Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Trénink krizové komunikace pro Diplomatickou akademii Ministerstva zahraničních věcí ČR

 

V dubnu 2013 uspořádala Diplomatická akademie další ze seminářů zaměřených na posílení tzv. soft skills. Tentokráte byl na program trénink krizové komunikace s panem Martinem Opatrným.

Měnící mezinárodní prostředí, noví aktéři na mezinárodní scéně i rychlý rozvoj  technologií – to všechno jsou faktory ovlivňující  roli diplomatů v současném světě. A tím i požadavky na jejich znalosti a vzdělávání.

Stále větší důraz je při přípravě diplomatů na jejich působení doma i v zahraničí kladen na tak zvané  soft skill, tedy „měkké dovednosti“. Diplomatické akademie a další instituce ve světě, které se zabývají se tréninkem diplomatů, pravidelně  zařazují do svých výukových programů umění prezentace, negociační techniky či manažerské dovednosti. Nechybí ani komunikace s médii či interkulturní management.

Diplomatická akademie Ministerstva zahraničních věcí, není v tomto směru výjimkou. Proto do svého Manažerského programu, zaměřeného především  na posílení manažerských dovedností  českých diplomatů ve vedoucích pozicích, začlenila i tématiku krizové komunikace v diplomacii. 

Od roku 2008 Diplomatická akademie MZV spolupracuje při přípravě diplomatů na krizové situace s expertem na komunikaci a PR Martinem Opatrným. Absolvent doktorského programu psychologie a masové komunikace Univerzity Karlovy v Praze, konzultant v oblasti komunikace a letitý lektor   tématiky médií  a krizové   komunikace  se ve svých seminářích pro Diplomatickou akademii zaměřuje především na podmínky a možnosti řešení krizové komunikace specificky při výkonu diplomatické profese.  Martin Opatrný se v kurzu Krizová komunikace v diplomacii orientuje nejen na krizovou komunikaci s médii v případech vypuknutí mediálních kauz, ale soustředí se také  na zvládání krizových situací v diplomatické praxi, například v přímém kontaktu se zahraniční veřejností nebo českými občany.  Kurz rovněž  učí české diplomaty, jak asertivně řešit krizové podněty občanů či  jak s občany komunikovat v případě nejrůznějších neštěstí.

Velký zájem mezi českými diplomaty, kteří tréninkem Martina Opatrného procházejí, je tradičně o komunikaci s veřejností při řešení konzulárních případů, se kterými se prakticky každodenně setkávají při svém výkonu práce v zahraničí. Na kurzu pana Opatrného pak posluchači oceňují především spojení teorie s konkrétními příklady s praxe, svědčící o dlouholeté zkušenosti lektora nejen na akademické půdě, ale i v soukromém sektoru i státní správě.

.