Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

První měsíc nového ročníku juniorní diplomatické přípravy

 

Desítka mladých diplomatů nastoupila na Diplomatickou akademii k 1. říjnu 2013. První měsíc diplomatické přípravy byl bohatý jak na teorii, tak i praxi včetně speciálního kurzu přežití.

Nový akademický rok 2013/2014 Diplomatické akademie Ministerstva zahraničních věcí ČR oficiálně zahájil ministr zahraničních věcí Jan Kohout dne  3. října 2013 v Černínském paláci. Ve svém úvodním projevu nastínil zejména nutnost vzdělávat se v ekonomické diplomacii. Juniorní ročník DA přijali také náměstci ministra zahraničních věcí Jiří Schneider a Tomáš Dub.

Posluchači Diplomatické akademie se ihned pustili do teoretické přípravy jejíž první blok byl věnován historii diplomacie a zahraniční politice ČR. V rámci tohoto historického bloku přednášeli posluchačům mj. prof. Otto Pick, velvyslanci Luboš Dobrovský, Jaroslav Šedivý, Karel Kovanda, a velvyslankyně Magda Vášáryová.

Druhý blok teoretické části byl věnován Evropské unii, která byla představena jednak pohledem diplomatů, například velvyslankyně Mileny Vicenové, a dále i přednášejícími z akademické sféry, mezi jinými na Diplomatickou akademii zavítali Jacques Rupnik, Jan Eichler, či Ivo Šlosarčík.

Posluchači DA se rovněž průběžně seznamují se sekcemi ministerstva prostřednictvím vrchních ředitelů a dále i s jednotlivými odbory, které prezentují ředitelé a pracovníci odborů. Mladí diplomaté zavítali na Ústav mezinárodních vztahů, kde se seznámili s jeho činností a vyslechli přednášku Petra Kratochvíla, nového předsedy Akademické rady Diplomatické akademie.

Kromě teoretické přípravy byl první měsíc bohatý i na praktické kurzy. Jiří Hošek, zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně,  školil mladé diplomaty pro práci s rozhlasem. Mladí diplomaté dále rozvíjeli své znalosti diplomatické angličtiny, jakož i komunikační a prezentační dovednosti. Patrně největším zážitkem za uplynulý první měsíc na DA byl týden strávený na Vojenské akademii ve Vyškově.

.