Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropská unie podepsala s Ukrajinou politickou část Asociační dohody

 

Rozhovor redaktora Vladimíra Kroce s ministrem Lubomírem Zaorálkem v rozhlase ČRo Radiožurnál z 21. 3. 2014

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Evropská unie podepsala s Ukrajinou politickou část Asociační dohody, tedy dokumentu, kvůli němuž do značné míry vypukla takzvaná ukrajinská krize. A alespoň prozatím vyvrcholila ruskou anexí Krymu, kterou ztvrdil na odpoledním ceremoniálu v Kremlu prezident Putin. Ruská federace se tak rozšířila o dva nové správní celky - samostatný poloostrov Krym a také tamější přístav Sevastopol. Západní mocnosti toto přepisování mapy neuznávají a Evropská unie dnes oznámila další jména ruských činitelů, na které uvalila vízové a další sankce, je mezi nimi i vicepremiér Dmitrij Rogozin a dva Putinovi blízcí poradci. Zdravím teď českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Dobrý den.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/
--------------------

Dobrý večer přeji.

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Unie přijala jen dosti omezené sankce proti skupině představitelů ruského establishmentu, některé komentáře upozorňovaly, že ten seznam se týká míň významných osob, než na jaké se zaměřily Spojené státy. To už teď podle vás neplatí?

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/
--------------------

Tak já si myslím, že to je relativní, to hodnocení toho, jak významné jsou osoby. Určité je, že hledisko, které používají Spojené státy, je jiné než to hledisko, které používá Evropská unie. A je to dáno právním řádem, který je jiný v obou těch zemích a každá z obou těchto nebo každá část Atlantiku, ta evropská nebo ta americká musí počítat s tím, že ty důsledky těch restrikcí a sankcí mohou se ocitnout před, můžou být podány žaloby a mohou být, a to je dost pravděpodobné, projednávány před třeba v případě Evropy Evropským soudním dvorem. A tam jde o to, abychom přesně věděli, nazveme-li tu material evidence, to znamená ty materiální důkazy, kterými zdůvodníme to, proč tyto osoby budou mít zakázáno vstup do členských států Evropské unie, eventuálně proč budou zmrazena jejich majetková aktiva. Takže v Evropě jsme se spíš drželi toho, že tito lidé jsou například představiteli, mají vysoké funkce v parlamentu, jsou zodpovědní z této úrovně za rozhodování o státě, posuzovali jsme prostě tento typ odpovědnosti, veřejná prohlášení, která činili v té době a to jsou, řekněme, ty důkazy, které my připravené v případě, že budou podány žaloby, ve Spojených státech je ten systém jiný, proto je jiný i ten ... sestava těch osob. To ale neznamená, že se to v některých okamžicích nemusí krýt a ani to neznamená, že v budoucnu na tom evropském seznamu mohou přibýt některá další jména, která třeba budou se shodovat s těmi, které jsou na seznamu americkém.

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
A pane ministře, co bude dál po dnešní ratifikaci a po Putinově podpisu pod smlouvou o připojení Krymu, je to určitý mezník v té ukrajinské krizi?

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/
--------------------

No, je to další krok, protože Evropská rada v těch závěrech, které přijala, také požádala Evropskou komisi, aby dále vyhodnotila právní důsledky anexe Krymu a navrhla eventuálně další hospodářské obchodní nebo finanční sankce tak, aby mohly být v co nejkratší době implementovány, to je taky součástí toho rozhodnutí, to znamená, ten další vývoj bude záležet na tom, co se dále odehraje. Evropská rada také rozhodla se zrušit ten příští summit Evropské unie a Ruska, podpořili například to, aby se suspendovala jednání o vstup Ruska do OECD a do mezinárodní energetické agentury. Takže ono to je pořád, že je to určitá série kroků, pracovní komise posuzuje dopady těch eventuálních dalších restrikcí v oblasti ekonomické a všechno bude záležet na dalším vývoji situace.

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
A pokud jde o pozici české diplomacie, vy jste se dnes sešel s moskevským velvyslancem Vladimírem Remkem, samozřejmě mi nepovíte, s jakými přesně pokyny se vrátí do Moskvy, ale, řekněme, obecněji.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/
--------------------

Obecněji, my jsme spíš, já jsem využil toho, že pan velvyslanec se objevil v Praze, protože my jsme se, přiznám, ještě osobně neměli možnost déle setkat, mám dojem, že jsme se v minulosti pouze letmo potkali někde, tuším, ve Štrasburku, ale osobně jsme se neměli možnost déle bavit. A tady jsme se pobavili o těch možných scénářích dalšího vývoje v Moskvě, já jsem informoval pana velvyslance, co teď pokládám asi za nejdůležitější v té práci zastupitelského úřadu v Moskvě. Zároveň, řekněme, bych to nějak uzavřel, jsme se shodli na tom, nebo jsem mu řekl, že si myslím, že v této chvíli je třeba držet ty základní diplomatické kanály, protože jakkoliv, řekněme, přibývá těch restrikcí, přesto bychom chtěli, aby zůstal otevřený určitý způsob také komunikace s ruskou stranou, takže já vlastně stojím o to, aby například do konce tohoto měsíce se připravilo jednání mezi prvním náměstkem ministra zahraničí Ruské federace a mým prvním náměstkem, nejde v této chvíli o to, abychom přetli veškerou diplomatickou komunikaci, naopak, myslím si, že tohle je třeba stále držet a to je jedna těch věcí, které jsem sdělil panu velvyslanci.

Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Uvádí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Děkujeme, na shledanou.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/
--------------------

Já také děkuji, na shledanou.

.