Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropa se centralizaci nevyhne, říká Schwarzenberg k debatě o evropském superstátu

 

Rozhovor redaktora Pavla Novotného s ministrem Karlem Schwarzenbergem na webovém portálu ihned.cz z 22.6.2012.

Návrhy na podobu evropského superstátu, které představila desítka ministrů zahraničí zemí EU, přijdou Karlovi Schwarzenbergovi "zajímavé", ale je zároveň skeptický, že by se je podařilo v blízké budoucnosti prosadit. Alternativu k posilování integrace EU však nevidí.

V souvislosti hospodářskou krizí v eurozóně se stále více objevují hlasy, které volají po posilování evropských institucí a politickém sjednocování starého kontinentu.

Budoucnost EU by měla být jedním z hlavních témat summitu EU, který se uskuteční příští týden v Bruselu. Už v úterý se ale v Berlíně sešlo deset ministrů zahraničí ze zemí EU, kteří debatovali o tom, jak by měl vypadat evropský superstát.

Karel Schwarzenberg mezi nimi nebyl, a tak se ho slovenské HN alespoň zeptaly, jak se mu jednotlivé návrhy, které na úterní schůzce padly, zamlouvají.

HN: Několik vašich kolegů, ministrů zahraničí zemí EU, navrhuje vybudovat jakýsi evropský superstát s přímo voleným premiérem i prezidentem. Co na to říkáte?

Myslím si, že je to velmi zajímavý návrh. Přišli s ním významní lidé v čele s německým ministrem zahraničních věcí Guidem Westerwellem. Je třeba o něm debatovat, i když je dost obtížné si představit, že by se tyto změny měly uskutečnit v bezprostřední budoucnosti. Ještě se k tomu uskuteční velká debata. Uvidíme, jaký bude konečný výsledek.

HN: Má vůbec vznik evropské supervelmoci na způsob USA v budoucnosti šanci na úspěch?

Pravděpodobně to nebude přesně tentýž stát, jak o něm ve svém materiálu píší ministři. Pravdou však je, že Evropská unie v současnosti směřuje ke stále větší integraci. Samozřejmě, další vývoj bude záležet i na hospodářské a politické situaci v Evropě.

HN: Plán předpokládá přesun mnohých kompetencí do Bruselu. Vznikl by dvoukomorový parlament, společná armáda či ochrana hranic. Co z toho si dokážete představit?

Dokážu si v praxi představit několik věcí, například společnou ochranu hranic. Řecko, Malta, Itálie či Španělsko jsou vystaveny emigračním problémům. Je částečně nad jejich síly, aby to zvládly, proto je jim třeba pomoct.

HN: V Británii se však už teď ozývají hlasy, aby se některé kompetence vrátily zpět do Londýna.

Je jasné, že debaty s některými zeměmi, jako je například Velká Británie, budou náročné. Proto říkám, že je to na dlouhou diskusi.

HN: Ve čtvrtek jste na toto téma hovořil s belgickým kolegou Didierem Reyndersem, který je též ve Westerwelleho skupině. Je podle vás centralizace Evropy nevyhnutelná?

Určitě ano, v budoucnosti se jí Evropská unie nevyhne. I teď nás čeká mnoho úloh, které musíme splnit. Třeba například dokončit integraci vnitřního trhu v rámci EU.

HN: Westerwelle si na zmiňované diskuse pozval kolegy z devíti evropských států. Konzultovali svůj plán i s vámi?

Ne, já jsem v této skupině nebyl a ani jsem se na debatě nepodílel. Nepřizvali mě totiž na diskuse. Ale nechal jsem si tento plán poslat.

HN: Česká vláda je známá svým skeptickým postojem vůči prohlubování evropské integrace. Připojil byste se navzdory tomu k diskusi o centralizaci?

Já si především musím ještě důkladně promyslet, jestli se k tomu budu na ministerských schůzkách s kolegy vyjadřovat. Zatím tato debata trvá půl roku. Uvidíme, jak dopadne summit Evropské unie koncem příštího týdne v Bruselu.

.