Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mnohé je z Bruselu zcela nadbytečně regulováno

 

Rozhovor s ministrem Schwarzenbergem v deníku Sächsische Zeitung ze dne 22.5.2007 (český překlad)

Pane ministře, myslíte si, že volba Nicolase Sarkozyho prezidentem Francie oživí diskuzi o evropské ústavě?

Jsem absolutně přesvědčen, že proces bude tímto urychlen. Francie je klíčovou zemí Evropy, mnozí čekali na stanovisko Paříže. A Sarkozy je stručným a podstatu obsahujícím dokladem.

To jsou představy, které nejsou české středo-pravicové vládě cizí.

To souhlasí, ale v některých bodech máme jiný názor. Původní text byl jednoduše přetížený, bylo do něj vpašováno mnohé z 20. století. Jsme pro takové znění, které nemusí být měněno při každé změně počasí. Neboť silniční pravidla, která jsou vícekrát měněna, vedou jedině k více úrazům.

Může se tento projekt ještě před koncem německého předsednictví podstatně posunout?

To se jistě podaří. Ale závěr, v důsledku komplikovanosti, přece jen nechá na sebe nějaký čas čekat. V zásadě však diskuse musí někdy skončit, a to by, podle našeho názoru, mělo být možné před rokem 2009.

Vaše země podněcuje zpětný přenos určitých, kdysi již předaných kompetencí z Bruselu na členské země. Proč?

Jsem hluboce přesvědčen, že je to správné. Princip subsidiarity pomohl i SRN. Co může být dole řešeno, mělo by tam být řešeno, jinak to vede k centralismu a odcizení občanů. Mnohé je zbytečně z Bruselu regulováno. Nechápu např. proč výroba lihovin nebo sýrů od Sicílie až po Nordkap musí být jednotně regulována. To by se mělo přenechat lidem. Naopak existují oblasti jako energetická politika, které se pro společnou politiku hodí.

Měla by EU zeštíhlet?

Musí se především stát zásadnější ve svém konání. Když jsem velmi jizlivý, říkám vždy: Problém EU je duch francouzského centralismu, realizovaného s německou důkladností. Obojí dohromady je trochu příliš. Ani velkého francouzského centralistu Ludvíka XIV. nebo Napoleona by nikdy nenapadlo regulovat produkci sýrů.

Proto bude rozvoj EU podle Vás blokován především jejich vlastními regulacemi?

Evropa potřebuje jednoho Ronalda Reagana. Někoho, kdo by prostřednictvím deregulace umožnil hospodářské znovuoživení. Musíme se, prosím, osvobodit od balastu 20. století, abychom mohli obstát v konkurenčním boji. Deregulace je pro EU otázkou přežití.

Evropa zápasí v současné době také s raketovým obranným systémem, který plánují USA. Proč Vaše vláda souhlasí s tímto projektem?

My prostě v Česku považujeme radarové zařízení USA jako opatření, které přispívá k vyšší bezpečnosti. Bude to trvat několik let, než bude systém fungovat. Ale musí se počítat i s budoucími nebezpečími.

Pociťujete tedy nyní globální ohrožení?

Dnes jistě nejsme ohroženi žádnými iránskými nebo jinými raketami. Ale nějaký scénař nebezpečí v průběhu příštích deseti let nikdo nemůže vyloučit. Velmi se zasazuji o to, aby všechny problémy s Iránem byly řešeny diplomatickou cestou intenzivními rozhovory. Ale jestliže existují lidé, kteří rádi zapalují, pak si radši vedle sebe položím hasicí přístroj.

Česko jedná nyní intenzivně s USA o umístění radaru. Mohou rozhovory ještě ztroskotat?

Vláda stojí za tímto projektem. Něco jiného je parlament. Radar vyžaduje minimálně 2 smlouvy, které musí většina poslanců odsouhlasit a prezident podepsat. Doufám však, že parlament přesvědčíme.

Vy se od nástupu do úřadu a již mnoho let předtím velmi zajímáte o dodržování lidských práv. Proč je pro Vás toto téma tak důležité?

Mohlo by se bezpochyby konat více. Když má nějaký režim plyn nebo ropu, je kritika více než utlumena. Slyší se vždy jen hezké slovo "stabilita". Na čí náklady tato stabilita jde, není bohužel zmiňováno. Otevřeně říkám, že existují takoví, kteří protestují proti pošlapavání lidských práv na Kubě nebo v Bělorusku, ale jen málokteří, jako např. paní Merkel upozorní na problém Guantanama. Také to není v pořádku a musím říci: Klobouk dolů před spolkovou kancléřkou. Vystoupit proti porušování lidských práv se musí vždy, ať už se to děje kdekoli.

22.5.2007

.