Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schwarzenberg: Faráři v bugattkách? To se nestane

 

Rozhovor s ministrem Karlem Schwarzenbergem na webovém portálu tyden.cz z 30.4.2012.

Sněmovna by zakrátko měla rozhodovat, jestli v Česku zvítězí vláda práva, nebo libovůle. Tvrdí to ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Jestli církevní restituce padnou, vidím to velice bídně," říká Schwarzenberg v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ. Případné odmítnutí zákona o navrácení majetku církvím podle ministra může vést k pádu vlády.

Vaše vystoupení v ČT na téma církevní restituce znělo kategoricky. Považujete tento zákon za nejzásadnější normu, kterou má tato sněmovna řešit?

Nechci zvažovat, co je důležitější a co méně. Vládě jde o celý reformní program. V případě církevních restitucí jde však o otázku, jestli v České republice vládne právo, nebo libovůle.

Ti poslanci, kteří zákon nepodpoří dávají podle vás průchod libovůli?

Církve by měly dostat asi polovinu někdejšího majetku zhruba za 75 miliard korun, který je v držení státu, a za další náhradu 59 miliard korun během 30 let. K částce by se připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních.

Opozice zpochybňuje jak výši ocenění majetku, tak vyčíslení náhrad.

Samozřejmě. My přece nerozhodujeme, jestli má někdo na něco nárok. Ve sněmovně budeme v těchto dnech řešit, jestli něco vrátíme, nebo jestli si ukradené ponecháme.

Jestliže jsou církevní restituce tak zásadní, přibližuje jejich odmítnutí předčasné volby. Blíží se konec vlády založené na nové koalici?

Rovnováha, v níž se vláda udržuje, je velmi křehká a když se na jednu misku hodí kámen, přinese to své výsledky.

Můžou církevní restituce rozbourat vládu?

Ano, odmítnutí církevních restitucí může koneckonců vést k poznání toho, že poslanci nejsou schopní dodržet nějakou koaliční dohodu, nýbrž se vzhledem k blížícím se volbám chtějí postarat o vlastní zisk. Budou moci voličům říkat: Já jsem zabránil církevním restitucím.

Jaký postup je podle vás na místě, aby byl zákon přijatý?

Bohužel je to opravdu jen na svědomí poslanců. Když zákon zamítnou, nastolí vládu libovůle, která tu panovala tak dlouho. Asi se k vládě práva už nedopracujeme. To mě na tom mrzí. Samozřejmě také vím, že tu panuje nálada: proč máme něco dávat flanďákům. Vždy najdeme nějakou výmluvu, proč to nejde. Tady jsme pohodlní, protože ve všech okolních zemích se cesta našla, jenom u nás ne. Zase se chováme jedinečně.

Jestli teď církevní restituce padnou, je to jejich konec v politice?

Vidím to velice bídně, ale musíme o církevní restituce dál usilovat. Pro mě opravdu jde o klíčovou otázku budoucnosti naší země, jestli se konečně dopracujeme k tomu, že překonáme politické zájmy, populistické úspěchy a tak dále.

On-line deník TÝDEN.CZ zveřejnil komentář, v němž se píše, že církev by měla žít v chudobě a zvlášť v dnešní situaci neusilovat o majetky. Není ten argument na místě?

Vždyť jde o jednu z největších charitativních organizací, která navíc udržuje stovky kostelů. Nikdo si nemůže představovat, že by faráři začali jezdit v bugatti. Když zloděj vyzývá okradeného, ať se uskromní, je to takové divné. Přece není otázka státu, aby řešil, jak má pracovat církev. Stát se má pouze starat o to, aby vládlo právo.

.