Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Lucembursko: Velvyslanectví ve vile premiéra

 

(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2012.)

Jde o bývalou vilu někdejšího lucemburského premiéra Pierra Wernera, jehož rodina nemovitost nabídla ke koupi ČR jakožto novému členskému státu EU pro potřebu nového rezidentního zastupitelského úřadu. V roce 2005 byla budova rekonstruována.

Budova velvyslanectví ČR v Lucemburku

Jde o bývalou vilu někdejšího lucemburského premiéra Pierra Wemera, jehož rodina nemovitost nabídla ke koupi ČR jakožto novému členskému státu EU pro potřebu nového rezidentního zastupitelského úřadu. V Lucemburském velkovévodství je vila velmi známá a státní ústav pro památkovou péči ji považuje za součást lucemburského národního kulturního dědictví.

Dům se nachází v bezprostředním sousedství Městského divadla a Velvyslanectví USA a Španělska na rozhraní historického centra města a rezidenční čtvrti Limpertsberg. Byl postaven v roce 1915 lucemburským architektem Georgesem Trausem.

Prvním obyvatelem domu byl Eugène Ruppert (1864-1950), metalurgický inženýr, průkopník ocelářského průmyslu v Číně. Ruppert byl velkým obdivovatelem čínské kultury, což mělo vliv i na vnitřní vybavení domu.

Mezi léty 1955 a 2001 v domě bydlel Pierre Werner, člen lucemburské vlády od roku 1953 a premiér mezi léty 1959-1974 a 1979-1984. Pierre Werner předsedal v roce 1970 pracovní skupině pro vypracování plánu hospodářské a měnové unie, známého jako Wernerův plán.

Po smrti Pierra Wernera dům v roce 2002 zakoupila Česká republika pro účely zastupitelského úřadu. Splnilo se tak přání rodiny Wernerových, aby dům sloužil nové Evropě.

.