Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozhovor s Lubomírem Zaorálkem o situaci na Krymu

 

Rozhovor redaktora Jakuba Železného s ministrem Lubomírem Zaorálkem v televizi ČT 1 z 1.3.2014


Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Dobrý večer teď přeji ministru zahraničních věcí Lubomíru Zaorálkovi. Pane ministře, co může udělat Evropská unie potažmo světové společenství v případě, že intervencí hrozí tak významná vojenská velmoc jako je Rusko? Myslím reálně udělat, nemluvím o nějakých diplomatických vyjádřeních.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničních věcí ČR /ČSSD/
--------------------

Přeji dobrý večer. No tak ono to není zas tak bezzubé, pokud se sejde rada ministrů zahraničí, tak samozřejmě budeme jednat o tom, co je součástí dnes agendy mezi Evropou a Ruskem. Má být vyjednána smlouva, jedná se o smlouvě mezi Evropskou unií a Ruskem. Mluví se o bezvízovém styku. Nedovedu si úplně představit, že by podobné iniciativy a podobné sbližování pokračovalo, pokud k něčemu takovému dojde. Takže to není pouze diplomatická mluva, ale to jsou konkrétní věci, které by samozřejmě se staly důsledky, se kterými by Rusko v této chvíli mělo počítat, protože nelze pokračovat jako doposud, pokud by takto někdo odhodil diplomacii a ukryl se k použití síly. Já jsem včera byl na Ukrajině v Kyjevě a se svými kolegy slovenským a maďarským ministrem zahraničí jsme mluvili s novým premiérem a ministrem zahraničí a ti nám oba dva vlastně řekli, že se nemohou s nikým v Rusku spojit. To jen proto říkám, že to je odmítnutí diplomacie a řešení problémem, problémů silou a to je nepřijatelné.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Jaké doporučení máte aktuálně pro Čechy, kteří se momentálně nacházejí na Krymu?

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničních věcí ČR /ČSSD/
--------------------

No já, my jsme sami dokonce se pokoušeli na Krym dostat, protože ta původní, měli jsme, uvažovali jsme, že na trase by mohl být právě Simferopol a Krym a ono se ta situace tak zkomplikovala, že vlastně ani nebylo možné se domluvit s letištěm. Já se domnívám, že v této chvíli je Krym není bezpečné místo a nelze ho turistům doporučit.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
A poslední věc. Ze světa přicházejí názory, že podobné argumenty, ochrana menšiny na jiném územím, používal i Hitler i v roce 1938. Ta konotace se sovětskou okupací Československa o 30 let později se také nabízí. Nakolik bychom tedy my Češi měli na tyhle události být, řekněme, zvlášť citliví?

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničních věcí ČR /ČSSD/
--------------------

Já si samozřejmě jsem vědom toho, že ty paralely někdy kulhají, ale přiznám se vám, že i mě to napadlo, že když vidím to, co se odehrává, tak mi to, připomíná mi to přípravu na invazi v roce 1968 a docela rozumím i českému prezidentovi Miloši Zemanovi, který řekl, že naše vlastní zkušenost říká, že podobná silová řešení vyhloubí příkop, příkopy na generace a to je něco, co jsme my se domnívali, že se snažíme dneska tady zasypat a změnit. To znamená, pokud by se tohle mělo vrátit, tak ty škody by byly nedozírné.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Pane ministře, děkuji vám za vaše odpovědi, na shledanou.

.