Pod Saddámem bych žít nechtěl

Otázky a odpovědi:
Karel Kovanda on-line
Nakolik se skutečně zapojí do války s Irákem NATO? Co může úder znamenat pro českou armádu, která tento týden oslavila čtvrté výročí členství v alianci? Odpoví vám Karel Kovanda, český velvyslanec při NATO.

OTÁZKA: ( p.kadlec ) Dobrý den,je ještě možná schoda RB OSN nad rezolucí předkládanou USA?Je představitelné nechat Saddáma na svém postu a naslouchat jeho lžím?

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 13:03 ) V Radě bezpečnosti se situace mění hodinu od hodiny. Kdoví, jak to tam dopadne. V této chvíli bych se už ale divil, kdyby jakékoliv vyústění umožnilo Saddámovi pokračovat v jeho hrůzovládě.


OTÁZKA: ( Karel ) Nemyslíte si, že po všech těch Mnichovech a 21. srpnech bychom už měli přestat ustupovat a připustit si, že je někdy nutné podstoupit menší oběti k záchraně většiny? Zdá se, že lidi nejvíce vždy zajímá, jestli to nebude něco stát.

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 13:02 ) Souhlas.


OTÁZKA: ( Michal Pomeisl ) Dobrý den, pokud začne válka v Iráku, RB OSN to "posvětí" další rezolucí, předpokládám, že protichemická jednotka ČR se aktivně zapojí. Jaký zisk z toho bude mít ČR? Vzpomeňme na Kuvajt, kde jsme se též aktivně zapojili, ale vítězství "zúročili" akorát USA a Británie. Přeci jen je to válka o ropu. Získáme díku tomu přístup k levné ropě nebo zakázky placené z peněz určených na obnovu Iráku?

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 13:01 ) Z hlediska ekonomického jsme Kuvajt skutečně zúročit nedokázali. Doufám, že naše politická a hospodářská diplomacie bude v návaznosti na současnou situaci úspěšnější - ale naše účast není podložena hokynářskými počty.


OTÁZKA: ( ) V Bruselu jste myslím jako vůbec první český velvyslanec v NATO čtyři roky? Kdybyste se rozhodoval po svých zkušenostech, šel byste do toho znovu?

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:58 ) Tento měsíc jsem tu začal svůj šestý rok - byl jsem tu už rok před vlastním přijetím republiky. Určitě, určitě bych do toho šel znovu, z řady důvodů - zejména protože si myslím, že je to pro republiku užitečné.


OTÁZKA: ( JiPi ) Děkuji za odpověď. Když nejde podle vás o ropu, tak proč je Saddám lump jen pro čtyři státy RB? Není tajemstvím, že další státy, třeba Francie má v Iráku své jiné zájmy a tak je proti útoku. A USA teď chce válku za každou cenu, protože do oblasti přemístila statisíce vojáků a stažení zpět bez války by poškodilo jejich image?

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:57 ) Myslím, že Saddám je lump pro všechny. Státy se ale významně liší v názoru, zda a do jaké míry ho nechat lumpačit. USA zřejmě dospěly k závěru (se kterým jiní nespouhlasí), že dost a stačilo.


OTÁZKA: ( Vladimir ) Tento rozhovor je prakticky bezpredmetny, nebot nas Parlament schvalil ceskou ucast jen pod podminkou schvaleni RB OSN. To se evidentne nestane. Spise by mne zajimal Vas nazor na soucasnou US vladu. Nezpochybnitelne dukazy hovori o tom, ze je ve sve podstate FASISTICKA. Dekuji http://www.prisonplanet.com/gulfwarhidden.rm http://www.informationclearinghouse.info/article2038.htm

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:55 ) Jestliže je rozhovor bezpředmětný, divím se, že se ho účastníte. Můj názor na US vládu je, že (1) byla legitimně zvolena v demokratických volbách, (2) fašistická není. Probírka dějepisem by tu neškodila, abychom si ujasnili terminologii.


OTÁZKA: ( Jirka ) Máte informace o tom, jak pokročily od summitu v Praze přípravy na specializaci naší armády v rámci NATO? Děkuji.

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:54 ) Specializuje se jen část armády. (Nepotřebujeme mít celou armádu jen z lidí v protichemických maskách!) Pokrok v této věci je dán pokračující reformou armády, nikoliv snad pokyny Aliance - i když naše plány jsou do záměrů Aliance zakomponovány.


OTÁZKA: ( Karel ) Mezinárodní právo se vyvíjí, to je samozřejmé. Daniel a Přemysl měli ale pravděpodobně jestli se útokem na Irák bez mandátu OSN poruší současné mezinárodní právo. Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:52 ) Pro mne je důležité, že právo je funkční, jen lze-li vynucovat jeho dodržování. (Raději ani nemějme právo, na které se kašle.) Považujeme-li rezoluce Rady bezpečnosti za součást mezinárodního práva, pak je klíčovou věcí úvaha, že nikdo zatím nedonutil Saddáma dodržovat tucet rezolucí RB OSN.


OTÁZKA: ( pavel ) Chtel bych navazat na Vasi odpoved k dotazu ropa-ano/ne. To ze je jednim z cilu ropa je asi nepopiratelne. Ale nemuze se jednat z pohledu USA zejmena o dlouhodoubou kontrolu oblasti. Hon na Usamu bin Ladina mi jiz nyni nepripada efektivni natolik, aby dale pusobili v Afganistanu.

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:49 ) Dlouhodobý vliv - dost možná. Dlouhodobá kontrola - pochybuju.


OTÁZKA: ( Daniel ) Domníváte se Vy osobně, že motivy USA jsou čestné? Nevadí Vám, že nepředložily jediný ověřený důkaz? Satelitní snímky odmítli sami inspektoři. A zpráva o snaze Iráku obstarat si nepovolený materiál byla zfalšována britskou tajnou službou. Nevadí Vám to?

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:49 ) Irák neplní rezoluce Rady bezpečnosti. Saddám je diktátor pod nímž bych já (když už se ptáte osobně) žít nechtěl.


OTÁZKA: ( Jiří ) Myslíte si že je v tom rozdíl, když kdysi na našem území byly rozmístěny ruské jednotky a dnes se sem mají stěhovat z Německa americké?

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:48 ) Ruské jednotky k nám nikdo nezval. K ničemu nám nebyly.


OTÁZKA: ( Tom ) 1 Neni pozde pouzit nasi jednotku, az po utoku ZHN ? 2 Neni nahodou franc. postoj odplatou za Suezkou zradu USA + SSSR? Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:47 ) 1. Naše jednotka není na to, aby zneškodňovala potenciálního útočníka, ale spíše na to, aby odhalovala, jestli těchto zbraní bylo použito a aby zvládala následky jejich použití. 2. Suez v r. 1956 byla poslední příležitost, kdy Francie použila veta proti USA. Ale o odplatu jistě nejde - to by bylo přece jen drobet malicherné, a vztahy obou zemí se od té doby významně posnuly.


OTÁZKA: ( pavel ) Postup zejmena Francie mi pripomina rok 1938 (Mnichov) - tedy prevazeni vlastnich uzkych zajmu nad dlouhodobou bezpecnosti. Jak pristup Francie (a Ruska) v tomto smeru hodnotite Vy?

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:44 ) Podobný příměr mě napadl taky - nikoliv vůči Iráku; na ten skutečně mohou mít různé země různé oddůvodněné názory; ale v souvislosti s alianční diskusí o plánování pomoci spojenci - Turecku


OTÁZKA: ( Karel ) Dobrý den, pane velvyslanče. Před čtyřmi lety jsme vstoupili do NATO, jaká by podle Vás byla naše dnešní situace, pokud bychom v NATo nebyli?

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:43 ) Byli bychom pravděpodobně osmým z pozvaných států.


OTÁZKA: ( Ingles ) Děkuji za předešlou odpověď. Dále by mne zajímalo jestli kromě postkomunistických států existuje u některých západních členů NATO povinná vojenská služba

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:42 ) Povinná základní služba existuje i v Německu, a nevím o plánech ji zrušit. Nejsem si jist, zda i jinde.


OTÁZKA: ( Jiří ) Dobrý den. Chci se zeptat jestli se vám nezdá kupování hlasů v RB OSN ať už odpůrci či zastánci války v Iráku jako pokrytectví. Když někdo podpoří můj názor jen za cenu toho že mu za to něco slíbím přeci nijak nezvyšuje legitimitu následného činu. Není to obyčejný úplatek? Mám namysli současné handrkování o hlasy v RB OSN a nátlak který je vyvíjen ze strany USA, Velké Británie a Francie. Děkuji.

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:42 ) Státy se rozhodují o svých postojích na základě všeobecného zvažování, co je pro ně prospěšné. Nad tím, že by se daly i koupit, si člověk může jenom povzdechnout. Ale není to nic nového, a neplatí to jen o Radě bezpečnosti.


OTÁZKA: ( Aneta ) Proč si myslíte, že USA smějí vlastnit jaderné zbraně a Irák ne?

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:40 ) Protože Iráku to zakazují rezoluce Rady bezpečnosti.


OTÁZKA: ( Jerry ) Co asi udělají Francie, Německo a Rusko, když USA zaútoči na Irák? Zaútočí ta "mírová osa" na Ameriku? Jaké má faktické možnosti?

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:40 ) Tohle je další z nepředvídatelných okolností. Myslím, že bude velice záležet na tom, zda skutečně se podaří válku skončit úspěšně a rychle.


OTÁZKA: ( dan paroubek ) Mám dojem, že špatná zahraniční (ropná) politika USA totálně rozháže svět tak jak jej známe. Souhlasíte s tím že Irák s raketama který neuletí ani 200 km je větší nebezpečí pro svět než Korea, která střílí rakety až před japonsko a má materiál na jadernou nálež?

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:39 ) Nebezpečné jsou obě situace. Neumím posoudit, která víc. Ale k Iráku přijala Rada bezpečnosti tucet či kolik rezolucí, které Saddám ignoruje. K Severní Koreji se RB nevyjádřila. (Shodou okolností jsem Vás v Radě zastupoval, když se o to Rada snažila - ale neúspěšně.)


OTÁZKA: ( Pavel Krátký ) Dobrý den, chystá se také vyslání polní nemocnice? Nebo už tam je?

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:38 ) Neslyšel jsem, že by se o polní nemocnici v této souvislosti vážně uvažovalo.


OTÁZKA: ( Rudolf ) Po letech embarga a světové pozornosti není Irák ve skutečnosti tak nebezpečný, jak se to dnes hystericky prezentuje. V podstatě odzbrojil (jen z určité "hrdosti" se tváří "nepokořeně")..."Důkazy" o skrytých zbraních jsou ZATÍM sporné, trapné a účelové. Budete považovat za takových podmínek "preventivní" válku ze strany USA za spravedlivou? Podle jakého práva?

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:37 ) Zá se, že přes všechny inspekce a výkazy Iráku, stále ještě jsou obrovské neodpovězené otázky, týkající se i velmi nebezpečných biologických zbraní.


OTÁZKA: ( Premysl ) Ze Irak porusuje mezinarodni pravo je nepochybne, Daniel se Vas ale ptal, zda si myslite, ze utok bez mandatu OSN je porusenim mezinarodniho prava? Dekuji za odpoved.

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:35 ) Sám si myslím, že v dějinách i posledních několika desetiletí se bez mandátu RB OSN odstraňovali někteří diktátoři(bohužel ne všichni). Mezinárodní právo se i tím vyvíjí - v daném případě pravděpodobně skutečně na úkor váhy Rady bezpečnosti.


OTÁZKA: ( ) S účastí našich vojáků- nemělo by se přihlédnout k názoru české veřejnosti, která je z větší čáati proti válce? Copak můžete obyvatele ČR zatáhnout do války bez ohledu na jejich názor?

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:33 ) Naši představitelé v parlamentě jistě zvažují i názory svých voličů. Budou-li voliči se svými představiteli hluboce nesouhlasit, dají jim to příště najevo.


OTÁZKA: ( JiPi ) Já si myslím, že se jedná o ropu a Sadám je záminka. A proč by tam mělo jít o krk našim chemikům, když se jedná o US zájmy o ropu? Nemyslíte, že kdyby tomu bylo jinak a Sadám byl takový nepřítel, tak by USA podpořila celá RB?

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:31 ) O ropu nemůže nejít, protože tam je. Ale že by o ni šlo v první, druhé či třetí řadě, si nemyslím. Už samy přípravy stojí USA příliš mnoho peněz na to, aby jim šlo jen o ni.


OTÁZKA: ( ) Jaký máte názor na chování Francie a Německa? Těží vlastně z faktu, že Irák je v současné době obležen americkými vojsky. Je přeci jasné, že kdyby zde žádní vojáci nebyli Husajn by se každému vysmál a dál by neplnil žádné rezoluce OSN. Myslím si, že sprostě politicky těží ze snahy jiných.

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:30 ) Každá země, a to i v Alianci, se rozhoduje podle svého. Neodvažuju se nikoho soudit, neřkuli odsuzovat, pokud nejde vyloženě o alianční záležitosti. Takovou byla nedávná diskuse o pomoci při obraně Turecka. S Francií (zejména) jsme se neshodli.


OTÁZKA: ( Daniel ) Děkuji za odpověď. Považujete zemi, která použije zbraně hromadného ničení proti vlastnímu obyvatelstvu za horší, než tu, která je použije proti obyvatelstvu jiné země?

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:28 ) Jejich použití není ospravedlnitelné tak ani tak.


OTÁZKA: ( Otazka ) Myslite, ze pokud USA skutecne na Irak zautoci, pujde opravdu o rychlou a kratkodobou akci? Bude tato akce kratkodoba a rychla pouze ze strany USA?

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:28 ) Válečná kampaň má svou logiku, která je dopředu nepředvídatelná. USA doufají, že skutečně půjde o krátkou válku. Nikdo to ale nemůže zaručit, a nikdo nemůže zaručit, že různé boje (nemluvě o šarvtkách) nebudou pokračovat i po pádu režimu.


OTÁZKA: ( pavel ) Jak silny mandat ma nase protichemicka jednotka v oblasti mozneho konfliktu. Bude se jednat o ucast v predni linii?

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:27 ) Mandát je dán rozhodnutím parlamentu. Z povahy naší jednotky mi vyplývá, že v přední linii asi nebude, ale že nebude ani příliš daleko za ní. A to vše jen za předpokladu buď že Rada bezpečnosti vydá nějaký akt, anebo že bude věrohodná hrozba použití chemických či biologických zbraní.


OTÁZKA: ( Ingles ) Dobrý den Pane Kovanda, můžete mi říci, jak v NATO nahlíží na naše problémi z letectvem? Naše Mig21 už dosluhují. Jaký mají v Nato názor na naše trochu váznoucí přezbrojování v této oblasti? Děkuji

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:24 ) NATO tuto věc považuje za naši interní záležitost. Na jedné straně slyšíme, že ochranu vzdušného prostoru proti nějakému terristickému útočníkovi si musíme zařídit sami, jindy zas, že priority našich ozbrojených sil patrně dnes nevyžadují nákup nákladných strojů. Nakonec bude rozhodování výlučně naše.


OTÁZKA: ( Nicholas ) Myslíte si, že inspektoři OSN odvádějí špatnou práci a jsou neustále taháni za nos Saddámem? Proč USA, když neustále tvrdí, že tajné služby májí "hodnověrné" informace o utajovaných zbraních, je nepředá inspektorům a neulehčí jim práci? Děkuji.

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:22 ) Myslím, že inspektoři pacují, jak nejlépe umějí. Jejich rolí ale nikdy nebylo najít to, co Saddám schovává. Jejich rolí bylo ověřit, že skutečně odzbrojuje, jak mu to nařizují rezoluce RB OSN. To se jim daří jen zčásti - protože Saddám odzbrojuje jen to, co se nedá schovat. USA inspektorům poskytují spoustu, spoustu informací.


OTÁZKA: ( Petr ) Dobrý den, zajímalo by mě, jak se dotkne případná válka, vojáků v základní službe. Děkuji

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:20 ) Myslím, že velmi málo, pokud vůbec. Do zahraničí jsou vysíláni profesionálové. Možná bude třeba za ně někde doma zaskočit - ale ani o tom si nejsem jist.


OTÁZKA: ( Josh ) Změní se pozice ČR v téhle "hře" poté, co se stal prezidentem Václav Klaus? Počítám, že má na věc jiný názor, než Havel. Například po telefonu s Putinem jeho mluvčí řekl, že oba mají na věc podobný názor. Takže místo "vyváženého" postoje vlády prosazuje pan prezident protiválečný rusko-francouzský postoj?

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:19 ) Pan prezident se vyjadřuje v tom smyslu, že konkrétní politická rozhodování nechává na vládě a parlamentu, i když na řadu věcí má odlišný názor.


OTÁZKA: ( strasser ) Můžete vysvětlit za jakých okolností jste se vyskytoval v Číně v minulém století?Děkuji.

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:18 ) V roce 1977 jsem odjel do Číny pracovat dva roky jako expert na češtinu v Rozhlase Peking, které vysílalo i česky. Hlavní věc, která mě s Čínou spojovala, bylo zaměření proti Sovětskému svazu a její okupaci Československa.


OTÁZKA: ( Daniel ) Domníváte se, že je nutné zaútočit na všechny země, které si obstarávají zbraně hromadného ničení a porušují sankce OSN? Jako třeba Izrael?

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:17 ) Irák není jedinou zemí s takovými zbraněmi. Je ale jedinou zemí, které jí je zakazuje řada rezolucí Rady bezpečnosti. Nemluvě o tom, že je pokud vím jedinou zemí, která je použila proti vlastnímu obyvatelstvu.


OTÁZKA: ( jan ) stojíte stále za naším stanoviskem zůčastnit se zásahu proti Iráku naší protichemickou jednotkou , nebo se musíme ohlížet na stanoviska jádra EU ( Francie, Německo )?

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:16 ) Naše stanovisko je dáno rozhodnutím našeho parlamentu. Toho se držíme, a tím si stojíme.


OTÁZKA: ( ) Nemyslíte že pak je Rada Bezpečnosti a vůbec celé OSN k ničemu pokud USA zaútočí i bez mandátu?

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:15 ) Celá role a důležitost orgánů OSN se mění, a bohužel snižuje. Jestliže je řada rezolucíe RB OSN po léta ignorována a nikdo na jejich dodržování netlačí, snižuje to její autoritu. Je-li Libye zvolena předsedou výboru pro lidská práva, snižuje to autoritu OSN. Stane-li se Irák předsedou komise pro odzbrojení, snižuje to autoritu OSN.


OTÁZKA: ( Pep ) Je pravda, že USA podporovaly Irák v jeho válce s Íránem? Četl jsem rozhovor s americkým velvyslancem, kde se o tom zminil. Stejně tak prý USA podporovaly Usámu, aby oslabily pozici tehdejšího SSSR.

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:12 ) Iránsko-iráckou válku z 80. let nemám dost dobře prostudovánu. Že by ale USA v té době stranily spíše Iráku, není myslím vyloučené. Že by byly podporovaly Usámu proti SSSR jsem neslyšel.


OTÁZKA: ( Katka ) Půjdou naši vojáci do Iráku?

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:11 ) O podmínkách účasti našich vojáků v případném konfliktu rozhodl náš parlament. Konfliktu se v každém případě účastní, vypukne-li nebezpečí použití chemických či biologických zbraní. Málokdo jiný proti nim umí tak dobře zasahovat.


OTÁZKA: ( Daniel ) Dobrý den. Souhlasíte s názorem, že útok bez mandátu OSN je porušením mezinárodního práva?

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:09 ) Hlavního porušení mezinárodního práva se doupouští Saddám Husajn, když po tucet let ignoruje, co mu mezinárodní právo - totiž RB OSN - přikázalo udělat během několika týdnů.


OTÁZKA: ( franta ) Kdy si myslíte že začne úder na Irák?

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:08 ) Během dnů, ale nejsem o nic chytřejší, než kterýkoliv jiný pilný čtenář novin.


OTÁZKA: ( alojz ) Jak podle vás dopadne rozhodování Turecka o přítomnosti amerických vojáků?

ODPOVĚĎ: ( 14.03.2003 12:05 ) Turecké rozhodování způsobuje těžkosti US. Jak se ale vyvine za nového premiéra Erdogana, si netroufnu posoudit. Po diplomata to taky není patřičné.