Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Třeba má Klaus řešení, které nás nenapadlo

 

Rozhovor redaktora Jakuba Kalenského s ministrem Karlem Schwarzenbergem v deníku Hospodářské noviny z 11.4.2011.

ODS a TOP 09 žádají odchod ministrů Víta Bárty, Radka Johna a Josefa Dobeše. Věci veřejné jsou ochotné na něj kývnout jen výměnou za rezignaci ministrů Alexandra Vondry, Miroslava Kalouska a Ivana Fuksy. To však pravicové strany odmítly. Faktickému vůdci VV Bártovi se zatím vzepřeli pouze čtyři poslanci, i s nimi mají ODS a TOP 09 98 poslanců. Budoucnost koalice je tak ohrožena.

* HN: Jak bude vláda pokračovat? Vy a ODS neumíte s VV najít společnou řeč. Odpadlíků od Víta Bárty nemáte dost na to, aby kabinet podrželi.

Je jich bohužel příliš málo. Doufám, že si někteří poslanci uvědomí zodpovědnost za tuto zem. Urážlivost je hezká věc, stranické zájmy také chápu, ale zájem země je větší. Pokud nás nechají dokončit reformy, ať nás pak klidně opustí. Kvůli reformám do vlády nastoupili i oni a kvůli pouhé uraženosti by ji neměli položit.

* HN: Víte o dalších vzbouřencích?

Jako ministr zahraničí nejsem příliš ve sněmovně. Tudíž nejsem v intenzivním kontaktu s poslanci.

* HN: Žádné jednání včera koalice neplánovala. První, co se stane, je tedy příchod premiéra na Hrad s demisí Bárty a s návrhy na odvolání Johna a Dobeše?

Přesně tak. A uvidíme, co udělá prezident.

* HN: Máte už o tom nějaké signály? Výroky prezidenta Klause naznačují, že není nadšený.

Málokdo by byl nadšený, když se rozpadá vláda. Pan prezident by byl asi rád, kdyby vydržela do roku 2013. Ale nejednal se mnou na toto téma.

* HN: Budete ho žádat o schůzku, abyste věděl, jak se zachová?

Jsem toho názoru, že je na prezidentovi, aby se poradil s předsedy politických stran. Není ale na mně, abych ho k tomu vybízel.

* HN: Je dobré, aby prezident řešil koaliční problémy? Václav Klaus také přece sleduje své zájmy.

Každý sleduje své zájmy. Ačkoliv mám v mnohém odlišné názory od pana prezidenta, je to zkušený a inteligentní politik. A zaznamenal jsem u něho i pocit odpovědnosti. Třeba má návrhy na taková řešení, která nás ještě nenapadla.

* HN: Nebojíte se, že do toho vstoupí element jeho přátelství s Bártou?

Myslím, že řeči o jejich přátelství byly poněkud přehnané.

* HN: Co se stane, když skupina kolem Bárty zůstane neústupná?

V nejhorším případě vláda padne. To nevylučuju. Ale bylo by to velmi nedobré. Reformy nemůžeme odkládat, každým dnem se prodražují. To je teď to nejdůležitější. Na druhé straně aspoň minimum důvěryhodnosti si člověk musí zachovat, veřejnost má vidět, že politik stojí na některých zásadách, i když ho to může stát křeslo. Po zveřejnění plánu Víta Bárty v MF Dnes je to neúnosná situace. Jak Bártu, tak ostatní politiky bych poprosil, aby uznali, že se člověk může dostat do situace, z níž musí vyvést konsekvenci. Tedy na čas odstoupit. A neříkám, že napořád.

* HN: Spočívá ta zásadovost v tom, že nebudete ve vládě se stranou, která je odnoží bezpečnostní agentury?

Ne se stranou, s některými lidmi.

* HN: Co se tedy stane, když v nejbližších dnech nezískáte další poslance ze skupiny kolem Bárty? Bude se hlasovat o důvěře, nebo nedůvěře vládě, i když budete vědět o podpoře pouhých 98 poslanců?

Bude to smutná situace, ale může se to takto vyvinout. Pořád doufám, že se někteří zodpovědní poslanci, kteří se zamyslí nad osudem této země, najdou.

* HN: Bárta se s vámi nemusí dohodnout. Může třeba jen odchodem ze sálu umožnit vaše další fungování. To necháte přežívat vládu, která bude záviset na jeho libovůli?

Nějaký čas to asi bude nutné.

* HN: Jak má vláda prosazovat reformy, když bude záviset na 98 poslancích a nevypočitatelném Bártovi?

Bude to mnohem těžší. Mohu jen doufat, že se ti zodpovědní najdou.

* HN: Budete zkoušet vyjednávat s jednotlivci z VV?

Probíhají rozhovory na různých úrovních. Doufám, že se někteří poslanci nechají přemluvit, aby zodpovědně hlasovali.

* HN: Doufáte v pocit zodpovědnosti - je to výzva dalším členům VV, aby se přidali ke vzbouřencům?

Snad si i lidé z tvrdého jádra uvědomí odpovědnost. Že je lepší na čas ustoupit. Vlastenectví nechci upírat ani Bártovi. Měl by uznat, že šlápl s odpuštěním do hovna a musí ustoupit, než si boty vyčistí.

* HN: Dochází k dohodě, kdo obsadí resorty uvolněné VV?

Ne, absolutně ne. Žádná jednání v tomto smyslu neprobíhají. Čekáme na návrhy VV.

* HN: A je vůbec možná taková rekonstrukce vlády, které požehná Vít Bárta? Nenasadí pak na resorty lidi, které bude řídit stejně jako Johna na vnitru?

Nikdo zatím nevypověděl koaliční smlouvu. I ve VV jsou lidé rozumných názorů. Odlišných od nás, ale lze s nimi diskutovat a spolupracovat a byla by škoda tu spolupráci ukončit. Když VV navrhnou někoho, kdo není spojený s detektivní a má dobrou pověst, tak bych byl pro to, abychom takovou osobnost přijali.

* HN: To by byl někdo z VV, nebo nestraník?

Mezi těmi dvaceti poslanci se snad někdo schopný najde.

* HN: Takhle si Bárta našel Johna, který neměl s ABL nic společného, a stejně se klíčové porady vnitra odehrávaly v Bártově bytě.

Určitě je problém, že o vnitru ve skutečnosti rozhodovali Bárta a Moroz. To je nepřijatelné. John se nebyl schopný osamostatnit.

* HN: A z jakého důvodu očekáváte, že se zvládne osamostatnit někdo z té druhé linie politiků VV?

Nevím. Snad je tam někdo silnější. O to jde, aby tam byli samostatní, za sebe zodpovědní lidé. Ale nejsem pro to, abychom šmahem všechny lidi zvolené za VV odsoudili.

* HN: Bude-li ve vládě někdo s požehnáním Bárty, kde je záruka, že to zase nebude jeho loutka?

Záruku nemáme. To nemám u nikoho. Ale dokud nemám důkaz, očekávám normální chování.

* HN: Počítáte s rošádami resortů mezi stranami? ODS nechce nechávat vnitro VV.

To ať si prodiskutuje premiér. Kdyby VV navrhly někoho rozumného, já bych proti tomu nic neměl. Ale je to na premiérovi.

* HN: Řekl jste, že John, Bárta a Dobeš mohou odstoupit jen na čas, než se očistí. Jak to očištění má vypadat?

Musí dokázat, že jim nejde jen o jejich zájmy. Každý má stranické zájmy, ale nesmí jít jen o ně. Musí prokázat, že jim jde i o zájmy této země, o reformy. Třeba svými činy dokážou, že to, co si Bárta naplánoval v roce 2008, už není pravda a že už s tím nemají nic společného.

.