Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozruch kolem dění na Korejském poloostrově

 

Rozhovor redaktorky Veroniky Sedláčkové s ministrem Kohoutem v Českém rozhlase 1 - Radiožurnálu z 27.5.2009.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
V pondělí jsme se na tomto místě Radiofóra dotkli rozruchu, který ve světě vyvolala Severní Korea, když podnikla druhý jaderný test. Dnes Pchjongjang na svou konfrontační linii navázal, sice jen prohlášením, ale s vážným obsahem. Neuznává prý už dohodu o příměří, která v roce 1953 ukončila korejskou válku. Kim Čong-ilův režim tak odpověděl na rozhodnutí Jihokorejců, že se připojí k námořní hlídkové misi, k níž dali podnět Američané a že by tedy mohli také kontrolovat severokorejská plavidla, kdyby pojali podezření, že převážejí nebezpečný vojenský materiál. Vývojem kolem Severní Koree se v posledních dnech intenzivně zabýval i český ministr zahraničí Jan Kohout jako zástupce země předsedající Evropské unii. Dobrý večer.

Jan KOHOUT, ministr zahraničních věcí
Dobrý večer vám i posluchačům z Phnompenhu v Kambodži.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Jste přímo v centru dění. Pane ministře, tu dnešní proklamaci lze asi stěží brát na lehkou váhu, hrozbu Pchjongjangu, že pokud někdo zastaví jejich loď, odpovědí bude mohutný vojenský úder. Je to tak?

Jan KOHOUT, ministr zahraničních věcí
Já myslím, že poslední kroky severokorejské vlády nikdo nebere na lehkou váhu a je evidentní, že dochází k neustálé další eskalaci toho napětí na Korejském poloostrově.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Myslíte si, že by mohl tento konflikt, toto napětí vyeskalovat až do válečného konfliktu, kterým hrozí Severní Korea?

Jan KOHOUT, ministr zahraničních věcí
Já doufám, že ne, že přeci jenom převládne trochu rozum a že cíle, které jsou sledovány touto eskalací, nemají za účel vyvolat válečný konflikt.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Vy jste počátkem týdne absolvoval v Hanoji asijsko-evropské setkání ministrů zahraničí. Tam se samozřejmě o Severní Korei hodně mluvilo. Má, myslíte, mezinárodní komunita jakýkoli účinný nástroj, aby přiměla Pchjongjang znovu k dialogu, hlavně tedy o jaderném programu?

Jan KOHOUT, ministr zahraničních věcí
To je právě o tom, o čem vlastně, o co vlastně severokorejské vládě jde. Mezinárodní společenství, a vy jste zmínila to významné zasedání, kde bylo přítomno 45 zemí z Evropské unie a z Asie, a to přijalo skutečně velmi tvrdé odsouzení toho severokorejského jaderného pokusu, včetně takových zemí, jako je Čína, Indie a Pákistán. Čili lze říct, že tady je jednotná fronta všech zemí mezinárodního společenství, které především jedná prostřednictvím Rady bezpečnosti a rezoluce Rady bezpečnosti. Tam je, myslím, dneska v tuhletu chvíli koncentrována pozornost všech, to znamená, na jednání a konzultace, které probíhají k návrhu rezoluce. Já si myslím, že skutečně jednak společenství mezinárodní má nástroje ve formě, ať už jsou to sankce, případně další prostředky ...

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
A jsou to účinné nástroje?

Jan KOHOUT, ministr zahraničních věcí
Tak, vraťme se k tomu, o co vlastně asi severokorejské vládě jde a já si myslím, že v tomhle případě to je o vyvolání přímého dialogu mezi Severní Koreou a Spojenými státy. To znamená, myslím si, že ještě stále existuje řada diplomatických možností a kanálů. My vyzýváme všichni Severní Koreu k tomu, aby se vrátila k těm šestistranným rozhovorům, které měly smysl právě k denuklearizaci ... Korejského poloostrova a dání bezpečnostních záruk Severní Korei.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
O Severní Korei jsem mluvila s ministrem zahraničí Janem Kohoutem. Díky, pane ministře. Na shledanou.

Jan KOHOUT, ministr zahraničních věcí
Já vám také děkuju, na shledanou.

.