Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

„Tehdejšímu Československu jsem se snažil pomáhat“,říká kníže Karel

 

Rozhovor redaktora Aleše Malára s ministrem Karlem Schwarzenbergem z 25.11.2012 na webovém portálu idnes.cz z 25.11.2012.

„Tehdejšímu Československu jsem se snažil pomáhat", říká Karel Schwarzenberg, aneb krátký a velice stručný rozhovor... Pro politologický web www.e-polis.cz jsem dělal rozhovor kandidátem na prezidenta Karlem Schwarzenbergem, nicméně podařilo se získat jen stručné takovéto stručné odpovědi, nicméně někoho to oslovit může :-)

Často se objevuje argument, že jste více Rakušan, než Čech, a proto byste neměl kandidovat na prezidenta ČR. Jak se s těmito názory vyrovnáváte?

Já jsem v Rakousku 40 let žil po nuceném odchodu naší rodiny před komunisty v roce 1948. Nikdy jsem ale o rakouské občanství nežádal, a pokud to bylo možné, snažil jsem se tehdejšímu Československu pomáhat. Nepopírám ale, že k Rakousku jako k zemi, ve které jsem dlouho pobýval, mám samozřejmě vztah. Když jsme do Rakouska přišli, můj otec řekl: „Doma jsi v Čechách, ale teď máš své povinnosti tady a musíš tu být platný."

Co si myslíte o současném volebním systému? Neměl by se i na krajské a celostátní úrovni více podobat systému volby do obecních zastupitelstev? A není volební klauzule, zejména pro volební koalice moc vysoká?

Myslím, že by nepomohlo naší zemi, kdyby se do parlamentu dostávalo větší množství malých stran, které by se tam dostávaly díky nižší klauzuli. Jinak já osobně bych byl pro obrácený systém voleb, pokud jde o Senát a Poslaneckou sněmovnu. Většinovým systémem by se mělo volit do sněmovny a proporčně do Senátu.

Jste jedním z mála ministrů, kteří jsou ve své funkci od počátku funkčního období současné vlády. Jaký je to pocit, že zrovna Váš resort odolal?

To je těžké uhodnou proč. Když člověk vede jednu koaliční stranu, tak je i pro premiéra těžké ho propustit. Ale vážně řečeno, dosáhli jsme slušných výsledků v naší práci na ministerstvu.

Co byste dělal při pádu vlády, zvláště pak v případě, kdy by se TOP09 následně nedostala do sněmovny? Je podle Vás takový scénář reálný?

Předpokládám, že kdyby nyní padla vláda a byly předčasné volby, že bych do Poslanecké sněmovny, byť s menším počtem poslanců, zvoleni byli.

Jak byste se zachoval v pozici prezidenta v případě, že by se Vaše představy o zahraniční politice rozcházely s vládní politikou?

To závisí na závažnosti problému. Pokud by se jednalo o běžný názorový rozpor, pak bych upozadil svoje stanovisko. Jasně bych se proti kabinetu vyjádřil, pokud by se to týkalo bezpečnosti státu, k čemuž doufám nedojde.

Mezi prezidentské pravomoci patří udělování amnestií. V jakém rozsahu a za jakých okolností byste je uděloval?

Musel bych si to ještě velice promyslet. Na jedná straně jsou české věznice přeplněné a jsou tam částečně i lidé odsouzení za činy, které v zahraničí nejsou trestány odnětím svobody, nýbrž jinak, třeba pokutou a tak dále. Uvažoval bych o tom, zda tyto případy nějak zahrnout do amnestie.

.