Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kohout: K vítězství se není možné jen prostřílet

 

Rozhovor s ministrem Janem Kohoutem v deníku Mladá fronta DNES z 18.12.2009

* Co pro Afghánistán mohou udělat Češi?

Všem je jasné, že k vítězství v Afghánistánu se nedá jen „prostřílet“. Klíčem k úspěchu je to, čemu zkráceně říkáme „afghanizace“, tedy důsledná podpora afghánské vlády v oblasti rekonstrukce, zajišťování služeb pro obyvatele a předávání odpovědnosti za bezpečnost. Zásadní úpravou mezinárodního přístupu je i důraz na civilní aspekty. Proto ministerstvo zahraničí v příštím roce rozšiřuje počet civilních expertů z 10 na 12 - o odborníka na dobré vládnutí a ekonomického experta.

* Jaké chyby spojenci udělali?

Situace v Afghánistánu není ideální. Myslím, že mezinárodní společenství do určité míry situaci v zemi podcenilo, protože upřelo pozornost na Irák. Výcvik a podpora bezpečnostních složek byly příliš pomalé. Stejně tak nebyla ideální spolupráce mezi jednotlivými aktéry. Na tyto problémy se soustředí jak české strategie, tak přístup mezinárodní komunity.

* Na co klade důraz česká strategie v Afghánistánu?

Počátkem prosince projednala vláda ČR dva dokumenty. Ministerstvo zahraničí jí předložilo strategii pro stabilizaci Afghánistánu v letech 2010-2012. Ta zmiňuje postup České republiky v oblasti budování afghánských institucí, podpory dobrého vládnutí, v oblasti rozvoje a v oblasti bezpečnosti. Obsahuje i jasný vzkaz Afgháncům: Češi neodchází, naopak svou účast na rozvoji posilují. Na druhou stranu nebudeme tu věčně, našim cílem je stabilizace a předání odpovědnosti do rukou Afghánců. Druhý materiál, předložený vládě společně ministerstvem zahraničí a obrany, rozpracovává bezpečnostní a vojenský aspekt strategie.

* Jaká je budoucnost českého rekonstrukčního týmu v Lógaru?

Na pomoci PRT závisí stovky rodin v provincii Lógar, díky našim projektům má každý den práci tisíc lidí, a to v zemi s velkou nezaměstnaností není málo. Omezení pomoci by znamenalo zpomalení ekonomického růstu. Pokud to s Afghánistánem myslíme vážně, je důležité v započatých projektech pokračovat. Proto jsem také vládě strategii předložil a dostal od ní mandát k posílení civilně rekonstrukčních aktivit. Dosud se PRT potýkal s krátkodobým financováním, delší výhled do budoucna umožní věci dělat efektivněji. Česká diplomacie nyní pracuje na posílení koordinace. V lednu příštího roku budeme v Praze spolupořádat konferenci všech národních rekonstrukčních týmů. Stejně tak v rámci EU nabízíme propojení našich kapacit (know-how civilních expertů a bezpečnostní zázemí) a finančních prostředků Evropské komise, která je jinak odkázána na zajišťování projektů skrze nevládní či mezinárodní agentury.

* Jste spokojen s prací českého rekonstrukčního týmu?

Velice si vážím práce a osobního nasazení civilních expertů i vojáků v zemi. To, co říkám, je třeba vnímat jako ocenění jejich výsledků, které předčily naše očekávání. Jsem rád, že se nenaplnily počáteční obavy, zda bude Česko schopné zvládnout tak rozsáhlý projekt založený na civilně-vojenské spolupráci.

* Co říkáte na symboly jednotek SS, které se objevily na přilbách vojáků v Lógaru?

Věřím, že se jednalo o výjimku. Případy, o kterých referovala média, jsou naprosto ostudné. Bezvýhradně odsuzuji jakoukoli podporu hnutím, která jsou spojována s porušováním lidských práv, a plně podporuji důsledný postup ministra Bartáka v této věci.

.