylučuj, že bylo šlo i o ropu, či přesněji o její toky někam k moři. Ale že by nešlo "o žádný boj proti terorismu"? To snad přece jen přeháníte.

Dave       odpovězeno: 28.2. 2002 11:21:04
OTÁZKA: Je "v kolárech" možné rozpoznat nějaké rozdíly v postojích jednotlivých členů NATO k americké akci proti terorismu?
ODPOVĚĎ: V kuloárech určité odstíny snad rozpoznatelné jsou. To, co je společné je však stokrát důležitější - solidarita s USA po 11/9, podpora boje proti terorismu všeobecně a Talibán a al-Kaidě specificky. Rozdíly se ale rozhodně týkají toho, kam dále - ve světovém tisku (o kuloárech nemluvě) čteme každý den o rozličných názorech spojenců např. na Irák.

Vojta       odpovězeno: 28.2. 2002 11:19:12
OTÁZKA: O Evropské unii, o NATO i daších mezinárodních institucích se u nás často mluví i v médiích a všeobecně se o nich ví. Ale O ZEU jsem slyšel snad jen jedenkrát. O tom, co dělá jsem se dozvěděl akorát částečně ve škole, ale jinak o ní téměř nic známo není. Čím to je, že není tolik na očích?
ODPOVĚĎ: O Západoevropské unii se nemluví proto, že je v hibernaci. Na summitu v Nice se ZEU v podstatě ala k ledu. Existuje, ale nic nedělá. Nečetl-li jste o ní v poslední době, nepřekvapuje to tedy.

František Nový       odpovězeno: 28.2. 2002 11:17:56
OTÁZKA: Spojené státy jako hlavní stát NATO mají jako prioritu protiteroristickou kampaň. V této souvislosti se ukazuje, že ani ve Washingtonu nemají o Alianci zájem. Všechny operace si Washington realizuje vlastními silami (pokud nepočítám nějaká symbolická gesta, jako je nešťastné české Tučko a skupina našich chemiků ve vejtřaskách), určuje si vlastní strategii (osa zla) i nepřátele (dle libosti - dnes tři státy, zítra další), podle pochybných kritérií (základny a koridory) si vybírá nové spojence (Uzbekistán apod.) a do Ruska posílá stejné informace, jako do Bruselu. Do NATO se sice hrnou noví kandidáti, ale spíše podle stádovitého principu (jsou tam ostatní, tak tam chceme být taky). ČR je pro USA stejný "spojenec", jako Pákistán nebo Gruzie. Naše armáda s hromadou tanků je dobrá tak do počtu. Pár jednotek v Jugoslávii to nezachrání. Navíc jsme do NATO vstupovali hlavně proto, abychom bránili sebe a spojence - dnes to však vypadá, že nebudeme hájit Paříž nebo Bonn, tedy plnit defenzivní úkoly, ale naopak budeme dělat statisty při expanzi - svrhávat "zlé" a nastolovat "dobré" režimy, jako dnes v Kábulu a zítra třeba v Rijádu, nebo úplně jinde. Bude někdy o těchto otázkách nějaká diskuse?
ODPOVĚĎ: O těchto otázkách je diskuse všude - ba než jsem se dostal k Vaší otázce, už jsem ji i načrtl výše. Naše tučko není nešťastné a naše chemici jsou na špičkové úrovni. Podotýkám to proto, že ač může mít člověk na Alianci, na způsoby USA a na jejich strategii, jakož i na postavení AČR nejrůznější názory, nebagatelizujme to, v čem skutečně dobří jsme. Plnění obranných úkolů versus plnění úkolů bezpečnostních je klíčová otázka budoucnosti Aliance: vyplývá z toho, že obranu je třeba přehodnotit, zmizel-li někdejší protivník (SSSR), že obrana Aliance je jen součástí její bezpečností - že totiž pořádek na Balkáně je pro její bezpečnost taky nutný, a že s rozšířením Aliance (už včetně i o ČR) se její charakter pokaždé trochu pozměŇuje.

Lada       odpovězeno: 28.2. 2002 11:13:32
OTÁZKA: Moc se mi nelibi, ze bude summit NATO v Praze, prilaka to spoustu vselijakych chcipaku a gauneru. Co bude summit obnaset, kdo vsechno prijede, bude se aspon jednat o rozsireni?
ODPOVĚĎ: Kromě chcípáů a gaunerů přijede i několik slušných lidí - bude jich víc, a proti těm prvním se určitě i s Vaší pomocí budeme umět ubránit. Bude to snad největší světové setkání hlav států v dějinách: dopadne-li vše podle předpokladů, přijedeasi 46 hlav států a vlád, plus jejich rozliční ministři a poradci, o velvyslancích nemluvě.

Dr_ZERO       odpovězeno: 28.2. 2002 11:11:51
OTÁZKA: Jak prožívá Brusel americký boj proti terorismu?
ODPOVĚĎ: Brusel ho prožívá intenzivně. NATO jakožto organizace se ho účastní jen dílčím způsobem, protože se Američané rozhodli sami nést základní odpovědnost za vedení kampaně proti Al-Kaidě a Talibánu. Pro Alianci ale vyplývá klíčová záležitost pro budoucno - na co se vlastně soustředíme, jak, s čím, co je třeba udělat pr to, abychom v budoucnu byli na podobná nová nebezpečí připravena. V tomto duchu se bude jednat i na pražském summiu.

Iva       odpovězeno: 28.2. 2002 11:09:53
OTÁZKA: Které země jsou nejžhavějšími kandidáty na vstup do NATO?
ODPOVĚĎ: Deklarovaných aspirantů je devět: Albánie, Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Makedonie, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko. O tom, kdo pozvánku skutečně dostane, se asi rozhodne až těsně před pražským summitem.

Michal Peterek       odpovězeno: 28.2. 2002 11:08:13
OTÁZKA: Co vnímáte jako svoji větší osobní zásluhu: překlad Dialektiky konkrétního do angličtiny nebo vaše působení ve funkci velvyslance v NATO? Mně se víc zamlouvá to první.
ODPOVĚĎ: S tím, že se Vám překlad zamlouvá, mi velice lichotíte. Než jsem vstoupil do diplomatických služeb demokratického Československa, též mi to připadalo jako jedna z důležitějších věcí, jež jsem udělal. To, co dělám teď, je ale neporovnatelně důležitější pro republiku a- dodám - i osobně výzamnější.

Vojta       odpovězeno: 28.2. 2002 11:06:16
OTÁZKA: Kde trávíte většinu svého času? Kde bydlíte?
ODPOVĚĎ: Většinu svého času, kdy bdím, trávím buď v prostorách naší stálé delegace, které jsou umístěny přímo v ústředí NATO, či na jiných příležitostech v jiných místech s Aliancí spojených. Když jsem doma, jsem doma na residenci, kterou si Bruselu ČR pronajímá - se svou manželkou a třemi dětmi.

Přemysl Krch       odpovězeno: 28.2. 2002 11:04:26
OTÁZKA: Je pravda, že má NATO eminentní zájem o využití a modernizaci vrtulníků ruské provenience Mi-24 pro výsadkářské akce s masivní palebnou podporou?
ODPOVĚĎ: Tohle je bohužel otázka poněkud specializovaná, na niž odpovědět z hlavy neumím. Byla by to záležitost našich vojáků v naší delegaci - jakmile tu skončím, půjdu se jich zeptat.

pecyval       odpovězeno: 28.2. 2002 11:03:12
OTÁZKA: Umíte si coby "náš muž v NATO" při jednáních s partnery dupnout? Je to občas potřeba?
ODPOVĚĎ: Dupat tu není potřeba. Důležité ale je, že v řadě otázek je tu naše diplomacie na špici peletonu. To se týkalo např. vztahů Aliance s demokratickou vládou Jugoslávie a Srbska, vztahů s Ruskem, jak se nyní vyvíjejí, apod.

motycka       odpovězeno: 28.2. 2002 11:02:00
OTÁZKA: Prý jste působil v rozhlase v Číně. Jak jste se k tomu dostal?
ODPOVĚĎ: V 70. letech jsem žil v emigraci ve Spojeých státech, ale taky jsem byl napojen na československou opozici. Když se objevila příležitost jet do Číny a pracovat jako jazykový expert v českém vysílání rozhlasu Peking, zaujalo to ze dvou důvodů - jednak v té době by po příležitoti pracovat v Číně hrábnul kterýkoliv politolog (což byla moje profese), jednak nás v té době s Čínou spojoval základní mezinárodně politický zájem - totiž odpor k politice Sovětského svazu. Během dvou let, které jsem tam nakonec strávil, jsem si velice výrazně upřesnil své vědomosti o Číně a názory na její politické zřízení.

Dr_ZERO       odpovězeno: 28.2. 2002 10:59:07
OTÁZKA: Jak reagují vaši bruselští kolegové na výroky Miloše Zemana, ať už o Hitlerových nástupcích, nebo o rakušanech?
ODPOVĚĎ: Dobrým zvykem v Alianci je nekomentovat domácí události členských zemí, rozhodně pak ne ty, které se Aliance netýkají. Na výroky pana premiéra jsem tu neslyšel reakce žádné, a to ani v kuloárech.