Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kanada hrozí zavedením víz pro české občany

 

Rozhovor redaktora Jana Pokorného s ministrem Kohoutem v Českém rozhlase 1 Radiožurnálu z 7.7.2009

Kanada pohrozila České republice zavedením víz a podle některých informací se tak mohlo stát už dnes. Důvod? Rostoucí počet českých občanů, hlavně Romů, kteří žádají v Kanadě o azyl. V ranním interview je hostem ministr zahraničí vlády České republiky Jan Kohout. Dobrý den, pane ministře.

Dobré ráno.

Podle našich informací se dnes vláda k mimořádnému zasedání nesejde. Znamená to, že dnes kanadská vláda nic oficiálně neoznámí stran eventuální vízové povinnosti pro naše občany, je to tak?

Je to tak, nemáme žádný signál o tom, že by kanadská vláda dnes, včera, dnes či v několika následujících dnech měla takto rozhodnout a oficiálně nás informovat o svém rozhodnutí.

Co to znamená? Že je, řekněme, českýma očima viděno, vyhráno?

Takhle bych to nenazval. Já bych spíš řekl, že je to výsledek naší intenzivní diplomatické práce s mnoha představiteli kanadské administrativy a zároveň technické obtíže, který samozřejmě každý takový krok může přinášet.

Jak byste to pojmenoval přesně? V jakém tedy stádiu je snaha odvrátit víza hrozící ze strany Kanady?

Tak, pro nás je to stádium stále stejné. To znamená, že se snažíme maximálně vysvětlit kanadské straně to, že ten případné zavedení vízové povinnosti pro občany České republiky bude mít negativní dopad jak na bilaterální vztahy, tak na vztahy s Evropskou unií. Že se jedná o velmi nevlídný a nesprávný krok, který neřeší problém, který je u podstaty toho problému, a to je příliš štědrý systém azylového řízení na kanadské straně. Čili ne počty žadatelů. Tohle s tímto stále pracujeme, s těmito tezemi a několika dalšími. Dokonce jsme nabídli kanadské straně vzájemnou dohodu o uznání bezpečné země původu, která by tento problém řešila, Kanada ho zatím odmítá. Čili pro nás pro ty následující dny je nejdůležitější dále pokračovat v tom diplomatickém tlaku.

Člověk, byť se nepohybuje v diplomatických kruzích, by si troufl soudit, že kdyby Kanada chtěla zavést víza, třeba k tomu dnešnímu dni, tak to udělá. Znamená to, že jste třeba tento proces vašimi argumenty zkomplikovali?

Já si myslím, že určitě se to dá považovat za drobounký úspěch české diplomacie v tom, že skutečně jsme dokázali to, že Kanada se znova k tomu problému a tomu rozhodování vrátila a že ho posuzuje v mnoha dalších aspektech. Ale to nikterak nezaručuje, že ten výsledek bude pro nás na konci pozitivní.

Takže optimista k dnešku nejste.

Já zastávám stále stejně jaksi ostražitý a přemýšlím o tom spíš, jaké argumenty ještě použít k tomu, abychom dosáhli, ale optimista rozhodně ne. Spíš realista a lehce skeptický.

Jaké argumenty máte ještě v rukávu, při předpokladu, že nás kanadská strana teď neposlouchá, anebo nerozumí?

Myslím, že nás poslouchá a že nám velmi dobře rozumí. Máme ještě ...

Zdravíme kanadskou stranu!

Máme řadu ještě dalších argumentů týkajících se rozdílných postupů v rámci Evropské unie, které Kanada v tuto chvíli si asi plně neuvědomuje, jaké by měly mít dopady. To jsou jedna věc a druhá, máme pro ně připravenou řadu dalších možných seznámení s tím, jak ve skutečnosti situace pokud jde o život menšin v České republice vypadá a co jsou vlastně příčiny toho exodu.

Vy vedete, abych se vrátil k tomu prvnímu argumentu, o němž jste mluvil, tedy spíš v té obecné rovině, vedete paralelní jednání jak s kanadskou stranou, tak s Evropskou komisí?

Ano. Je tomu tak. A vedeme i s některými významnými partnery v rámci Evropské unie, které jsme už informovali o tom, že je tu možnost znovuzavedení víz pro Českou republiku.

Nakolik se přikláníte k variantě, že v jistém případě požádáte Evropskou komisi, aby zavedla víza pro Kanaďany cestující do zemí Unie?

Já jsem velmi pro, protože si myslím, že je to součástí toho známého právního prostředí, toho acquis communitaire a je to pro nás půda, proto jsme také do Evropské unie vstupovali, abychom měli záštitu všech členských zemí Evropské unie, proto já nebudu váhat využít všech instrumentů, které nám členství práv a povinností, protože je i povinnost naše jaksi respektovat tuto legislativu, které nám naše členství v Evropské unii umožňuje.

Děkuju za odpovědi. V ranním interview jsme mluvili s ministrem zahraničí vlády České republiky Janem Kohoutem. Hezký den, na slyšenou.

I vám a děkuji mockrát

.