Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Budu sondovat posílení pomoci k výcviku Afghánců

 

Rozhovor redaktora Jiřího Roškota s ministrem Kohoutem v deníku Právo z 7.12.2009

* Na výzvu USA vyslat víc sil do Afghánistánu zareagovali spojenci tentokrát velmi vstřícně. Čím to?

Letos, kdy se nenaplnila vysoká očekávání s prezidentskými volbami v Afghánistánu, se mezinárodní společenství dostalo do stavu, že nevědělo, kterým směrem se dát. Zdálo se, že nám problémy začínají přerůstat přes hlavu. Přispělo k tomu i zdržování analýzy americkou administrativou. Ale v okamžiku, kdy přišla jasná strategie včetně určitého časového rámce pro předávání správy země Afgháncům, všichni pochopili, že je to promyšlený postup a možná jedna z posledních příležitostí, jak dosáhnout výrazného zvratu.

* Počítá strategie i s podporou kmenových vůdců, kteří jsou proti Tálibánu?

Počítá. Myslím, že to byl britský ministr David Miliband, kdo akcentoval, že je třeba respektovat kmenovou strukturu afghánské společnosti. Pomoc je třeba decentralizovat a pracovat i s guvernéry a místními úřady, což my dlouhodobě děláme v Lógaru. Měsíční plat guvernéra je 60 dolarů. On navíc nemá v rozpočtu žádné prostředky, aby mohl cokoli ovlivňovat.

* Většinoví Paštuni mají prezidentovi Karzáímu za zlé, že nemají ve vládě proporční zastoupení. Změní se to?

Přístupem naším, spojenců i EU je, aby se Karzáí v druhém období obklopil lidmi důvěryhodnými, nezkorumpovanými, kteří budou také lépe reprezentovat složení afghánské společnosti.

* Budete sondovat mezi českými politiky možnost jít nad rámec pomoci schválené pro rok 2010?

Budu se pro to snažit získat konsenzus, protože si myslím, že při dobré vůli by mohl být prostor, abychom se zaměřili na výcvik afghánské policie a armády. Nemuselo by jít o žádné dramatické počty – maximálně několika málo desítek lidí. Nikdo po nás nechce bojové jednotky a ministryně Clintonová i velitel koalice generál McChrystal spojence žádali, aby nové kapacity šly do výcvikové oblasti.

* Přijala Aliance definitivně novou raketovou obranu USA v Evropě, nebo si počká na detaily?

Řekl bych, že ministři zahraničí ji přímo přivítali. Navazuje na předchozí alianční aktivity, nicméně to nejvyšší potvrzení přijde napřesrok na summitu v Lisabonu po rozpracování technické, finanční a rozpočtové podoby systému. Komuniké páteční schůzky potvrzuje, že raketová obrana je důležitým aspektem ochrany území a obyvatelstva před zbraněmi hromadného ničení, že její nová architektura je ukotvená v aliančním rámci. V něm se bude rozvíjet a americké prvky, které do ní budou vkládány, budou brány jako elementy, jež posilují alianční sdílení.

.