Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Japonsko: Pavilon pro Expo 2005 v Aichi

 

Investorem pavilonu EXPO 2005 je rozpočtová organizace Ministerstva zahraničních věcí "Kancelář generálního komisaře účasti ČR na všeobecné světové výstavě EXPO".
Autoři: restaurace a průčelí: Barbora Škorpilová, interiér pavilonu: Jiří Buček

Pavilon Expo 2005 v japonském Aichi

Investorem pavilonu EXPO 2005 je rozpočtová organizace Ministerstva zahraničních věcí " Kancelář generálního komisaře účasti ČR na všeobecné světové výstavě EXPO".

V současnosti probíhá v Nostickém paláci v Praze výstava, která dává jedinečnou příležitost si poprvé připomenout a seznámít odbornou i laickou veřejnost s historií čs. účastí na světových výstavách EXPO 1958 v Bruselu, v Montrealu 1967, Ósace 1970 -našich největších úspěchů -a dále pak o účasti na EXPO Sevilla 1992 a Hannover 2000. Je zde současně vůbec poprvé veřejnosti předkládána základní podoba naší expozice řadu měsíců před slavnostním otevřením EXPO 2005 Aichi z 25. března 2005.

Hlavním tématem Expo 2005 Aichi je " moudrost přírody", toto téma je respektováno ve všech částech expozice, restaurace i fasády pavilonu. Pavilony pro všechny státy jsou na rozdíl od předchozích výstav shodné (jedno až čtyřmodulové) a jednotlivé země mají možnost měnit pouze fasádu a interiér budovy.

Rozdíl od dřívějších prezentací je kompaktnost tvůrčího týmu tvořeného scénografem, výtvarníkem architektem a režisérem, která eliminuje individualismus architektů a umělců a sjednocuje vlastní expozici a celkové architektonické řešení.

Výstavní scéna
Architektonický koncept navržený arch. Jiřím Bučkem vytváří prostor pro nejdůležitější část pavilonu - výstavní scénu "Zahrada fantazie a hudby". Jejím autorem je kolektiv mladých umělců vedených Petrem Niklem.

V prostoru expozice je umístěno 18 objektů originálně navržených tak, aby se návštěvník stal aktivním účastníkem a vlastní kreativitou dynamicky měnil celou expozici. Srdcem a zároveň hlavním projektem je vodní bazén, který pomocí světelných odrazů od rozvlněné vodní hladiny vytváří dojem nekonečného pohybu světla.
V horní části expozice je umístěno kaleidoskopické kino sloužící k prezentaci českých regionů.

Expoziční prostor na úrovni přízemí je rampou propojen s foyerem, kde návštěvník může shlédnout tři animované filmy Jiřího Bárty, Michaely Pavlátové, Pavla Koutského nebo se osvěžit v české restauraci navržené Barborou Škorpilovou.

Zakončení návštěvy české expozice bude v multimediálním kině, kde se filmový snímek nazvaný " Sklárna" autora Aurela Klimta propojuje s reálnou scénografií a vytváří tajemný prostorový efekt.

Vnější část českého pavilonu - fasáda navržená Barborou Škorpilovou reflektuje hravost expozice a soudobý design vytvořený z cca 20 000 dřevěných tyčí vzájemně diferenčně natočených připomíná křivky i mnohočlené struktury podobné přírodním motivům.


Identifikační údaje:

Smluvní partner a dodavatel KGK: Film Dekor, spol. s.r..o.
Autor souborného díla: Ing. .Jiří Černý

Dramaturg tvůrčího týmu: Jan Hřebejk
Autor koncepce výstavní expozice "Zahrada fantasie a hudby": Pert Nikl
Autoři zvukových a optických objektů v expozici "Zahrada fantasie a hudby": Petr Lorenc, Ondřej Smeykal, Martin Janíček, Jaroslav Kořán, Milan Cais, Petr Nikl
Autor restaurace a průčelí: Barbora Škorpilová
Autor architektonického řešení interiéru pavilonu: Ing. arch. Jiří Buček
Dramaturg kinematografické sekce: Jan Hřebejk
Tvůrci filmu: .Jiří Bárta, Aurel Klimt, Pavel Koutský, Michaela Pavlátová
Český pavilon má následující typizované rozměry: délka 36m, šířka 18m a výška 9m, celková plocha 648m2, plocha včetně patra je 972m2.


Související odkazy:

.