Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Absolventi DA

 

Od svého vzniku vychovala Diplomatická akademie více než 250 nových diplomatů. Na této stránce představujeme stručné medailonky jen několika z nich, kompletní přehled všech absolventů kurzu všeobecné diplomatické přípravy pak naleznete na konci stránky.

V současnosti nejvýše postaveným absolventem Diplomatické akademie je vrchní ředitel evropské sekce pan Jaroslav Kurfürst. Po studiích na vysoké škole se stal roku 1998 posluchačem vůbec prvního ročníku základní diplomatické přípravy Ministerstva zahraničních věcí. „Diplomatická akademie byla dobrou vstupní branou na MZV. Poskytla příležitost se postupně seznámit s osobami, agendou i způsobem práce a umožnila nám věnovat se více svému vzdělávání. Po zapojení do práce MZV to už byl jen „průlet“ agendami, prostředím, událostmi. Člověk už se však věnuje své práci, nikoli sobě. Vytvoření společenství v ročníku bylo také velmi důležité a dodnes jsme si navzájem blízcí,“ vzpomíná na DA diplomat, jenž v minulých letech mimo jiné působil na českých velvyslanectvích v Moskvě a Washingtonu a řídil Odbor bezpečnostní politiky a Odbor společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU.  

 

Lucie Marešová patří k nejmladší generaci úspěšných absolventů Diplomatické akademie Ministerstva zahraničních věcí. Po studiích na Vysoké škole ekonomické v Praze, pobytech v Hong Kongu, Německu, Dánsku či Kolumbii a působení na Stálém zastoupení ČR při EU v době českého předsednictví v Radě EU nastoupila v roce 2009 na DA. O ní tvrdí, že: „umožňuje studentovi seznámit se s fungováním MZV, s metodikou činnosti i četnými administrativními procesy, jejichž osvojení si vyžaduje čas. Za nejvýznamnější však považuji vytvoření koherentní skupiny lidí, kteří měli podobné problémy a zájmy. Kariéra v diplomacii je o kontaktech - čím pevnější kontakty, tím lépe. Nejsilnějším zážitkem byl však beze sporu kurz přežití ve Vyškově. Během něj se utužily vztahy, ze známých se stali kamarádi a z kamarádů přátelé.“ První rok po absolutoriu DA strávila Lucie na Odboru společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU MZV ČR, od září 2011 pak působí v rámci výměnného programu diplomatů na francouzském Ministerstvu zahraničních věcí.

 

Přípravu jednání Výboru stálých představitelů při Evropské unii (tzv. COREPER II) či zasedání Evropské rady má dnes v Bruselu na starosti další z nedávných absolventů základní diplomatické přípravy Ministerstva zahraničních věcí Jakub Utěšený. Vzděláním politolog z Karlovy univerzity v Praze se zkušenostmi z pařížské Sciences Po a Evropského parlamentu dokončil studium na Diplomatické akademii v roce 2010. Do svého odjezdu na Stálé zastoupení ČR při EU se více než rok věnoval koordinaci agend COREPER na Odboru pro všeobecné záležitosti EU MZV, kde se rovněž zapojil do činnosti pracovní skupiny pro institucionální otázky EU. Při ohlédnutí za studiem na DA Jakub Utěšený vyzdvihuje „solidaritu mezi posluchači, která se postupně vytvořila v průběhu prožívání společné zkušenosti, což v konečném důsledku bylo ryzí školou diplomatických dovedností.“ Podobně jako Lucii Marešové i jemu se coby patrně nejsilnější zkušenost vybaví Kurz přežití ve Vyškově a „obrovská obětavost a vzájemná podpora členů týmu při plnění fyzicky i psychicky náročných úkolů.“ Z pevných vazeb vytvořených v průběhu studia na DA pak Jakub Utěšený  – stejně jako desítky dalších absolventů – těží při své práci dodnes.     

Absolventi Diplomatické akademie

Kompletní přehled absolventů kurzu základní diplomatické přípravy od roku 1999. více ►

.