Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schwarzenberg: Bárta by měl uznat, že šlápl s odpuštěním do hov...

 

Rozhovor redaktora Jakuba Kalenského s ministrem Karlem Schwarzenbergem na webovém portálu ihned.cz z 10.4.2011.

V nejhorším případě vláda padne, to nevylučuju, říká o vládní krizi ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

TOP 09 doufá stejně jako ODS, že od Věcí veřejných odpadne víc poslanců a Nečasova vláda si udrží většinu ve sněmovně. Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nicméně v rozhovoru pro HN přiznává, že potřebné hlasy zatím k dispozici nejsou.

HN: Jak má ale vláda teď pokračovat? Vy s ODS žádáte odchod tří ministrů za VV, ty zase žádají odchod ministrů Vondry, Kalouska a Fuksy. A odpadlíků od Bártova křídla nemáte dost na to, aby váš kabinet podrželi.

Je jich bohužel příliš málo, to je jasné. Doufám, že si někteří poslanci uvědomí svou zodpovědnost za tuto zem. Urážlivost je hezká věc, stranické zájmy také chápu, ale zájem země je větší. Pokud nás nechají dokončit reformy, ať nás pak klidně opustí. Kvůli reformám do vlády nastoupili oni taky a kvůli pouhé uraženosti by ji neměli položit.

HN: Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř v sobotu řekl, že nebudete ve vládě s VV, které budou jen odnoží bezpečnostní agentury. Jak mají vypadat VV, které nejsou odnoží ABL?

Kdyby VV navrhly lidi nezatížené spoluprací s bezpečnostními agenturami, tak je s radostí přijmeme. Zaznamenal jsem, že i ve VV jsou lidé rozumných názorů. Odlišných od nás, ale lze s nimi diskutovat a spolupracovat a byla by škoda tu spolupráci ukončit. Ale po zveřejnění plánu Víta Bárty v MfD je to neúnosná situace. Jak Bártu tak ostatní politiky bych poprosil, aby uznali, že se člověk může dostat do situace, z níž musí vyvést konsekvenci. To znamená na čas odstoupit. A neříkám, že napořád.

HN: Vy jste nevěděli, s kým jdete do vlády? Nevěděli jste, kdo to je Vít Bárta?

Poznal jsem pana Bártu teprve při jednání o vládě. I já jsem tehdy říkal, že mám dojem, že je to spíše podnik, který má přidruženou politickou výrobu. Ale jak říkají Angličané, kvalita buchty se pozná až při jezení.

HN: O koho se teď bude opírat ODS a TOP 09? Se skupinou kolem Bárty to půjde těžko. Řekl jste, že doufáte v pocit zodpovědnosti dalších poslanců - je to výzva dalším členům VV, aby se přidali ke skupině kolem Kočí a Škárky?

Snad si i lidé v tom tvrdém jádru uvědomí odpovědnost. Že je lepší na nějaký čas ustoupit. A jisté vlastenectví nechci upírat ani Vítu Bártovi. Měl by uznat, že šlápl s odpuštěním do hovna, teď musím ustoupit, než si boty vyčistím. A prokáže se jako odpovědný poslanec odpovědné strany.

HN: Myslíte, že je možná taková rekonstrukce vlády, které požehná Bárta? Nenasadí na resorty další loutky, které bude řídit, stejně jako to udělal s Johnem na vnitru?

Nikdo zatím nevypověděl koaliční smlouvu. Když tato strana navrhne někoho, kdo není spojený s detektivní agenturou a má dobrou pověst, tak bych byl pro to, abychom takovou osobnost přijali.

HN: To by byl někdo z VV, nebo nestranická osobnost?

Mezi těmi dvaceti poslanci se snad někdo schopný najde.

HN: Ale takhle si našel Johna, který neměl s ABL nic společného, a stejně se všechny klíčové porady vnitra odehrávaly v Bártově bytě.

Určitě je problém, že o vnitru ve skutečnosti rozhodoval Bárta a Moroz. To je nepřijatelné. John se nebyl schopný osamostatnit.

HN: Řekl jste, že John, Bárta a Dobeš mohou odstoupit jen na čas, než se očistí. Jak to očištění má vypadat?

Musí dokázat, že jim nejde jen o jejich zájmy. Každý má stranické zájmy, ale nesmí jít jen o ně. Musí prokázat, že jim jde i o zájmy této země, o reformy. Třeba svými činy dokážou, že to, co si Bárta naplánoval v roce 2008, už není pravda a že už s tím nemají nic společného.

HN: Co se stane, když skupina kolem Bárty zůstane neústupná?

V nejhorším případě vláda padne. To nevylučuju. Ale bylo by to velmi nedobré. Všichni víme, že ty reformy nemůžeme odkládat, každým dnem se prodražují. To je teď ta nejdůležitější. Na druhé straně aspoň minimum důvěryhodnosti si člověk musí zachovat, veřejnost má vidět, že politická strana nebo politik stojí na některých zásadách, i když ho to pak může stát křeslo.

.