Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Gruzie: Projekt stavby velvyslanectví v Tbilisi

 

Představujeme nový projekt budovy českého velvyslanectví v Tbilisi. Projekt a realizace vycházejí z vítězné architektonické soutěže. Jeho autor Jan Bočan je znám jako spoluautor stavby československého velvyslanectví v Londýně.

Představujeme připravovaný projekt a vizualizace budovy českého velvyslanectví v Tbilisi. Projekt a realizace vycházejí z vítězné architektonické soutěže. Jeho autor Jan Bočan je znám jako spoluautor stavby československého velvyslanectví v Londýně.
Budova ZÚ Tbilisi
Autorská zpráva:


Pozemek -součást parkového areálu -se nachází východně od centra Tbilisi na významné třídě, která je prodloužením hlavní komunikační tepny Rustaveli. Krásný pozemek se vzrostlou zelení určil koncepci řešení. Snažili jsme se vytvořit zahradní pavilon -dominantu parkového prostředí. Železobetonová monolitická konstrukce je kombinovaná s dřevěnými partiemi, uplatňuje se popínavá zeleň. Jednotlivé prostory jsme řešili včetně interiérového vybavení proto, abychom prokázali vhodnost prostorového řešení a jeho funkčních vazeb.
Stávající vzrostlá zeleň byla v maximální možné míře zachována a zakomponována do prostorového řešení exteriéru a částečně i interiéru. Recepční zahrada je založena pomocí jednoduchých konstrukcí z pletiva porostlého popínavou zelení. Ty vytvářejí ochranu proti vizuálnímu kontaktu z přilehlé ulice a sousedních pozemků, a tak mohou mít pořádané společenské akce intimní charakter. Toto řešení má zároveň i svůj bezpečnostní význam.

Budova ZÚ TbilisiDůležitým momentem bylo vytvořit podmínky pro život a pro práci na tomto malém českém území. Jednotlivé prostory jsou orientovány tak, aby byl znesnadněn vizuální kontakt s vnějším prostředím. V severovýchodním cípu pozemku je umístěn objekt policejní ostrahy, kontrolující vstupy na pozemek a k budově. Vstupní prostor velvyslanectví vytváří plocha malého náměstí. Předjezd automobilů chrání stěna vzrostlé zeleně a předsazená markýza. Toto řešení umožňuje bezpečný a důstojný výstup diplomatického hosta a jeho vstup do budovy.

Provoz ambasády je horizontálně členěn podle funkce a využití: spodní podlaží -reprezentační prostory, prostřední podlaží -kanceláře, nejvyšší patro -bytové jednotky zaměstnanců. Byty zaměstnanců velvyslanectví mají samostatný přístup, který je řešen traktem krytých chodeb a spojovacími můstky v úrovni 2. a 3. NP. Pro každou bytovou jednotku je u vstupu do obytné části vymezena pro soukromé užívání malá část parteru zahrady.


Budova ZÚ TbilisiVELVYSLANECTVI ČESKÉ REPUBLIKY V TBILISI
I. ČAVAČADZE, TBILISI, GRUZIE

KLIENT: Ministerstvo zahraničních věcí České republiky
AUTOŘI: ing. arch. Jan Bočan, ing. arch. Jakub Koňata, ing. arch. Aleš Tomášek, Ing. David Braum, Ondřej Hilský
SPOLUPRÁCE: Mgr. A. Ondřej Císler, ing. arch. Richard Halama, Robert Seidl,
Ing. arch. David Strach, ing. arch. Pavel Šulc, Pavel Táborský, ing. arch. Vladimír Vašut
PROFESE: statika -Coplan Projekt, s.r.o., ing. Miloš Karpíšek; zdravotní technika -Bomart,
s.r.o., ing. Petr Štěpánek; elektroinstalace -MaRel, s.r.o., ing. Tomáš Veselý; vzduchotechnika -Klimatizace, s.r.o., ing. Jiří Dušek; vytápění, chlazení -Tenel, s.r.o., ing. Jan Tupý; projekt požárního zabezpečení -ing. Šárka Svobodová; stavební fyzika -Hamann projekt, s.r.o., ing. Petr Hamann; rozpočet -Vladimír Mrázek
GENERÁLNÍ DODAVATEL: Skanska CZ, a.s., Divize Technologie, o.z.
SOUTĚŽ: 2001
PROJEKT: 2002-2004
REALIZACE: 2004-2005
NÁKLADY: neuvedeny
ZASTAVĚNÁ PLOCHA 888 m2

Tato zpráva vyšla mj. i v čísle 4/2005 časopisu Architekt. Podklady byly laskavě poskytnuty kanceláří pana architekta Bočana

 

.