Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tramtárská vláda Kaddáfího zatím nechce, říká Schwarzenberg

 

Rozhovor redaktorky Terezy Šupové s ministrem Karlem Schwarzenbergem v deníku LIdové noviny z 29.3.2011.

Muammaru Kaddáfímu zatím žádná země azyl nenabídla. "Těžko může někdo říct navrhuji, aby pan plukovník Kaddáfí se odebral do zaslouženého důchodu v Tramtárii, když s tím tramtárská vláda ještě nesouhlasí," řekl v rozhovoru s českými novináři ministr zahraničí Karel Schwarzenberg po londýnském koaličním summitu.

V Londýně se sešli představitelé více než 40 zemí spolu s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem a generálním tajemníkem NATO Anders Fogh Rasmussenem. Jaké jsou závěry jednání?

Potvrdili jsme, že se budeme držet mandátu, že musí být dodržována lidská práva. Nicméně často zaznělo, že plukovník Kaddáfí ztratil svůj mandát, to je naprosto jasné. Někteří už mluví o výboru, který se ustanovil v Benghází, jakožto o partnerovi. Usnesli jsme se - to je to nejdůležitější - na vytvoření kontaktní komise, která se teď bude setkávat. Její složení ještě není jasné, ale budou to asi ti, kteří nejvíce podporovali akci během posledních dní.

Bude v komisi zastoupena i Liga arabských států?

Samozřejmě. Liga arabských států to podpořila, stejně jako ozbrojené akce.

Jakou pozici zaujímá Česko?

Jsme rádi, že se vedení celé akce předalo NATO. Že nejdůležitější je, abychom se drželi práva, tudíž mandátu Rady bezpečnosti OSN. A že jsme připraveni, jakmile to Libyjci budou chtít, jim pomáhati v transformaci, vybudování občanské společnosti, tedy všeho toho, co jsme zažili sami a v čem máme zkušenost.

Během dne se objevovaly zprávy, že Kaddáfí dostane možnost odejít. Hovořilo se o této variantě na summitu konkrétněji?

O tom nikdo nemluvil. Je totiž otázka, kdo by mu tu nabídl. Nejdříve musí někdo přijít s tím, že nabídne Kaddáfímu azyl. Těžko může někdo vystoupit a říct: Navrhuji, aby se pan plukovník Kaddáfí odebral do zaslouženého důchodu v Tramtárii, když s tím tramtárská vláda ještě nesouhlasí.

Máte pocit, že Západ překračuje při akcích v Libyi mandát?

Já bych řekl, že Západ jakožto takový ne. Ten mandát OSN je velice široký, to je pravda. Obyčejně se mandáty využívají tak, že se to trochu natáhne jako gumička. Ale že by vysloveně překročili, tak to ještě ne.

Jak pomůže Česko?

Jsem připraven pomáhat, až tam bude partner, se kterým můžeme hovořit. Doufám, že se tam ustaví nějaké národní shromáždění, setkání kmenů, co já vím, to musí Libyjci sami rozhodnout a zvolí budoucí legitimní vládu a pak s nimi můžeme něco vyjednat. Teď můžeme poslat jen humanitární pomoc, pokud o to budeme požádáni.

Rekonstrukce Libye je možná až po ukončení bojů. Zmínil někdo na summitu, jak dlouho se ještě bude bojovat?

Ne. Byli moudří, že se k tomu nevyjadřovali, protože moje životní zkušenost je, že válka vždycky trvá mnohem déle, než si to lidé na začátku mysleli.

Jaká panovala na konferenci atmosféra?

Docela dobrá, musím říci. Lidé se vyjadřovali jednotně, neproběhla velká diskuze, někteří byli samozřejmě opatrnější jako Německo, jiní razantnější. Víte, ty rozdíly se teprve objeví, kdyby se to někde zadrhlo, to je jasné.

Svět už prošel zkušeností s uznáním Kosova. Kdy a zda vůbec může svět uznat novou libyjskou vládu?

Když se dozvím, že jakákoli nová vláda ovládá opravdu celé teritorium Libye, což nyní ještě není. To není otázka sympatie, to je uznání faktů podle mezinárodního práva.

.