Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Kostarika: Budova velvyslanectví pro střední Ameriku

 

(Archivní článek, platnost skončena 28.03.2012.)

Budova velvyslanectví byla zakoupena v roce 1994 jako novostavba původně určená k rodinnému bydlení.

Velvyslanectví ČR v kostarickém San José

Budova velvyslanectví (viz foto) byla zakoupena v roce 1994 jako novostavba původně určená k rodinnému bydlení. Přestavba na kancelářské prostory nebyla složitá - přistavěl se pouze chráněný vchod do konzulární části, v přízemí zůstala garáž pro 4 auta, kanceláře místních sil (původní pracovna a prostory pro domácí pomocnici), kuchyně, repre prostor (bývalý salon) + terasa a zahrada. V prvním patře byly zařízeny kanceláře z původních ložnic. V podkroví byla vybudována tzv. kurýrka pro dočasné ubytování.

Domek pro hospodáře přiléhá k budově ZÚ, je od ní však kompletně oddělen zděným plotem, má vlastní vchod i garáž. Postaven byl v r. 1983 jako rodinný domek a k tomuto účelu je využíván i nadále.

Zajímavější je budova rezidence, která je od ZÚ vzdálena 3 km. Byla postavena taktéž v roce 1983 jako rezidence významné podnikatelské rodiny Nagelových, rakouských občanů s trvalým pobytem v Kostarice. Tomás Nagel Schlessinger je stavební inženýr, který se přistěhoval do Kostariky v roce 1973 z Chile po puči gen. Pinocheta. Brzy si v novém působišti vydobyl významné postavení, zastává funkci rakouského honorárního konzula, rodina je známá svými podnikatelskými aktivitami a aktivním angažmá v kostarické židovské obci. Dvě ze tří dcer jsou architektky, které vlastní společný úspěšný architektonický ateliér, třetí dcera je právnička, která v minulé vládní administrativě zastávala funkci ministryně spravedlnosti. Ing. Nagel si vilu postavil podle vlastního projektu ve čtvrti, která patřila před 20 lety k nejlepším rezidenčním. I dnes si čtvrť stále zachovává rezidenční charakter, byť největší slávu má již za sebou.

Rodina Nagelova žila v domě až do roku 1994, kdy jej odkoupil český stát, který v tomtéž roce oficiálně přesunul velvyslanectví pro region Střední Ameriky z nikaragujské Managuy do kostarického San José. Od té doby se vila postupně rekonstruovala a renovovala, dnes se nachází ve velmi dobrém stavu a může plnit reprezentační funkce.

.